Kısıtlamadan muaf tutuldular

Kısıtlamadan muaf tutuldular

Doğu Karadeniz’de yanaşan yaş çay tarımı evveli bahçelerinde gübreleme ve bakım yapan üreticiler, hafta sonu caddeye çıkma kısıtlamasından muaf yakalandı.

Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay tarımında mayıs ayında yapım sezonu başlıyor. Üreticiler de bahçelerinde gübreleme ve bakım çalışması başlattı. Ancak üreticiler hafta sonu getirilen kısıtlama ile bahçelerinden uzak kaldı. Bunun üzerine çay imalinin negatif etkilenmemesi için üreticiler, hafta sonu caddeye çıkma kısıtlamasından muaf yakalandı.

Ziraat odalarından çiftçi dokümanı alan üreticiler, bahçelerinde çalışmayı sürdürdü. Hafta sonu havaların da hoş olmasını fırsat öğrenen üreticiler, gübre verdi, budama yaptı. Bazı üreticiler ise bahçeleri kazarak sebze ekti. Bahçe pakliği yapan bazı yurttaşlar ise çıkan odunları teleferik takviyesiyle konutlarına taşıdı.

Kısıtlamadan muaf tutuldular

'İKİ GÜNDE HIZLICA ÇALIŞIYORUZ'

Rize'de çay bahçesine gübre veren Kenan Pehlivan, “Kısıtlamadan yararlanarak bahçe işlerimize yöneldik. Çay bahçeme gübre veriyorum. Üreticilere de basitlik getirildi, çay işlerini hafta sonu halledebilmesi için çiftçi dokümanı ile seyahatine izin verildi. Ben kısıtlamadan evvel geldim köyüme mesele yaşamadım. 2 günde işlerimi halletmeye çalışıyorum” dedi.

Kısıtlamadan muaf tutuldular

‘HAFTA SONU ÜRETİCİLER KÖYLERE GELİYOR'

Üretici Mustafa Bıyık da, “Köy işleri bitmiyor, baharın başlaması ile artık bahçelerdeyiz. Çaylıklar gübre bekliyor, bahçeler kazılacak, çok işimiz var. Bir sıraya koyup hepsini tek tek yapacağız. Köylülerimiz de hafta sonu için köye geliyorlar. Hem kısıtlamada şehirde kalmak istemiyorlar hem de zati köyde bir sürü iş bekliyor” diye konuştu.

Kısıtlamadan muaf tutuldular

'BAHÇELERDE HAZIRLIK MÜDDETİ GELDİ'

Fatma Pehlivan ise, “Bahar geldi, bahçelerimizi hazırlamamız gerekiyor. Çay bahçelerini hazırlayacağız, gübre verip paklik yapacağız. Yazın bol bol yemek için sebze ekeceğiz. Bugün de teleferikle odun sürüklüyoruz. 2 günlük hafta sonu kısıtlamasını en iyi biçimde değerlendirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kısıtlamadan muaf tutuldular

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR