Kol nakli oldu... 48 saat sonra gördü! İlk sorusu bu oldu

Kol nakli oldu... 48 saat sonra gördü! İlk sorusu bu oldu

Akdeniz Üniversitesi AÜ Hastanesi'nde, iki hafta gün evvel çift kol nakli yapılan Yavuz Ayılmazdır 34, işlemden 48 saat sonra nakil kollarını ilk kere gördü. Ayılmazdır'ın, nakli gerçcekleştiren…

Antalya'da geçirdiği beyin kanamasının ardından AÜ Hastanesi'ne kaldırılan, konutlu ve 1 çocuk babası polis memuru Sami Şahin'in beyin vefatı hakikatleşince ailesi, uzuvlarını affetme kararı aldı. Sami Şahin’in kolları, 9 yaşındayken dinamit patlaması neticeyi ellerini bilek hizasından kaybeden Yavuz Ayılmazdır'a, 29 Haziran'da 14 saat süren harekâtla nakledildi. Yoğun bakım servisindeki rehabilitasyonu 60 saat sonra sona eren Ayılmazdır, sterilize odaya alındı.

AÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'nin 5'inci çift kol nakillisi Yavuz Ayılmazdır'ın kollarının varsayımların ötesinde iyileşme gösterdiğini söyledi. Prof. Dr. Özkan, "Teknik olarak güç ancak iyileşme sürecinin daha süratli olmasını beklediğimiz hastamızın vaziyeti ikinci haftada çok ve çok iyi. Ömür boyu kullanacağı ilaç dozlarını ayarlıyoruz" dedi.

Prof. Dr. Özkan, naklin ikinci haftasında olunduğunu belirterek, "Hiçbir olumsuz büyüme yok. Operasyonun bileğe yakın bölgede olması sebebiyle iyileşmenin daha süratli olmasını bekliyoruz. Hastamız tehlikeli süreci meselesiz bir biçimde aştı. Natürel ki burada bizlerin ve takımımızın edindiği deneyimin ehemmiyeti çok. Hastamızı umulandan daha kısa zaman içinde sizlerle buluşturacağız. Tehlikeli bir yarıyılda böylesine zorlu bir operasyonu asıllaştırmanın, muvaffak olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Natürel ki hastanın genç ve sıhhatli olması ehemmiyet kazanıyor. Hasta memnun, ailesi memnun, bizler memnun ve mutluyuz. Uzun süreçte ellerini kullanabilmesini görmeyi umut ediyoruz" diye konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir Flaş yeni aşı açıklaması! Tarih verdilerOtomobil kredi vadelerinde indirim kararı! Piyasa ve maliyetler nasıl etkilenir? | 6 SUAL 6 YANITHenüz 13 yaşındaydı... Hayatını kaybetti, Işın Karaca devrildi

'6 AY SONRA KOLLARINI KULLANACAK'

Prof. Dr. Ömer Özkan, hastanın nakledilen kollarını ilk kere operasyondan 48 saat sonra gördüğünü belirterek, "Elleriyle buluşması sırasında 'Ne zaman çalışacak öğretmenim' diye sordu. Ailesi zati yoğun bakımda rehabilitasyonu sürerken, operasyonun hemen sonrasında görmüştü. Onların da bize hep sordukları, kollarını ne zaman kullanabileceğine müteveccihti. 6 ay sonra kollarını kullanacağını söyleyebiliriz" dedi. Prof. Dr. Özkan, haftaya fizik rehabilitasyona başlayacaklarını da kaydetti.