Kim'den 'kovid-19' iddiası: DSÖ şaşkına döndü!

Kim'den 'kovid-19' iddiası: DSÖ şaşkına döndü!

Dünyanın en dışa kapalı ülkelerinden biri olan Kuzey Kore'de yetkililer, DSÖ’ye ülkede henüz Kovid-19 hadisesine tesadüfülmediğini bildirdi.

 

Kim Jong-un başkanlığında idarenen Kuzey Kore dünyanın en dışa kapalı ve 'sırlı' ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kuzey Koreli yetkililer, Dünya Sağlık Teşkilatına DSÖ ülkede yeni tip koronavirüs Kovid-19 hadisesi görülmediğini belirtti.

Virüsle gayretin "milli varoluş sorunu" olarak değerlendirildiği Kuzey Kore’de yetkililer, DSÖ’ye son raporunu sundu.

Mevzubahisi raporda, ülke genelinde kimsenin Kovid-19’a tutulmadığını ifade etti.

DSÖ’nün Kuzey Kore Temsilcisi Edwin Salvador, 732’si 26 Mart-1 Nisan yarıyılında olmak üzere, salgının başından bu yana ülke genelinde 23 bin 121 şahsa test yapıldığını, elde edilen tüm test neticelerinin olumsuz olduğunu aktardı.

Kimden kovid-19 iddiası DSÖ şaşkına döndü

Kuzey Kore’de Kovid-19 kuşkusuyla kaç şahsın karantinaya alındığına ait rakamların DSÖ ile paylaşılmadığı kaydolundu.

Kuzey Kore, dün, sporcularını Kovid-19 salgınından gözetmek emeliyle Tokyo Olimpiyatları’na katılmayacağını açıklamıştı.

Salgın dünyayı sardığından beri başta Kim Jong-un olmak üzere tüm yetkililer ülkede hiç koronavirüs hadisesi olmadığı mevzusunda tekerrür tekerrür açıklamalar yapsalar da geçtiğimiz yarıyılda başşehir Pyongyang'dan sızan haberler vaziyetin aksini deliller gibi.

Çünkü Kuzey Kore'nin bir zamandır Kovid-19 aşısı geliştirmek için yoğun mesai tükettiği öğreniliyor. Olay açıklamayan ülkenin bu eforu ise salgın hakkında 'palavra söylüyor' yorumlarının sıkça dile getirilmesine ne den oluyor.

Kuzey Kore koronavürs salgınıyla alakalı haberlerin ilk defa dinlenmeye başladığı günlerde, Ocak 2020'de dünyayla olan bağını neredeyse koparmış; ülkenin kapılarını tüm dünyaya kapatmıştı.