Kınalar serbest mi, yasak mı? Bakanlıktan önemli açıklama

Kınalar serbest mi, yasak mı? Bakanlıktan önemli açıklama

Kına yapmak özgür mü suali yanıt buldu. Düğünlerin akabinde nişan ve kına gibi aktifliklerin de yapılıp yapılamayacağı merak uyandırmıştı. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile mevzuya dair ayrıntılar…

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre nişan ve kına gibi aktifliklere 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecek. Düğün ve nikah için ise kriterler uygulanacak.

NİKAH MERASİMLERİ İÇİN KRİTERLER ŞU BİÇİMDE OLACAK;

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Kılavuzunda nikah merasimleri ve düğünlerle alakalı tanımlanan tüm kaidelere beceriksizsiz riayet edilmesi,Masa ve sandalyeler arasında lüzumlu mesafenin vazgeçilmesi ile paklik, maske, mesafe kaidelerine uyulması,Besin-meşrubat ikramının yapılmaması, Kapalı alanlarda ise yukarıyadaki kaidelere ilave olarak;Şahıs başı minimum 6 m² alan vazgeçilmesi, Azami 100 misafir ile hudutlandırılması, kaydıyla 1 Haziran 2021 Salı gününden itibaren yapılabilecektir. Besin-meşrubat ikramına ve kapalı alanlarda azami misafir rakamına ait kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecektir. Bu tarihten sonraki nikah merasimleri ve düğünlerde besin-meşrubat ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda şahıs başına en az 6 m² alan vazgeçilmesi kaydıyla azami katılımcı hududu uygulanmayacaktır.