Kitap dünyasının tosuncukları

Kitap dünyasının tosuncukları

“Kitap tanıtmak istiyoruz” diyerek yurttaşlara erişen Patix Kitap adlı işletme, iddiaya göre mağdurlara istediklerinden daha fazla kitap vazgeçiyor, “2 hafta içinde iade edebilirsiniz” diyerek…

Patix Kitap adlı kitap firmasının elden satış usulüyle binlerce bireyi dolandırdığı iddia ediliyor. Buldukları telefon numaralarını arayıp “Kitap setleri satıyoruz sizi ziyaret etmek istiyoruz” diyerek buluşma alan bireyler, yurttaşların almak istediği kitap rakamından çok daha aşırısını vazgeçerek “2 hafta içerisinde bu kitaplardan hoşlandığınız olursa alırsınız, gerisini biz teslim alacağız” diyerek en az 1400 TL’lik tahvil imza attırıyor. Yurttaşlar “Kitapları geri alın” diye aramak istediklerinde ellerindeki telefon numarası cevap vermiyor. Dolandırıcılar iki hafta geçtikten sonra yurttaşlara borçları ödemeleri mevzusunda iletiler atmaya başlıyor. İade etmek isteyenlere 14 gün geçtiği ve legal iade süresi dolduğu için artık tüm kitapların parasını ödemek zorunda olduklarını söylüyor.

‘GÜNDE 30-40 BİREYİ KANDIRIYORLAR’

Patix Kitap’ın mağdurlarından Ahmet Yılmaz, son 6 ayda en az 3-4 bin mağdur oluştuğunu ifade ediyor. Sosyal medyadan mağdurların haberleşebileceği gruplar kurduklarını belirten Yılmaz, “Sistemi sürdürüyorlar, 10 çalışanları var her gün en az 30-40 birey bu tuzağa düşüyor. Kitap okuyan insanları sosyal medyadan ya da öğrenmediğimiz başka kaynaklardan tespit edip erişiyor ve dolandırıyorlar. Mevzuyla alakalı CİMER’e, Harcayıcı Hakem Kurulu’ne ve savcılığa müracaat ettik. Yeni mağdur olanlar da kabahat ilanında bulunuyor” diyor.

‘İŞLETME ADLARINI DEĞİŞTİRMİŞ’

Yılmaz sistemi şöyle anlatıyor: “Gelen birey ‘Talebeyim prim alıyorum’ diyerek kitap satmaya çalışıyordu. Ben çok kitap okuyan biriyim, kitap satıcılığının dolandırıcılığının olacağı usumun ucundan dahi geçmedi. Bir iki kitap aldım, ‘Bu paketleri de vazgeçiyorum. Bakarsınız iki hafta içinde ararsınız almadıklarınızı ben geri alacağım’ dedi. İmza Attığım uzaktan satış kontratında büyük harfle ‘Cayma değeri vardır’ yazıyordu. Ben de hem kitap almış olurum, hem de talebeye katkım olur diyerek ikna oldum. Ardından telefonla aradım, kitapları gelsinler geri alsınlar diye bir vakit erişemedim. Daha sonra eriştim, ‘Tamam geleceğiz alacağız’ deyip gelmediler. 14 gün vakit geçtikten sonra da ‘Borcunuz vardır’ stilinde iletiler gelmeye başladı. Kutuları alıp elimdeki kontratta yazan adrese gittim. ‘14 gün vakit geçti artık iade edemezsiniz’ dediler. Ben bu dolandırıcılıktan mağdur olduktan sonra araştırmaya başladım ve aynı firmanın daha evvel Gelişim Yayınları daha sonra Sespa adıyla aynı usulle insanları dolandırdığını bildim. Şimdiye kadar bizimle irtibat kuranların tümü 1400 TL ile 3 bin TL arasında borçlu çıkartılmış.”

‘CAYMA HAKKINA GÜVENMİŞTİM’

Mağdurlardan Seda San da aynı biçimde dolandırıldığını belirterek “Çok zarif, sarışın ve şık bir bayan geldi. ‘Bu bizim yayınevimiz, hangi kitaplara ilgi duyarsınız’ diye sormaya, içten bir biçimde sohbet etmeye başladı. İnsanın usuna böyle bir dolandırıcılık olasılığı hiç gelmiyor. Almaya karar verdiğim kitaplar için imza attığım bononun üzerinde büyük harfle ‘Cayma hakkınız vardır’ yazıyordu. Buna istinaden sayıya dahi bakmadım. Sonradan 1450 TL’lik bir tahvil imza attığımı fark ettim” dedi.

İddialar hakkında konuşmak için Patix Kitap işletmesini aradık fakat erişemedik.