Komisyon, 34 fezlekeli HDP’li için 20 Ocak’ta toplanıyor

Komisyon, 34 fezlekeli HDP’li için 20 Ocak’ta toplanıyor

PKK’lı teröristle resimleri ortaya çıkan HDP milletvekili Semra Hoş’in dokunulmazlığının kaldırılmasıyla alakalı süreç süratlendi. Tüzük-Adalet Karma Kurulu, 20 Ocak’ta buluşmaya çağrıldı. Hoş’in, terör

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “süratlice çözün” yönergesinin ardından Hoş’in fezlekesi hızla Meclis’e sevk edilirken, Meclis Başkanlığı da fezlekeyi bekletmeden dün sabah hemen Tüzük-Adalet Karma Kurulu’na sevk etti. Komite de Hoş’in gidişatını görüşmek üzere 20 Ocak Perşembe günü bir araya gelme kararı aldı.

İKİ AYRI FEZLEKE

Hoş’in dokunulmazlığının kaldırılmasıyla alakalı süreç de böylece start almış oldu. Kurul bu buluşmasında, Hoş’in, her ikisi de “terör örgütü azalığı” ile alakalı iki ayrı fezlekesini görüşerek harekât yapacak.

MECLİS’TE BEKLEYENLER

Hoş’in, bu iki dosyanın dışında, “terör propagandası, buluşma ve şov yürüyüşleri kanununa terslik, ulusu kin ve husumete tahrik” mazeretleriyle hazırlanarak sevk edilen ve hali hazırda Meclis’te bekleyen 34 ayrı fezlekesinin daha bulunduğu bildirildi. HDP’li Hoş ile alakalı dokunulmazlık sürecini başlatan resimler, terör harekâtında öldürülen PKK’lı Volkan Bora’nın cep telefonundan çıkmıştı.

SÜREÇ BÖYLE İŞLEYECEK

Dokunulmazlıkla alakalı daha evvel yaşanan misaller de dikkate alındığında Hoş ile alakalı süreç şöyle işleyecek: “Tam partilerin temsil edildiği kurul ilk buluşmasında Hoş’in fezlekesini, korunmasını da alarak zorunlu tahlilin yapılması için alt komiteye sevk edecek. Alt kurul analizinin ardından kurulda dokunulmazlığın kaldırılıp kaldırılmaması oya sunulacak.

SON KARAR HEYET’DA

Dokunulmazlığın kaldırılması doğrultusunda karar çıkması halinde, bu mevzudaki son kararın alınacağı Genel Heyet süreci başlayacak. Genel Heyet’da da dokunulmazlığın kaldırılması kararı alınması halinde de Hoş ile alakalı yargı süreci başlayacak.”

BİR AYI AŞABİLİR

Kurul kaynakları, dokunulmazlığının kaldırılmasıyla alakalı eş bir süreç yaşayan daha önceki HDP’li Tuma Çelik misaline dikkat toplayarak, tam bu sürecin bir ayı aşkın bir vakit alabileceği bilgisini verdi. Kurul kaynaklarına göre, Meclis’te şu anda dokunulmazlığın kaldırılması arzıyla bekleyen fezleke rakamı da 1477’ye erişti. Fezlekelerin 15’i AK Parti, 262’si CHP, 13’ü İYİ Parti, 9’u Milliyetçi Hareket Partisi, 1052’si HDP, 66’sı Demokratik Bölgeler Partisi, 25’i Türkiye Emekçi Partisi, 7’si Demokrat Parti, 4’ü Zafer Partisi, 2’si Yenilik ile Memleket partilerine ve 22’si de bağımsız milletvekillerine ait.