Kimlik kartlarına yüklenecek! e-İmza işlemi 50 ilde başladı...

Kimlik kartlarına yüklenecek! e-İmza işlemi 50 ilde başladı...

İçişleri Bakanlığı Popülasyon ve Yurttaşlık işleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020'de hayata geçirilen "Hayat Kimliğinle Kolay" projesinin ikinci adımını oluşturan TC kimlik kartına e-İmza yüklenmesi

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Popülasyon ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020'de hayata geçirilen “Hayat Kimliğinle Kolay” projesinin ikinci adımını kimlik kartlarına e-İmza yüklenmesi oluşturuyor.

Bu kapsamda, e-İmza yükleme operasyonları popülasyon müdürlüklerindeki nüfusmatikler aracılığıyla yapılacak.

Operasyon yapılacak şehirler; Erzincan, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak olacak.

HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK UYGULAMA

Alınan bilgiye göre Nüfusmatiklerde e-İmza yükleme operasyonlarının başlamasından kısa müddet sonra ülke genelinde popülasyon müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda e-İmza yükleme yapılabilecek. Uygulama ile yurttaşlar yeni nesil kimlik kartını sürücü evrakının yanı gizeme e-İmza olarak da kullanabilecek.

e-İmza uygulaması ile kamu ve özel sektörde kırtasiyeciliğin eksiltilmesi, iş ve harekâtların daha süratli, kusursuz, yetersizsiz ve nitelikli biçimde hakikatleştirilmesi sağlanacak. Böylece operasyon başına zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak. Ayrıca e-İmza ile harekâtlar çevrim içi olarak da yapılabilecek.

e-İmza kullanan şahıs rakamının çoğalmasıyla elektronik civarda sunulan hizmetlerin kullanılmasının artırılması sağlanacak. Muhakkak harf ya da simgelerden oluşan ve imza atan tarafın kimliği ile örtüşen bir bilgi olan e-İmza, ıslak imzaya göre kimliklendirme harekâtlarında son derece güvenilir bir taşıt olma özelliği taşıyor.

Bu kapsamda Elektronik imza, kimlik doğrulama emeliyle kullanılan elektronik bilgiyi belirliyor. Elektronik imza ise bir bilginin üçüncü tarafların ulaşımına kapalı bir civarda, tamlığı bozulmadan bilgiyi ileten tarafın oluşturduğu orijinal haliyle ve tarafların kimlikleri doğrulanarak iletildiğini elektronik veya eşi vasıtalarla garanti eden harf, şahsiyet veya simgelerden oluşuyor.

E-İMZANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Elektronik imza kullanıcılarına üç temel özellik sağlar. Bunlardan ilki bilgi tamlığı, bilginin izinsiz ya da yanlışlıkla değiştirilmesini, silinmesini ve bilgiye ekleme yapılmasını önler.
Bir değişik özelliği kimlik doğrulama ve onaylama, iletinin ve ileti sahibinin mesajımının geçerliliğini sağlar.

Son özelliği ise inkar edilemezlik, fertlerin elektronik civarda reelleştirdikleri operasyonları inkar etmelerini önler.

e-İmza'nın uygulama alanları şu biçimde;

“Bankalar ve finans müesseseleri, şube ağına sahip sigorta firmaları, kamu müessese ve kuruluşları, holdingler ve değişik büyük firmalar, üniversiteler, yüksek irtibat ve bilgi güvenliği lüzumu olan organizasyonlar başta olmak üzere orta ve uzun vadede yaygın bir uygulama alanı bulabileceği değerlendiriliyor.

Gerek kamusal gerekse ticari alandaki muhtemel elektronik imza uygulamaları arasında ise kamusal alandaki uygulamalar, her türlü müracaatlar ÖSS, KPSS, Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı, pasaport vb, müesseseler arası irtibat Emniyet Müdürlükleri, Popülasyon ve Yurttaşlık İşleri Müdürlükleri vb, sosyal güvenlik uygulamaları, sağlık uygulamaları Sağlık personeli - sağlık kurumular - eczaneler, vergi ödemeleri, elektronik rey verme operasyonları, ticari alandaki uygulamalar, internet bankacılığı, sigortacılık operasyonları, kağıtsız bürolar, e-Kontratlar, e-Sipariş”

E-İMZA NEDEN ZORUNLU?

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre günümüzde elektronik civarın çok yoğun bir biçimde kullanılmaya başlanması bazı arzların ve güven meselesinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu noktada, saklılık, kimlik doğrulama, bilgi tamlığı ve inkâr edilemezliği sağlayan elektronik imza uygulaması ortaya çıkıyor.

Elektronik imzanın bu dört temel özelliğiyle beraber, elektronik ticaretin ve kamu alanında yürütülmekte olan e-mutasyon projelerinin elektronik civarda güvenli operasyonları yapabilme imkânları genişletilmiş ve 5070 rakamlı Elektronik İmza Yasayı ve Müesseseyi tarafından yapılan ikincil tertip etmelerle desteklenerek bu etraflarda yapılan iş ve harekâtların meşru ebatta da geçerliliği sağlandı.

Elektronik İmza Yasayı ve ikincil tertip etmeler ile elektronik imzanın elle atılan ıslak imza ile aynı meşru neticeyi doğuracağı ve kesin kanıt olarak kabul edileceği karara bağlandı. Elektronik imza elektronik civarda yapılan operasyonlara hukuksal geçerlilik sağlaması açısından ehemmiyetli. Bu sebeple de elektronik civarda hukuksal geçerlilik kazandırılmak istenen her operasyonda elektronik ya da mobil imzanın kullanılması kaçınılmaz bir hakikat olarak yurttaşın karşısına çıkıyor.