KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Artık federasyon kapısı tamamen kapandı!

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Artık federasyon kapısı tamamen kapandı!

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar CNN TÜRK canlı yayınında son büyümeleri değerlendirdi. 'Türkleri azınlık statüsüne düşürmek amaçlanıyor' diyen Tatar, artık federasyon kapısının tamamen kapandığını…

Kıbrıs'ta iki ayrı ulusun olduğun altını çizen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugüne kadar Rum tarafının adadaki tek idare gibi muamele gördüğünü KKTC'nin iyi maksadının hiçbir zaman karşılık bulmadığını belirtti.

'Türkleri azınlık statüsüne düşürmek amaçlanıyor' diyen Tatar, artık federasyon kapısının tamamen kapandığını belirtti.

Hakim denkliğe dayalı iki hakim devlete dayalı bir sistemi korunan Tatar, bu niyet için Türkiye ile geçim içerisinde çalıştıklarının altını çizdi.

'Bir uyuşma olacaksa her iki taraf da onay vermelidir bizin onayımız o kadar ehemmiyetlidir' ifadelerini kullanan Tatar, 'Biz onay vermezsek uyuşma olmaz' dedi.

Senelerdir uygulanan ambargoları andırdıran Tatar, 'Her şeye karşın Kıbrıs'ta balarılarımız var bir devlet kurduk bir cumhuriyet kurduk' dedi.

Cenevre görüşmeleri için 'büyük bir tarihi adımın arifesindeyiz' diyen Tatar, Türkiye'nin dayanağına dikkat çekti.

'50 sene federasyon görüşüldü artık yeni yol var' diyen Tatar, 'Türkiye ile büyük bir uzlaşma içinde bu çalışmaları yürüttük yürütüyoruz' dedi.

Mevzu ile alakalı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini anımsatan Tatar, 'Erdoğan'ın görüşlerini aldıktan sonra Cenevre'ye gitmek ödenimledir' dedi.

Cenevere'deki görüşmeye Bakan Çavuşoğlu ile aynı uçakla gideceklerinin altını çizen Tatar, 'Türkiye bizim ana vatanımızdır ve garantör ülkedir' dedi.

Azınlık statüsünü asla kabul etmeyeceklerini belirten tatar, 'Türkiye zamanda bize destekçi olmasaydı biz burada var olmazdık' dedi.

Tatar laflarına 'Hak ve çıkarlarımızı Türkiye ile gözetebiliriz' biçimden devam etti.

Biden'ın 1915 vakaları ile alakalı ifadelerini ayıpladığını belirten Tatar, 'Bunun yanıtını zati Türkiye Cumhuriyeti vermiştir, bunun rahatlığı içerisindeyiz' dedi.

Dünyanın Kıbrıs'taki yaşanan soykırıma suskun kalındığını belirten Tatar, 1974'teki müdahale ile Kıbrıs Türk toplumunun kurtarıldığının altını çizdi. Tatar, 'Kıbrıs'taki Türkler iki defa soykırım yaşadı' dedi.

Yaz aylarında turizm sezonunun açılması ile alakalı da değerlendirmelerde bulunan Tatar, 'Aşı rakamının çoğalması ile turizme az da olsa kapılarımızı açacağız' dedi.