KKTC sahil güvenliği Rum gemisini kovaladı

KKTC sahil güvenliği Rum gemisini kovaladı

KKTC sahil güvenlik gemileri Güzelyurt sarihlerinde Türk sularını ihlal eden bir Rum karakol teknesini uzaklaştırdı. Rumlar, “Türkler ihtar ateşi açtı” iddiasında bulundu.

KIBRIS Rum Korunma Bakanlığı, “Türk gemileri 4 kere ihtar ateşi açtı” iddiasında bulunurken KKTC Güvenlik Güçleri Komutanlığı GGK, ateş açıldığı iddialarına, “Her zamanki palavra senaryo” yanıtı verdi. GGK’dan yapılan açıklamaya göre, Rum hududu yakınındaki Güzelyurt sarihlerinde yasadışı sığınmacı teknesi ihbarı alan iki sahil güvenlik gemisi dün sabaha karşı 03.30 sıralarında Türk karasularına giren bir tekneyi takibe başladı. Türk gemilerini gören gemi, KKTC hududu yakınındaki Rumların Pirgo köyü balıkçı sığınağına kaçtı. Komutanlık açıklamasında, “Bu faaliyet sırasında Türk gemileri kendi karasularından çıkmamış rastgele bir ateş de açmamıştır. Bu haber, her zaman olduğu gibi Rum tarafınca olmayan bir vakanın, senaryoya dönüştürülmesidir. Propaganda kasıtlı bir haber olarak belleklerde yer alacaktır” denildi.

ZİYARET EVVELİ

Rumların ‘ateş açtılar’ iddiası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış İşlemi’nın 47’nci yıldönümü merasimlerine katılmak üzere KKTC’ye yapacağı ziyaret evveline denk geldi. Rumlar, KKTC’de Kıbrıs’la alakalı ehemmiyetli açıklamalar yapması beklenen Erdoğan’ın ziyaretinde bir dizi protesto eylemi tasarlıyor.