Kırklareli'nde vaka sayısında korkutan artış! Sebebi belli oldu

Kırklareli'nde vaka sayısında korkutan artış! Sebebi belli oldu

Koronavirüs olay çoğalışı bir haftada yüzde 73 çoğalış ile Türkiye'de ilk 5 şehir arasına giren Kırklareli'de hadiselerin yüzde 80-90'ını çalışan kesimin oluşturduğu ortaya çıktı. Kırklareli…

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs tehlike haritasında, Kırklareli olay çoğalış oranında ilk 5 şehir arasına girdi. Olay rakamı her 100 bin şahısta 298,28'den 518.23'e yükselen kentte çoğalış oranı yüzde 73 oldu. Kent merkezi ve Lüleburgaz ilçesi HES uygulamasında kırmızı renge büründü. 

Kentte olay çoğalışlarının önlenmesi için ihtiyatlar üst seviyeye çıkarılırken, filyasyon takımları çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Valilik ve belediye yurttaşları sık sık konut ziyaretlerinden uzak durmaları, maske, mesafe ve hijyen kaidelerine dikkat etmeleri mevzusunda uyarıyor.

'ÇOĞALIŞIN SEBEBİ HAREKETLİLİK'

Kırklareli Doktor Odası Başkanı ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Taner Pehlivan, çoğalışın en ehemmiyetli faktörlerinden birinin bulunduğu coğrafya ile alakalı olduğunu belirterek, "Bölgede genel olarak şehirlerin tümü yüksek yoğunluk oranındaki şehirler. İstanbul başta olmak üzere Çanakkale, Kırklareli, Edirne'de hali hazırda yüksek oranda devam ediyor. Bu coğrafi hudutlar şu anda insanların birbiriyle temas olduğu bir bölge. En büyük neden bu. Cemiyetsel hareketlilikte rastgele bir kısıtlamaya gidilmediği için bu bölgede yoğunluk bir müddet daha devam edecek gibi gözüküyor. Bizim şehrimiz minik bir şehir ama aynı zamanda göç veren bir şehir. Özellikle Tekirdağ'ın Çorlu ve Çerkezköy ilçeleri gibi fabrikaların, emek yoğunluklu yapımın yoğun olduğu bölgelerle iştirak halindeyiz. Burada, o bölgelerde çalışan çok şahıs var. Onlar da aileleriyle zaman zaman görüşüyorlar. Çoğalışta, ilk baştaki hadiseler zati hep şehir dışı temaslılardan çıkıyordu. Son birkaç haftadır şehir içi temaslılarımız da çok yoğun bir biçimde görülüyor. Cemiyetsel hareketlilik kısıtlanmadığı sürece ben çoğalışın bir müddet daha devam edeceğini düşünüyorum. Bunun yalnızca şehir bazında alınacak ihtiyatlarla önüne geçilebilmesi çok olası gözükmüyor. Şehirler arasındaki temasın kesinlikle kesilmesi gerekiyor bir biçimde. Bu genel olarak, cemiyetsel hareketliliği durdurmaya, genel bir caddeye çıkma yasağı ve genel bir iş yerlerinin kapatılması biçimde olabileceği gibi en azından şehirler arası birtakım gidiş gelişlerin de kısıtlanması biçiminde olabilir" dedi.

Hadiselerin her geçen gün çoğaldığına dikkat toplayan Op. Dr. Pehlivan, yurttaşların ramazan ayında bir kısıtlama temennisinde olduğunu kaydoldu. Op. Dr. Pehlivan, "Pandemi yarıyılında şöyle bir şey vardır: Frene basarsınız ama vasıta hemen durmaz. Bunu bir araba gibi değil de daha çok büyük bir gemi gibi düşünebiliriz. Durmak istediğinizde kmlerce evvelden frene basmanız gerekir. Biz, bugün frene bassak belki de 1 ay sonra pandeminin sürati yavaşlayacak. Şayet bu iş ramazana kalacaksa belki de ramazandan sonrasına, belki de yaz yarıyılına ne yazık ki salgınla ciddi bir olay çoğalışıyla gireceğiz demektir. Yaz yarıyılında ekonomik açıdan daha büyük kayıplarımız olabilir. Turizm açısından ve pek çok alanda da aynı biçimde. Bu açıdan pandeminin bir an evvel süratini kesmemiz gerekiyor. En azından ben öyle düşünüyorum" diye konuştu.

'HADİSELERİN 3'TE 2'Sİ LÜLEBURGAZ'DAN'

Kırklareli'de hadiselerin yüzde 80-90'nın bulaş kaynağının çalışan popülasyondan kaynakladığını ifade eden Pehlivan, "Aile içinde de bulaş oluyor emin bir müddet sonra ama hadiseler hep çalışan insanlardan çıkıyor. İş yerlerinde hastalığı kapıyorlar ve daha sonra da ailede öbür etraflarına yayıyorlar. İş yerlerinden kaynaklı bir bulaş mevzubahisi. Eskiki pikte de böyleyi. Emin fabrika ve iş yerlerinde çok büyük yoğunluklar yaşanmıştı. Şu anda şehrimiz bazında bu büyük oranda Lüleburgaz ilçemizde yaşanıyor. Hadiselerin takribî 3'te 2'si Lüleburgaz ilçemizden. Lüleburgaz daha çok fabrika ve emek yoğunluğunun çok olduğu bir bölge. Hadiselerin yüzde 60-70'ini 20 ile 40 yaş arasındakiler oluşturuyor" dedi.

'MİNİK ŞEHİRLERDE FİLYASYON ZAFERLİ YAPILIYOR'

Op. Dr. Pehlivan, minik şehirlerde filyasyon çalışmalarının çok daha zaferli yapıldığını belirterek, "Büyük şehirlerde filyason yapmak azıcık daha güç. Zira popülasyon fazla, olay rakamları fazla, takımlar eksik olabiliyor. Minik şehirlerde, bölge de tanındığı için hem saha takımları var hem merkez takımlar var. Merkez takımları telefonla, saha takımları da birebir o merkezdeki takımların eriştiği bilgiyi işliyorlar ve konutlara gidiyorlar. Numune alıyorlar, ilaçları dağıtıyorlar. Bizim gibi minik şehirlerde bu çok daha iyi ve süratli yürüyebiliyor. Zira insanlar birebir hem o bölgeyi hem insanları tanıyorlar. Caddeyi öğreniyorlar. Hatta kimileri eşi, arkadaşı, tanıdığı olabiliyor. İş süratli ve iyi yürüyor. Ama büyük şehirlerde bu filyasonu yapmak güç oluyor. Filyasonu iyi yaparsanız, temaslıları iyi tespit etirseniz daha yüksek pozitiflikleri tutabiliyorsunuz. Asemptom başka bir deyişle belirtisiz geçirecek o şahıs ama siz ondan test aldığınız için daha yüksek olay rakamına erişebiliyorsunuz. Büyük şehirlerde belki bu kadar yüksek olay rakamlarına erişemiyorlar. Filyason takımı ne kadar iyi çalışırsa, tararsa natürel olarak olay sayınız çoğalır. Tam temaslılara erişemezseniz, taramazsanız hem hadisenin dağılmasını önlüyorsunuz hem de hakikat tüm hadiseye erişemiyorsunuz" ifadelerini kullandı.


Kırklarelinde vaka sayısında korkutan artış Sebebi belli oldu

'KAYIPLARIMIZ ARTIYOR'

Kırklareli'de olay rakamlarının 3'te 2'sini oluşturan Lüleburgaz'da ihtiyatlar da üst seviyeye çıkarıldı. Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, sosyal medya üzerinden ihtarda bulunarak, "Sevgili komşularım gerek olay rakamları gerek sağlık kurumu yatış oranları gerekse kayıplarımızın ne yazık ki yine çoğalış gösterdiği bir yarıyılı yaşıyoruz. Sizlerden bir defa daha rica ediyorum. Lütfen lüzumlu olmadıkça konutunuzdan çıkmayın. Konut ziyaretlerini erteleyin. Kendinizi ailenizi ve beğendiklerinizi gözetmek için maske, mesafe ve hijyen kaidelerine itina gösterin" dedi.

YURTTAŞ TEPKİLERİ

Kentte oturan Gülcan Yıldız, çoğalışın sebebinin insanların ihmalkârsızlığından kaynaklandığını belirterek, "Herkes el ele verip bu işi ciddiye alsa herhalde bu kadar aşırılaşmayacak. Çoğumuz ciddiye almıyor. Olası mevki maskemizi, cebimizde kolonyamızı bulundurmalıyız. Her alışverişte paraya değdiğimizde dezenfekte etmeliyiz. Buna dikkat etmezsek, herkes boş verip kalabalığa girerse olacağı buydu. Allahın İzniyle bir an evvel biter. Artık daha önceki günleri, fobisizce dolaşmayı özledik. Allahın İzniyle yakın zamanda atlatacağımıza inanıyorum" dedi.

İnsanların caddelerde çok gezdiğini söyleyen Aynur Yadalı da, "Herhalde ondan kaynaklanıyor. Herkes parklarda oturup çay, kahve içiyor, dolaşıyor. Gerçeğinde şehirler arasını menetmeleri gerekli. Otobüsler gelmeyecek. Haziran ayında sıfırlamıştık ama şimdi ne yazık ki ilklere girdik. Maske, mesafe ve paklik koşul" diye konuştu.


Kırklarelinde vaka sayısında korkutan artış Sebebi belli oldu

Dostuyla beraber mobiletle dolaşan ortaokul 8'inci sınıf talebesi Taha Avcıoğlu, "Kimse sosyal mesafeye uymuyor, herkes dolaşmak peşinde. Genelde gençler bunu yapıyor. Konuta gidince zorunlu hijyenini yapmayıp anne ve babasına bulaştırıyorlar. Biz motorda iki şahısız ama biz test yaptırdık. Dostla aynı sınıftayız, hep birlikteyiz. Bir tek konutlarımız değişik" ifadelerini kullandı.