Keşan'da engelliler için düzenlenen programda 'merdiven' engeli

Keşan'da engelliler için düzenlenen programda 'merdiven' engeli

Edirne'nin Keşan ilçesinde 10- 16 Mayıs Manililer Haftası sebebiyle tertip edilen programda, oluşturulan alana rampa bulunmadığı için tekerlekli sandalyeli manililer giremedi. Manililer, programı merdivenlerin

Keşan Belediyesi'nce 10-16 Mayıs Manililer Haftası sebebiyle alay yürüyüşü ve program tertip edildi. Keşan Kent Müzesi önünde oluşturulan alay, Belediye bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Alaya, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, daire amirleri, politik parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, manililer ve talebeler katıldı. Atatürk Abideyi önündeki programda çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, ardından da İstiklal Marşı okundu.

Keşanda engelliler için düzenlenen programda merdiven engeli

Keşan Akılsal Manililer Derneği Başkanı Emine Sönmez, 2002 senesinde faaliyete geçen derneğin cemiyetsel şuurun çoğaldırılması ve farkındalık yaratılması için pek çok çalışma yaptığını belirterek, "Ülkemizde manili rakamı, kesin olarak öğrenilmemekle beraber popülasyonun yüzde 10'unun manili olduğu varsayım edilmektedir. Manililerin yaşam niteliğinin yükseltilmesi, manili yaşamlarının manisiz bir hale getirilmesi, gönülden dileğimizdir" dedi.

Keşanda engelliler için düzenlenen programda merdiven engeli

'MANİSİZ İLÇE OLACAĞIZ'

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise Keşan’ı manisiz bir ilçe haline getirmek için çalıştıklarını ifade ederek, "Keşan'da yaşayan manili kardeşlerimin manisiz yaşamı nasıl arzu ettiklerinin farkındayız. İçlerini okuyorum, zira bizim içimiz de öyle. Keşan Belediyesi ve tüm müesseseler olarak manili arkadaşı bir şehir olmanın mücadelesi içerisindeyiz. Güya ya da sözde değil; projeyle, gönül belediyeciliği kavrayışıyla, 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' ilkesiyle manililerimiz için çalıştığımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

Keşanda engelliler için düzenlenen programda merdiven engeli

Konuşmaların ardından semana balonlar vazgeçildi. Atatürk Parkı'nda oluşturulan alanda da müzik dinletisi yapıldı, pilav ve ayran ikramında bulunuldu. Tekerlekli sandalyedeki vücutsal manililer ise rampa bulunmadığı için oluşturulan alana giremedi. Vücutsal manililer, programı merdivenlerin kenarında izlemek zorunda kaldı.