Komşuda seçimler öncesi şoke eden oran

Komşuda seçimler öncesi şoke eden oran

İran'da 19 yaş üstü şahıslarla yapılan anket çalışmasında katılımcıların takribî yüzde 75'i, 18 Haziran'da tertip edilecek cumhurbaşkanlığı tercihlerinde rey kullanmayacaklarını söyledi.

Hollanda merkezli İranlılar Anket Grubu GAMAAN tarafından, çevrim içi olarak 27 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yürütülen anket çalışmasının neticeleri, İran milletinin 18 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı tercihlerine ait görüşlerini ortaya koydu.

Ankete katılan 19 yaş üstü 80 bin bireyin takribî yüzde 75'i sandığa gitmeyeceklerini belirtirken, yüzde 18'i rey kullanacağını, yüzde 6'sı ise tereddüt olduğunu ifade etti.

Sandığa gitmeyeceğini söyleyenlerin yüzde 71'i "İran'da özgürlüğün olmadığı ve tercihlerin bir bereketinin bulunmadığı" bahanesiyle, yüzde 7'si "adayların bir haylisinin elenmesi", yüzde 2'si de "yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını" sebebiyle sandığa gitmeyeceğini açıkladı.

TUTUCU ADAY REİSİ, AÇIK ARA ÖNDE

Ankete katılan şahısların yüzde 59'u tutucu politikacı İbrahim Reisi'ye, yüzde 8'i de tutucu Said Celili'ye rey vereceklerini dile getirdi.

Yüzde 3'lük kesim reformistlere yakınlığıyla öğrenilen Abdunnasır Himmeti, yüzde 2,5 tutucu Muhsin Rızayi, yüzde 1'lik kesim de reformist Muhsin Mihralizade ve tutucu adaylar Emir Hüseyin Kadızade Haşimi ve Ali Rıza Zakani lehine rey kullanacaklarını kaydoldu.

Katılımcıların yüzde 16'sı kime rey vereceği mevzusunda tereddütken, yüzde 9'u da geçersiz rey kullanacağını söyledi.

"Şayet özgür bir tercih olsaydı kime rey verirdiniz?" sualine mevzubahisi ankete katılanlardan yüzde 29'u devrik Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin oğlu Rıza Pehlevi lehine rey kullanacağı cevabını verdi.

Öteki katılımcılar ise seçimlerini şu biçimde açıkladı:

Yüzde 15 İbrahim Reisi, yüzde 11,5 insan hakları korunucusu Nesrin Sutude, yüzde 10 daha önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yüzde 8 insan hakları korunucusu Nergis Muhammedi, yüzde 7 insan hakları korunucusu Muhammed Nurizad ve rejim karşıtı Mesih Alinejad, takribî yüzde 4 de reformistlerin lideri olarak öğrenilen daha önceki Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, emekçi haklarını korunan aktivist İsmail Bahşi ve konut mapusundaki muhalif lider Mir Hüseyin Musevi.

Yeniden bir sual üzerine, ankete katılanlardan "yüzde 31'i laik cumhuriyeti, yüzde 16'sı şahın liderliğinde kurulacak laik meşrutiyet idaresini ve yüzde 22'si de İslam Cumhuriyeti idaresini" özümsediklerini aktardı.

Yüzde 31'i ise mevzuyla alakalı yeterli bilgisinin bulunmadığını açıkladı.

YURT DIŞINDA KATILIM YÜZDE 6 SEVİYESİNDE

Anket, bu tercihlerde yurt dışındaki İranlıların tercihe katılım oranının çok düşük olacağı ihtimalini ortaya koydu.

Ankete yurt dışından katılan takribî 6 bin bireyden bu tercihlerde yalnızca yüzde 4'ünün sandığa gideceği tanımlandı.

Bu oran, 2017 cumhurbaşkanlığı tercihlerinde yüzde 54 seviyelerindeydi.