Kıbrıs’ta son pazarlık: Kim, ne istiyor?

Kıbrıs’ta son pazarlık: Kim, ne istiyor?

Kıbrıs görüşmeleri dört sene sonra İsviçre’nin Cenevre kentinde 5+1 gayriresmi doruk formatında başladı. KKTC ve Türkiye iki devletli bir çözüm için masaya otururken, Rum kesimi ve Yunanistan…

Kıbrıs'ta garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile Türk ve Rum liderlerin katıldığı İsviçre’nin Cenevre kentindeki BM’nin gayriresmi konferansı dün Genel Sekreter Antonio Guterres’in KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis’le görüşmesiyle başladı.

Üç gün sürecek tarihi konferansa Türkiye, Yunanistan ve İngiltere, dışişleri bakanları seviyesinde katılıyor.<strong>Kıbrıs</strong>’ta son pazarlık: Kim, ne istiyorTATAR: BEREKETLİ BİR GÖRÜŞME OLDU

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar dorukta Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla aynı uçakta dün öğlen saatlerinde Cenevre’ye gitti. Konut sahibi BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, doruğu Tatar’la görüşerek başlattı. Bir buçuk saat süren görüşmenin ardından KKTC medyasına değerlendirmelerde bulunan Tatar, “İki dominantlığa dayalı bir çözüm modeli istediğimizi iyi maksatlı olarak kavrattık. Sayın Guterres hadiseleri tartabiliyor, Kıbrıs mevzusuna çok hâkim, bereketli bir görüşme oldu” dedi. Guterres, Tatar’la görüşmesinin ardından Rum lider Nikos Anastasiadis’le buluştu. Takribî iki saat süren buluşmadan sonra Anastasiadis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la toplandı.

<strong>Kıbrıs</strong>’ta son pazarlık: Kim, ne istiyorDışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'daki vakalı buluşma sonrası Dendias'la ilk kere toplandı.

KURUL RESEPSİYONDA BULUŞTU

Kıbrıs’ta taraflar ve garantör ülkelerin temsilcileri akşam Guterres’in gururlarına verdiği resepsiyonda toplandı. 3 günlük tasarlanan ve yoğun güvenlik tedbirleri altında süren doruğun Guterres’in inisiyatifiyle bir gün uzaması da gündeme geldi. Doruknin uzamasının, tarafların görüşlerinde yakınlaşma olmasına bağlı olduğu belirtildi. Konferansın en ehemmiyetli buluşması bugün yapılıyor. Garantör ülke dışişleri bakanları ve Kıbrıslı liderler bugün toplanarak, sunuş konuşmalarının ardından Kıbrıs meselesine çözüm modellerini açıklayacak ve ikili temaslarda bulunacak.

<strong>Kıbrıs</strong>’ta son pazarlık: Kim, ne istiyor

TATAR’DAN KKTC SANCAKLI MASKE

BM Genel Sekreteri’nin resepsiyona beyaz maske ile gelen Tatar, Rum lider Anastasiadis’in ‘Kıbrıs’ sancaklı siyah maske taktığını görünce yanında taşıdığı KKTC sancaklı maskesini taktı.