Kira ödemelerine ‘salgın’ ayarı

Kira ödemelerine ‘salgın’ ayarı

Pandemi suratından kapanan ve güç vaziyette kalan firmalar için kira tertip etmesi yolda. Gerekli olarak faaliyetleri durdurulan işyerlerinin kiralarının, kapalı kaldıkları müddet süresince…

Hükümet, Yargı Reform Koliyi kapsamında pandemi sebebiyle yaşamımıza ilk defa giren bazı mevzuları kanunlara taşımaya karar verdi. Bunlardan biri, salgın ve eşi vaziyetlerdeki iş yeri kira kontratları, değişiği ise dijital civarlarda yapılan kontratlar ve uyuşmalar oldu. Borçlar Yasayı’nda yapılacak tertip etmeyle firmalar, salgın sebebiyle kapalı oldukları yarıyıllarda kira vermeyecekler.

KİRA MUAFİYETİ

Edinilen bilgiye göre, Yargı Reformu Koliyi kapsamında Borçlar Yasayı’nda bazı tertip etmelere gidiliyor. Yaşanan meselelerden yola çıkılarak yapılan çalışmaya göre, kira kontratları mevzusunda farklılık yapılacak. Salgın koşullarında kira ödemelerinin nasıl olacağı tertip edilecek. Buna göre, yönetin kararı ile gerekli olarak faaliyetleri durdurulan iş yerlerinin kiralarının, kapalı kaldıkları müddet süresince ödememesi tasarlanıyor. Kiranın tamamından değil, bir kısmından bırakılmasına müteveccih de teklifler bulunuyor.

YASA DEĞİŞECEK

Bugünkü Borçlar Yasayı’na göre bu gibi gidişatlar, duruşma yoluyla veya uyuşmayla neticeye bağlanıyor. Yeni tertip etmeyle Şehir Hıfzıssıhha Heyetleri aracılığıyla salgın sebebiyle AVM, lokanta, kafe, spor salonları gibi yerlerin kapatılması kararını alırsa, başkaca bir operasyona gerek kalmadan, kapatıldıkları müddet kadar kiradan muaf yakalanacaklar.

GEREKLİ HALLER

Çalışmaya katılan AK Parti kurmayları, “Neticede bir ticari faaliyet sebebiyle bu kira kontratları yapılıyor. O faaliyet olmayınca, kazanç kaybı olacağı için kiranın da kapalı kalınan müddet ile hudutlu olmak üzere, ödenmemesi mevzusunda teklifler var. Bu tertip etme Borçlar Yasayı’na yazılacak. Savaş, terör atağı, OHAL gibi vaziyetlerde kapatılan yerler de kiradan mesul olmayacak. Kira kontratları da buna göre tertip edilecek. Kontratlarda gerekli haller sayılacak” dedi.

ONLİNE KARARLAR GEÇERLİ OLACAK

Çalışma kapsamında ayrıca, dijital etrafta yapılan buluşmalarda alınan kararlar, yapılan uyuşmalar da yine tertip ediliyor. Bu uyuşmalar da, Borçlar Yasayı’ndaki öteki kontrat ve uyuşmalar gibi geçerli olacak. Özellikte salgın yarıyıllarında, uzaktan çalışma kararı alan firmalarda, zoom üzerinden veya tele konferansla yapılan buluşmalarda alınan kararlar ve yapılan uyuşmalar da geçerli olacak. Bu uyuşmalar da, tıpkı yazılı kontratlar gibi kabul edilecek. Bu mevzuda kanuna karar konulacak. Bu biçimde yapılan buluşmalarda alınan kararlar veya yapılan kontrat ve uyuşmalar kayıt altına alınacak ve Borçlar Yasayı’na tabi olacak.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara