Kolezyum: İtalya hükümeti yeni ahşap zemini onayladı

Kolezyum: İtalya hükümeti yeni ahşap zemini onayladı

İtalya hükümeti başşehir Roma'nın en şöhretli tarihi yapılarından Kolezyum'a ahşap bir taban yapma tasarısını onayladı.

2023'te bitirilmesi öngörülen proje, ziyaretçilere bu tarihi yapıyı gladyatörlerle aynı perspektiften görme olanağı sağlayacak.

Kültür Bakanı Dario Franceschini, ahşap tabanın sökülebilir bir biçimde kurulacağını söyledi. Tabani planlama ihalesini 18,5 milyon euro ile mühendislik işletmeyi Milan Ingegneria kazandı.

2 bin senelik Kolezyum'un şu anda bir tabanı bulunmuyor. Yapının tabanı 19. asırda arkeologlar tarafından sökülmüş ve bu sayede gladyatörler ile hayvanların yakalandığı tüneller bulunmuştu.

Kolezyum: İtalya hükümeti yeni ahşap zemini onayladı

Franceschini yeni tabanla yapının hem korunacağı hem de orijinal haline daha yakın bir görünüme kavuşacağını söyledi. Kültür Bakanı Franceschini, taban bitirildikten sonra Kolezyum'da kültürel faalliklerin tertip edilebileceğini duyurdu.

İtalya hükümetinin 2020'de yaptığı müsabaka çağrının ardından 10 firma Kolezyum için taban tasarımlarını hükümete sunmuştu.

Müsabakayı kazanan Milan Ingegneria'nın tasarımında, tabandaki ahşaplar döndürülerek yer altı tünellerine natürel ışık ve hava girmesine izin verilebilecek.

Taban gerek görüldüğü takdirde basitlikle tamamen sökülebilecek.

Kolezyum: İtalya hükümeti yeni ahşap zemini onayladı

Roma İmparatorluğu'ndaki em büyük amfitiyatro olan Kolezyum'da 50 binden fazla izleyicinin karşısında gladyatör dövüşleri tertip ediliyordu. Pandemiden evvel, 2019 senesinde 7,6 milyon şahıs bu tarihi yapıyı ziyaret etmişti.

Roma'daki antik Kolezyum, 19. asırda kazılar için söküldüğünden bu yana bir tabana sahip değil.