Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) süresiyle ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı!

Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) süresiyle ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı!

Kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığı tarih, pandemi döneminde ödenekten faydalananların gündeminde yer almaya devam ediyor. İşçi ve işverenleri ilgilendiren kısa çalışma ödeneği ile ilgili karar…

Kısa çalışma ödeneği, son gelişmeler ile izleyor. İstihdamı savunmak hesabına atılan en ehemmiyetli adımlardan biri olan kısa çalışma ödeneğinin müddeti son sefer uzatıldı. Bakanlar kurulu Toplantısı sonrası Reisicumhur Erdoğan'ın “Ödeneğin müddetini son kez olarak mart ayı sonuna kadar uzatıyoruz" ifadesini kullanması ile kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart'ta biteceği izah etti. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE VAKİT BİTİYOR?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Bakanlar kurulu Toplantısı'nın hemen peşinden Reisicumhur Erdoğan millete seslendi.
Erdoğan, "Kısa çalışma ödeneğinin müddetini son defa olarak mart ayı sonuna, asgari fiyattaki artış miktarı kadar yükselttiğimiz nakdi fiyat desteğinin müddetini de 17 Mart'a kadar uzattık." diye konuştu.

KARAR RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hasebiyle kısa çalışma müracaatında bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin müddetinin 31 Mart 2021'e kadar uzatıldığına ait Reisicumhur Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan imzalı "Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hasebiyle Dışsal Tesirlerden Meydana gelen Dönemsel Vaziyetler Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İş Yerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Müddetinin Uzatılması İle ilgili Karar"

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kısa çalışma ödeneği ne vakit bitecek Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) müddetiyle alakalı karar Resmi Gazetede yayımlandı

Karara göre, 4447 sayılı "İşsizlik Sigortası Yasayı"nun geçici 23'üncü maddesinde belirtilen asallar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hasebiyle dışsal tesirlerden meydana gelen dönemsel vaziyetler dahilinde zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021'e kadar (bu tarih dahil) kısa

çalışma müracaatında bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin müddeti, hatıralan Yasa'un ek 2'nci maddesi kapsamındaki uzatma müddetiyle hudutlu kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Reisicumhur Kararı'nda belirtilen asallar çerçevesinde ve 22 Aralık 2020 tarihli ve 3317 sayılı

Reisicumhur Kararı ile uzatılan 2 aylık müddetten sonra başlamak üzere 31 Mart 2021'e kadar uzatıldı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA

Normal şartlar altında işsizlik ödeneği veyahut iş kaybı tazminatı ile benzer bir niteliğe sahip olan kısa çalışma ödeneğinin, E-Devlet üzerinden “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama” ekranı ile görüntülenebilmektedir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

Kısa çalışma ödeneği aylığın yüzde 60'ı kadar oluyor. En düşük ödenek brüt asgari fiyata göre belirleniyor. En yüksek ödenek ise brüt asgari fiyatın yüzde 150'si kadar oluyor. Buna bağlı olarak Kısa çalışma ödeneği de Asgari fiyat ile beraber arttı.
En düşük Kısa Çalışma Ödeneği: 2.146,50 TL

En yüksek Kısa Çalışma Ödeneği: 5.366 TL