Kızları dehşeti anlattı

Kızları dehşeti anlattı

Eşi tarafından katledilen Yazgül Soro’nun kızları annelerinin yaşadığı korkuyu “Şiddet hep vardı. Geçmiş senelerde annemi bıçaklamıştı. Gece olmasın diye dua ederdik” diye anlattı.

İzmir’in Buca ilçesinde oturan Yazgül Soro 58 7 Aralık’ta eşi Bülent Soro 59 tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Hapsedilen Bülent Soro hakkında ‘eşi isteyerek öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası istemiyle dava açıldı. Maznunun suçlanmasına İzmir 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.
Kızları dehşeti anlattı
Çiftin çocuklarından Nazlı Kartop ve Eda Soro annelerinin yaşadıkları şiddeti anlattı.

Nazlı Kartop, “Annem çok cefakâr, gülmeyi beğenen, yaşam dolu bir bayandı. Ancak 42 senelik konutluluğu süresince hem fiziksel hem de psikolojik şiddete maruz kalmış. Tüm bunlara karşın ayakları üzerinde durabilen 5’i kız, 6 çocuk yetiştirmiş. Şiddet hep vardı. Geçmiş senelerde annemi bıçaklamıştı. Annem, televizyonda bayan cinayetlerini gördüğü zaman ağlardı ve tahammül edemezdi. Annemiz, babamız tarafından kurban edildi. Kardeşlerimle katilin indirimsiz olarak en ağır cezayı almasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Kızları dehşeti anlattı
‘GECE OLMASIN DİYE DUA EDERDİK’

Eda Soro ise “41 yaşındayım ve kendimi öğrendim öğreneli aile içi şiddet vardı. Tüm bayan katillerinin kullandığı ortak bir dil var. Genellikle kandırıldıklarını iddia ediyorlar. Annemi de böyle yargılamıştı ve yargılamaları gerçek değil çıktı. Öte yandan kandırma bir boşanma nedenidir, öldürme nedeni değil” dedi.

Cinayet günü annesine bir şey olduğunu sezdiğini belirten Soro, “Kız kardeşim arayıp, anneme erişemediğini söyledi. Ben de ‘Koşun annemi kurtarın’ dedim. Annemin konutta olduğunu ve başına bir şey geldiğini hissettim. Gece olmasın diye dua ederdik. Hep şiddet vardı. Destek çığlıklarımızı tüm mahalle dinliyordu” ifadelerini kullandı.