Kimonolar plajdan sonra şehre indi

Kimonolar plajdan sonra şehre indi

Japon stilinin anahtar parçası olan kimonolar 2022 yazında yevmiye giyimi ele geçiriyor. Kimonoları hem plajda hem de şehirde kullanmak isteyenler için teklifler hazırladık.

Kimonolar özellikle son senelerde yaz stillerinin sevilen parçalarından biri olsa da 2022 yazında tesir alanını genişletti. Eskiden daha çok plajda, mayo/bikini üzerinde gördüğümüz modeller bu yaz şehirli stillerde bile karşımıza çıkıyor. Belden kuşaklı veya tamamen sarih biçimde tasarlanan değişik modeller bulmak, uzun ya da kısa versiyonlarına rastlamak muhtemel. Desen ve renk seçenekleri de bol. Kumaş seçimi ise ayrıca ehemmiyetli. Polyester bir kumaş yerine müslin, pamuk ya da modal gibi nefes alan ve yakmayan kumaşlar seçim ederek yaz sıcaklarına karşı tedbirinizi alabilirsiniz.

‘Giyecek bir şey’

Zengin bir tekstil geçmişine sahip Japonya için kimono hem modayla alakalı hem de bir nevi sanat. Bu giysi; sadece kesimiyle değil, desenleriyle de sanki bir sanat eseri kalitesinde. 16’ncı asırda millet ve aristokratlar tarafından iç çamaşırı olarak giyilen kimono zamanla cinsiyet ayrımı olmaksızın Japonya’nın ana giysisi haline geliyor. ‘Giyecek bir şey’ anlamına gelen kimono terimiyse ilk olarak 19’uncu asrın ortalarında kabul ediliyor. Bugün hâlâ Japon kültürünün geleneksel bir simgesi olarak görülüyor ve günümüzün modasına, tasarımcılarına esin veriyor.

New York’taki ünlü Metropolitan Müzesi’nde 20 Şubat 2023’e kadar ‘Kimono Style’ başlıklı bir sergi tertip ediliyor. Kimono ve Batı modası arasındaki sanatsal alışverişi göstermeyi hedefleyen sergide John C. Weber koleksiyonundan 60’tan fazla kimono, Batı modasına ait ögeler, Japon resimleri, sanatsal objeler ve baskılar görülebiliyor.

Kimonolar plajdan sonra şehre indi

Nasıl giymeli?

- Kimonolar özellikle müzik festivallerinde çok seçim ediliyor. Yazın ülkenin değişik bölgelerinde tertip edilecek olan festivallerden birine katılacaksanız renkli, desenli bir kimono seçim edin. Şort ve spor pabuçlarla bitirin. Renkli ve mübalağalı aksesuarlarla son değişi yapmayı ilgisizlik etmeyin.

- Kimonoları şehirde kullanacaksanız... İster önünü sarihte vazgeçerek bedeni saran elbiselerin üzerine, ister şort ve pantolonlarla tamamlayabilirsiniz. Kruvaze biçimde kuşağıyla beraber kapatarak elbise biçiminde kullanıp topuklu pabuçlarla şık etraflara da uyarlayabilirsiniz.

- Geleneksel Japon stillerine yollama yapan bir model bulmak için vintage ve ikinci el mağazalarını dolaşabilirsiniz. Geçmiş senelere ait eşsiz bir model karşınıza çıkar belki, kim öğrenir!

Kimonolar plajdan sonra şehre indi
Kimonolar plajdan sonra şehre indi


KISA KISA

350 bin euro’luk illüstrasyonlar
Modaya alakanız varsa ismini dinlememiş olmanız imkânsız. Baştasarımcısı olduğu Chanel, Chloé, Fendi ve kendi ismini taşıyan markasıyla Karl Lagerfeld ensede bir araya gelmiş saçları, siyah güneş gözlükleri ve kedisiyle verdiği pozlarla moda tarihine iz vazgeçti. Onu 2019’da kaybetmiş olsak da tasarımlarıyla ses getirmeye devam ediyor. Lagerfeld’le alakalı son haber ise Sotheby’s’den geldi. Lagerfeld’in Paris’teki evinde bulunan ve daha evvel görülmemiş eskiz ve illüstrasyonları Sotheby’s’de tertip edilen müzayedede hipotez edilenin 3 katı maliyetine, 350 bin 406 euro’ya satıldı. En çok ilgiyiyse 1970’lerin başında Chloé için hazırladığı renkli eskiz dosyası çekti. Bu dosya 40 bin 320 euro’ya akdikeni buldu.

Kimonolar plajdan sonra şehre indi