KKTC'de ilave Kovid-19 tedbirleri açıklandı

KKTC'de ilave Kovid-19 tedbirleri açıklandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde KKTC yeni tip koronavirüs Kovid-19 ile çabada uygulanacak yeni ihtiyatlar açıklandı.

KKTC Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu, ilave Kovid-19 önlem kararları aldı.

Buna göre, pazartesi-cumartesi günleri saat 21.00 ile 05.00 arasında, cumartesi saat 21.00 ile pazartesi 05.00 saatleri arasında esas lüzumların karşılanması haricinde caddeye çıkma yasağı devam edecek.

Marketler pazartesi-cumartesi günlerinde 07.00-20.00 saatlerinde sarih olacak.

Perakende ve mağazacılık hizmetleri ile kapalı olarak belirtilmeyen tüm hizmetler/sektörler 08.30-20.00; lokanta, kafe, pastane ve birahaneler ise 10.00-20.30 saatlerinde hizmet verecek.

Pazar günleri eczaneler, fırınlar, benzin istasyonları, tarım, hayvancılık ve bunlara bağlı sanayi şirketleri haricindeki tüm firma ve faaliyetler kapalı olacak, lokanta, kafe ve pastaneler yalnızca kutu servisi yapabilecek.

Tüm müessese ve kuruluşlar salgın kaideleri çerçevesinde basmakalıp çalışma kumpasına geri dönebilecek; sinema ve düğün salonları, kumarhaneler, bar, taverna, nargile kafe ve salonları ile her türlü reyin salonları ise kapalı olacak.

 

EĞİTİM UZAKTAN ÇEVRİM İÇİ SÜRECEK

Devlet ve özel mekteplerde, 12'nci sınıflar hariç, eğitim yeni bir karara kadar çevrim içi devam edecek, özel eğitim merkezleri ise faaliyetlerine devam edecek.

Hollanda, Brezilya, Hindistan, Ukrayna, Sırbistan ve Afrika'da bulunan şahısların 14 gün karantinada kalmaları kaydıyla ülkeye girişlerine izin verilecek.

KKTC Sağlık Bakanlığının tanımladığı "el bilekliğiyle konut karantinası" uygulamasından, yurt dışında eğitim gören KKTC yurttaşı talebeler de yararlanabilecek.

Ramazan Bayramı dolayısıyla kurulması tasarlanan bayram yeri, lunapark, şenlik alanı ve eşi faallikler yapılamayacak.

 

CENAZELERE YALNIZCA BİRİNCİ DERECE YAKINLAR KATILABİLECEK

Cenaze merasimleri, yalnızca birinci derece yakınlarının katılımıyla, sosyal mesafe kaideyi korunarak yapılabilecek.

Kapalı ve sarih alanlarda eylem, miting ve merasimler yapılmayacak.

Kovid-19 olaylarındaki çoğalışı sebebiyle toplu imanlar ve iftar yemekleri yapılamayacak. ​​​​​​

Alakalı kararlar, 3 Mayıs Pazartesi 2021'den itibaren geçerli olacak.