‘Kilo vermek istiyorsanız çok güçlü bir neden bulun ve bunu da sürekli akılda tutun’

‘Kilo vermek istiyorsanız çok güçlü bir neden bulun ve bunu da sürekli akılda tutun’

Hürriyet Lezzetli Hayat yazarımız, iç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, sağlık haberleri hazırlarken görüşlerine sıklıkla yer verdiğimiz bir ad. “Kilo problemi yaşayan insanlar çoğu zaman kendi kilolarıyla

İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya senelerdir obezite ve beslenme üzerine çalışıyor. Geçen günlerde raflarda yerini alan yeni kitabı ‘40 Günde Yeni Sen’de sağlıklı beslenme şuurunu bir tavra, hayat şekline dönüştürme yolunda okuyanlara yol gösteriyor. Bunu da 40 maddeden oluşan bir listeyle anlatıyor. Kaya daha sohbete başlarken “Birey beslenmesine, egzersizine, su tüketimine, uykusuna dikkat ederek kalıcı ve sağlıklı biçimde kilo verebilir” diyor.

Yeni kitabınızın ismi ‘40 Günde Yeni Sen’. Neden 40 gün?

Okurlarımı 40 günlük bir yenilenme yolculuğuna davet ediyorum. Bu 40 günün sonunda hem fazla kilolarından kurtulacak hem de daha sağlıklı bir vücuda kavuşacaklar. Siz de öğrenirsiniz, kerameti vardır ‘40’ın... İnancımızda, ananemizde, tam kadim öğretilerde
40 rakamı ehemmiyetlidir. Masallarda düğünler 40 gün 40 gece sürer, bir anne bebeğini
40 hafta karnında taşır, mülkünün 40’ta 1’ini zekât verenin faydayı çoğalır, bir şeyi
40 kere söylersen asıl olur. Ben de 40 günlük bir yenilenme yolculuğu dedim...

Kilo hakimiyeti yapamamanın sebepleri neler?

Günümüzde gıda spektrumu dünya tarihinde olabildiği azami noktaya erişti. Teknolojinin ve tıbbın ilerlemesiyle insan ömrü uzadı. Ancak daha öncekinden olmayan bir hayli hastalık da günümüze belirlenir oldu. Kalp damar hastalıkları, muhtelif kanser cinsleri, şeker hastalığı ve kiloluluk gibi... Gıda spektrumu insanların dışarıda yemek yeme kültürünü çoğaldırdı. İçerisindeki bol yağ, şeker ve katkı maddelerinden dolayı daha lezzetli gıdalar ve masabaşı işlerle birlikte hareketsiz yaşam, kilo almamızın
en büyük sebeplerinden...

‘Kilo vermek istiyorsanız çok güçlü bir neden bulun ve bunu da sürekli akılda tutun’

Kalıcı kilo vermenin ipuçları neler?

Kilo vermeye karar verdiğinizde ilk yapacaklarınızdan biri gerçekten ne vaziyette olduğunuzun farkına varabilmektir. Kendinizi dışarıdan görüyor gibi değerlendirdiğinizde büyük yol kat edersiniz. Kilo vermek ve verilen kilonun tekerrür geri alınmaması için çok güçlü bir kilo verme sebebi oluşturmak ve bunu aralıksız usta yakalamak gerekir. Bu sebebi bulduktan sonra birey beslenmesine, egzersizine, su tüketimine, uykusuna dikkat ederek kalıcı ve sağlıklı kilo verebilir.

Egzersiz yapmadan kilo bilgilemez mi?

Kilo yalnızca beslenmemize dikkat etmekle verilmez. Egzersiz ve beslenme birbirini tamamlar. İyi bir metabolizma için doğru beslenme kadar doğru hareket etmek de ehemmiyetlidir. İyi bir uyku için vücutların yorulması gerekir. Günde 30-45 dakika kalp ritmini hafif süratlendiren egzersizler yapılmasının bedendeki beyin dahil tüm hücreleri koruduğunu öğreniyoruz. Yemekten evvel yapacağınız egzersiz bedende endorfin salgısını çoğaldırır ve yemeğe daha tok oturmanızı sağlar. Egzersizin aynı zamanda şeker hastalığının en iyi rehabilitasyonlarından biri olduğunu da söyleyebiliriz. Yürüyüş bu hastalarda ilaç yerine geçer. Başka Bir Deyişle yediğiniz şekeri ya kullanacaksınız ya da yağ hücrelerinizde ambar edip şişmanlayacaksınız. O sebeple her gün en az yarım saatlik orta tempolu yürüyüş yapmanız gerekir.

Su içerek zayıflamayla alakalı bir kısım var kitabınızda. Su içmek ne kadar ehemmiyetli?

Suyu içtikçe içesiniz kazanç, içmedikçe içmeyi unutursunuz. Her ne kadar sebzelerden bedeninize su girse de buralardan gelen indirekt su beden için yeterli olmaz. Düşünün, bir çiçeğiniz var. Çiçeğinizi sulamazsanız ya da az su koyarsanız solar, kurur... İşte vücudunuz da tıpkı çiçek gibi, yeteri kadar sulanmazsa solar ve kurur. Sağlıklı bir metabolizma için en temel lüzumumuz sudur! Su tüketim ölçüsünü çoğaldırmak için yemekle birlikte tıpkı ayran kapsa gibi, yudum yudum su meşrubatız. Yemekle birlikte meşrubatımız su daha yavaş yememizi sağlayacak ve bizi daha seri doyuracak. İçtiğiniz kahve ve çayları sakın sudan saymayın. Zira bu meşrubatlar bedenden su atıcı tesir gösterir. Her çay ve kahve için yarım kadeh ekstra su içmeye özen gösterin. Natürel her şeyin çoğu hasar. Şayet çok fazla su içilirse bu sefer su içme bağımlılığı yapar. Böbrek ve kalp meseleyi yaşayabilirsiniz.

Ölçüyü ufak, enerjisi büyük besinlere dikkat!

Zayıflama sürecinde kilo kaybı bazen durabiliyor. Nedir bunun sebebi?

Bedeninizdeki yağ ölçüsünün eksilmesine bağlı olarak kilo verme süratinizin yavaşlaması beklenen bir gidişattır. Ancak bunun haricinde yapılan bazı kusurlar kilo vermeyi duraklatabilir. Misalin; uykusuzluk, hareket seviyenizin ve su tüketiminizin eksilmesi, stres seviyenizin çoğalması, farkında olmadan ölçüyü ufak, enerjisi yüksek gıdalar harcamak, gıdaları suçsuzlaştırıp sağlıklı olduğunu düşünerek büyük porsiyonlarda yemek bu nedenler arasında sayılabilir.

‘Kilo vermek istiyorsanız çok güçlü bir neden bulun ve bunu da sürekli akılda tutun’

Neler yapabiliriz?

Sürekli 3 ana öğün, 2 ara öğün biçiminde besleniyorsanız, öğün sayınızı eksiltip 2 ana, 1 ara öğün biçiminde beslenmeyi sınayabilirsiniz. Bu noktada haftada birkaç gün aralıklı oruç uygulamanız fayda sağlayacaktır. Haftanın 2-3 günü kısmi vejetaryen bir beslenme olan kalsiyum beslenmesini uygulamanız da kilo vermenizi süratlendirmeye destek olur. Haftanın birkaç günü akşam yemeğinizi sıçramak veya çorba-yoğurt, salata-kefir, meyve-sütlü kahve gibi hafif besinlerle geçiştirmek de tesirli olacaktır. Uzun vakittir aynı kardiyo egzersizini yapıyorsanız, tipini değiştirebilirsiniz. Misalin, koşu yapmak yerine bisiklet sürmeyi veya dans etmeyi sınayabilirsiniz. Ağırlık egzersizi yapıyorsanız, tekerrür ve set rakamlarınızı değiştirebilirsiniz.