Kim Jong Un verdiği sözü tutamayan parti yetkilisini idam etti

Kim Jong Un verdiği sözü tutamayan parti yetkilisini idam etti

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, bizzat esasını attığı proje için verdiği emirleri yerine getirmeyen ve lafını yakalamayan parti yetkilisini idam etti.

Dünyanın en dışa kapalı ülkesinin dünyanın en münazaralı lideri Kim Jong-un, yeniden bir idam kararı ile gündemde.

Geçtiğimiz senenin mart ayında bizzat esasını attığı sağlık kurumu için '6 ay içinde tamamlayın' yönergesini veren Kim Jong-un, sağlık kurumunun her şey ile büyük bir incelikle ilgilendi.

Ülkenin başşehri Pyongyang'da inşa edilen sağlık kurumunun Avrupa'dan getirilen malzemeler ile hizmet vermesini istediğinin altını çizen Kim Jong-un, yetkililere verdiği son tarih geçse de sağlık kurumu bir cinsli açılamadı.

Sağlık Kurumunu denetime giden Kuzey Kore liderini ise büyük bir şok bekliyordu. 6 aylık vakti geçiren yetkililer daha da gecikmemek için Kim Jong-un'un yönergesini görmezden geldi.

Daha süratli ve daha ucuz olduğu için sağlık kurumu Çin'den getirilen donanımlar ile donatıldı. Çünkü ülkeye uygulanan ambargolar sebebiyle Kim Jong-un'un istediği teçhizatları getirtmek neredeyse ihtimalsizdi.

Açılışta bunu gören Kim Jong-un'un deyimi caizse gazabı ise vahim oldu. İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, Kim Jong-un bu kararı veren parti yetkilisi için idam kararı verdi.

Aynı haberlere göre, Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili de vazifesini kaybetti ancak vefat cezası almaktan kurtuldu.