Kiev savaşa inat normale dönüyor: Restoranlar, barlar doluyor, partiler düzenleniyor...

Kiev savaşa inat normale dönüyor: Restoranlar, barlar doluyor, partiler düzenleniyor...

Çatışmaların uzun süreli hırpalama savaşına döndüğü Ukrayna'nın başşehri Kiev'de hayat süratle sıradanlaşıyor. Savaşın yarattığı imhayı bir an için geride bırakmaya çalışan Kiev milleti, lokantaları,

Ukrayna'daki savaş tam şiddetiyle devam ederken, ülkenin doğusunda hayat süratle olağanlaşmaya başlamış vaziyette. Savaşın ilk günlerinde Kiev’i işgal etmek isteyen fakat emellerine ulaşamayan Rus ordusunun tüm eforlarını Donbas'a yoğunlaştırması, ülkenin geri kalanına yaraları sarma için bile olsa soluk alınacak bir atmosfer yarattı.

Ülkenin doğusunda kanlı çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken, başşehir Kiev ve etrafında gece kulüpleri, lokantalar ve kafeler birer ikişer açılmaya başladı.

Savaş acılarını hala en derinde yaşayan, kayıplarına yas yakalayan ve hatta aile bireylerinin nerede olduğunu bile öğrenmeyen insanlar, “Korkmaktan usandık! Hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz ama diğer taraftan acının her zaman yanı başımızı olduğunu öğreniyoruz” diyor.

Savaşın bir an evvel bitmesi ve yerle bir olan şehirlerinde yine hürce hayata hevesini taşıyan milyonlarca insan, içinde bulundukları bilinmez süreçte hayata nasıl tutunuyor? Savaş yaralarını sarmaya çalışan ve “olağana” dönen Kiev’de yevmiye hayatın nasıl devam ediyor?  

Kiev savaşa inat normale dönüyor: Restoranlar, barlar doluyor, partiler düzenleniyor... Kiev'de bir grup genç mobil bir barda tertip ettikleri doğum günü partisinde... Resim: AP 

'YENİ BERLİN'E HOŞGELDİNİZ!'

Kiev’i çevreleyen çatışmaların son bulmasıyla kurulmaya başlanan mahalle pazarlarını gezdiğinizde, hayatın daha önceki basmakalıpına döndüğü görülüyor. Milyonlarca insan barınaklarından çıkarak insanlarla bir araya gelmeye, sosyalleşmeye ve arkadaşlarıyla zaman geçirmeye uğraşıyor.  

Özellikle, son birkaç aydır abluka etme altında olan ve barınaklara hapsolan insanlar için dışarıda olabildiğince zaman geçirmek bir kurtuluş gibi. 

Kiev’de yaşayan ve şehri terk etmemiş bireylerden olan tanınmış bir DJ, kurduğu ikinci el giysi pazarında alıcılarına tekno müzik dinletiyor. Bir taraftan da içinde bulundukları jeopolitik krize ve Soğuk Savaş yarıyılına dikkat toplamak istercesine, alıcılarını “yeni Berlin”e güzel geldiniz diyerek karşılıyor.

'KAZANDIĞIMIZ TÜM PARAYI SİLAHLI GÜÇLERE AFFEDİYORUZ'

Elbette, başşehirde yaşanan bu hafifleme uğraşlarına karşın dayanışma ruhu da büyüyor. Misalin, açılan mekanların kazançlarının büyük bir kısmı Ukrayna Ordusuna hibe ediliyor.

Bir giyim mağazasında tezgahtarlık yapan Yana Koval, “Sabahın erken saatlerinde açtıkları dükkânda kazandığımız tüm parayı silahlı güçlere affediyoruz” dedikten sonra “Onlar için buradayız” demeyi de önemsememe etmiyor.

Ukrayna’da savaşın bilançosu gün gün ortaya çıkıyor. Savaş devam ederken suratlarca sivilin kaybolduğu ortaya çıktı. Hayatlarını kaybedip kaybetmedikleri ise bütün bir meçhul. Resmi bir müessese de bulunmadığı için aileler kendi yakınlarını bir dedektif gibi aramaya koyuldu.

Dört ay sonra gelen kısmi rahatlık sebebiyle bir hayli aile parklara akın ederken, gençlerin büyük bir kısmı da yeni yeni açılmaya başlanan cümbüş mekanlarında zaman geçirmeye başladı.

Rus ordusunun askeri hedeflerini ehemmiyetli miktarda değiştirmesi nedeniyle Kiev şehri etrafına iki haftadır hava hücumu tertip edilmiyor. Yetkililer günün belirli saatlerinde hava hücumu sirenlerini çalsalar da, kent soğukkanlılarının büyük bir kısmı ihtarları görmezden geliyor.

'BULUŞMALAR VERİLİYOR, BÜYÜK DOĞUM GÜNÜ PARTİLERİ TERTİP EDİLİYOR'

Savaşın başladığı günden bu yana saat 23.00’de uygulanan caddeye çıkma yasağı devam ederken, Kievliler savaş yaralarını geride vazgeçmek için öğleden sonra konut partileri tertip ediyor. Özellikle, pazar günleri suratlarca insan tertip edilen konut partilerine katılmak için virane haline gelmiş binaların önünde kuyruklar oluşturuyor.

Kiev savaşa inat normale dönüyor: Restoranlar, barlar doluyor, partiler düzenleniyor...Geçtiğimiz hafta Kiev'de tertip edilen bir stand-up şovunda, genler savaşın getirdiği acıları geride vazgeçerek sevinçli zaman geçirme fırsatı tuttu. Resim: AP

Kiev’de sarih kalan bir düzine lokantadan biri olan Kometa pizza lokantasının sahibi Anna Levchuk bayağılaşma adımlarına ait, “Tam bunlar sizi kandırmasın; zira hâlâ devirici bir savaştayız. Caddelere akın edenler bir araya geldikleri her anda savaşın durumundan bahsediyor. Herkes değişik biçimlerde de olsa bu savaştan etkileniyor” dedi.

Bir Hayli lokanta gibi savaş başladığında dükkanlarını kapattıklarını, süratlice ordu ve sağlık kurumular için yemek pişirmeye başladıklarını söyleyen Levchuk, “Lokantamız bayağı zamanlardakinden daha boş olsa da insanlar yavaş yavaş gelmeye başlıyor” ifadesini kullandı ve ilave etti:

“İnsanlar tekerrür buluşmaya çıkıyor ve yine büyük doğum günü partileri tertip etmeye başlıyor. İnsanların savaş acılarını ve stresi atmak için bir yol bulmaya lüzumları var; bunu tamamen anlayabiliyorum.”

Yetkililer ve insan hakları korunucuları, Rusya’nın evvelki savaşlarında da bu tip olaylar görüldüğünü, kaçırma ve kaybetme modelinin Rus savaş taktiğinin bir neticeyi olduğunu söylüyor. Bunun emelinin bir fobi abuhavayı yaratma ve sivil direnişi demoralize etmek olduğu belirtiliyor. Rus yetkililer ise sivilleri hedef almadıklarını ısrarla ileri sürüyor. Son olarak, Ukrayna hükümeti, bugüne kadar 765 kaybedilme olayı kaydettiklerini açıkladı.

'RUSÇAYI TAMAMEN TERK ETTİK!'

Kiev'deki hemen hemen her lokanta veya bar da Ukrayna bayraklarının yanı gizeme, ülkenin silahlı güçlerini destekleyen posterlerle her yerde karşılaşmak muhtemel. Her cadde köşesinde ise duvar yazılamaları ve fotoğraflarında, savaş karşıtı sloganlar ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i yeren fotoğraflara tesadüfmek muhtemel.

Levchuk ayrıca günlük kullanılan dilde de Rusçayı tamamen terk edildiğini söylüyor. Bir Hayli insan Rusçandan temizletilmiş bir Ukraynaca konuşurken, mekân sahipleri de alıcılarına sadece Ukraynaca hitap ettiklerini söylüyor.

Levchuk’un pizza iş yerinin hemen karşısında bulunan minik bir fotoğraf galerisi idareyicisi olan Valeriy Shevchenko ise insanların caddelere çıkmasıyla sanat hayatının da yavaş yavaş olağana dönmeye başladığını belirtiyor.

Shevchenko, “Kiev hayalet bir şehre benziyordu ama caddelerin yine dolmaya başlaması sanat galerisinin de nihayet yine dolmaya başlamasını sağladı. Korkmaktan usandık ve yorulduk. Ama elbette kimse savaşı da unutmuş değil” ifadesini kullandı.

Kiev savaşa inat normale dönüyor: Restoranlar, barlar doluyor, partiler düzenleniyor... Yazın gelmesiyle giderek artan sıcaklıklar sebebiyle Kiev milleti Dinyeper Nehrine akın etti. Resim: AP

ULUS DİNYAPER NEHRİNE AKIN EDİYOR

Yaz ayının gelmesiyle beraber giderek sıcaklaşan havalar sebebiyle Kiev milleti her sene yaptığı gibi Dinyeper Nehri süresince uzanan sahilleri doldurmaya başladı. Ancak, yetkililer ihtarlarda bulunarak kent soğukkanlılarının şehrin dış kısımlarına çıkmamalarını istiyor.

Dinyeper Nehri süresince riskin devam ettiğini belirten yetkililer, nehir ve göl etraflarında patlamamış mayın olma ihtimali mevzusunda milleti uyarıyor. Özellikle, insanların suya girmemesi mevzusunda sıklıkla ihtarlar yapılıyor.

Öyle ki, hafta başında Odesa’da denize giren bir adamın, Ukrayna eforları tarafından denize döşenen mayınlara basması neticesinde hayatını kaybetmesi, yaz ayının gelmesiyle beraber eş olayların yaşanabileceği olasılığını gündeme getirdi.

Muskın Twitterı nasıl olacak Çalışanlar sordu, o anlattı...Musk'ın Twitter'ı nasıl olacak? Çalışanlar sordu, o anlattı...#TWİTTER#ELON

‘BU SAVAŞTA EN PARLAK VE EN CESUR GENÇLERİMİZ CAN VERİYOR’

Geçtiğimiz hafta savaşta Kharkiv yakınlarında savaşırken hayatını kaybeden aktivist Roman Ratushny’nin cenazesi için Ukrayna’da büyük bir merasim tertip edildi. Ratushny, yasadışı inşaat ve yolsuzluk ihalelerinde ön tasarıya çıkan ve 2013 senesindeki protestolarda ön tasarıya çıkmış bir addı.

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'nun yıkılmasıyla sonuçlanan protestolarda isminden sıkça bahsettiren Ratushny, Ukrayna için oldukça popüler bir figürdü. Savaşın başlangıcında askere katılarak büyük simge haline dönüşmüştü. Merasime katılanlardan aktivist Ivana Sanina, yaptığı konuşmada “Bu savaşta en parlak ve en cesur gençlerimiz can veriyor” diyerek göz yaşlarını yakalayamadı.

Kiev savaşa inat normale dönüyor: Restoranlar, barlar doluyor, partiler düzenleniyor... Geçtiğimiz hafta Kharkiv'de hayatını kaybeden aktivist Roman Ratushny'nın cumartesi günü tertip edilen cenaze merasimine suratlarca insan katıldı. Resim: AP

Pek çok Ukraynalı için savaşın giderek uzaması ve ortaya çıkan tahrip tablosu yeni jenerasyonun üzerinde ağır değerler doğuracağını gözler önüne seriyor. Sanina, “Ratushny, yeni ve bağımsız Ukrayna’nın sesi olacaktı. Önünde çok büyük bir gelecek vardı” ifadesini kullandı.

Her gün 200 kadar Ukraynalının bu savaşta hayatını kaybettiğine inanılıyor. Resimci Valya Polishchuk, Kiev’in yine derlendiğini ve ulusun olağana dönmesini görmekten memnun olduğunu söylese de, ulusun ülkesi için hayatını kaybedenleri asla unutamayacağını da ilave etti.

'BURAYA GELMEK VE SAVAŞI AZICIK OLSUN UNUTMAK ÇOK HOŞ'

Geçtiğimiz hafta sonu ise Kiev velodromunda bir grup erkek ve kadın bisiklet binerek bir arada spor yapmanın sevincini sürüyordu. 1913’den kalma Kiev’in en daha önceki spor kuruluşu olan velodromda Artur Kulak ve ekip dostları, yalnızca spor yapmanın neşesine varmak ve bir arada hoş süreyi geçirmek için uzun saatler süresince bisiklet sürdü.

“Buraya gelmek ve savaşı azıcık olsun unutmak çok hoş. En çok hoşlandığın şeyi yapmak ve başka hiçbir şeyi düşünmemek oldukça gevşetici" dedi ve göz yaşları içinde cepheye giden ve hayatını kaybeden insanları yemini.