Konservatuvar bilmecesi

Konservatuvar bilmecesi

İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları ve İstanbul Devlet Konservatuvarı’na konut sahipliği yapan Haldun Taner Sahnesi zelzeleye dayanıksız raporu olduğu için onarıma giriyor. İstanbul Devlet…

Kadıköy’nam simge yapılarından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın bulunduğu Haldun Taner Sahnesi binası zelzeleye dayanıksız raporu olduğu için restore edilmek üzere boşaltılıyor. Onarımın 3 sene sürmesi tasarlanırken takribî 1500 talebenin eğitim gördüğü İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın nereye taşınacağı hâlâ emin değil. Konservatuvar talebeleri ve veliler yeni öğretim senesinde eğitimin nerede başlayacağıyla alakalı hâlâ bilgi sahibi olmadıklarını, rektörlüğün bu mevzuyla alakalı hiçbir suale cevap vermediğini söylüyor.

VELİLER GRUP KURDU

Piyano kısmı 6. sınıf talebesi İsme Yalçıner’in annesi Ayşegül Yalçıner, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Veli İnisiyatifi isminde bir grup kurarak çocukların yeni senede eğitimlerinin topallamaması için çalışma yürüttüklerini söylüyor. Yalçıner yaşananları şöyle anlatıyor:

OLAY ÇIKMAZA GİRDİ

“Mektebin zelzeleye karşı dayanıksız raporu olduğu ortaya çıktıktan sonra İBB mektebin boşaltılması gerektiğini söylüyor ve Göztepe’de İBB’ye ait bir binaya geçilmesini öneriyor. Mektep yönetimi bu öneriyi kabul ediyor ancak sonradan İBB’nin binasına geçilmekten bırakılıyor. İşte burada olaylar çıkmaza girdi. Rektörlükten suallerimize cevap alamıyoruz. Bazı öğretmenler aracılığıyla değişik kısımların değişik binalara dağıtılacağı konuşuluyor. Şayet bu mesele süratlice çözülemezse bu sene de online eğitimin devam etmesi gibi alternatiflerin masada olduğunu dinliyoruz. Çocuklarımız pandemiden dolayı zati bir yıldır online eğitim görüyor. Çalgı ve dans eğitiminde online eğitim çok güç. Çocukların yanlış oturan bir tutumu tüm sanat hayatlarını etkileyebilir. Çok sayıda veli pandemi yarıyılında çocuklarımıza özel ders aldırdı. Bu nedenle bu sene çocukların surat surata eğitim alması çok ehemmiyetli. Yeni yarıyılın başlamasına takribî 2 ay kaldı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın hâlâ bir kampüsü yok. Mektepte 58 antika piyano ve onlarca kıymetli çalgı bulunuyor. Kısımların değişik binalara dağıtılması konservatuvar eğitimini geriletecektir. Onarımın sonunda Haldun Taner Sahnesi Kadıköy’deki binaya geri dönecek ancak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı dönmeyecek. Zira konservatuvar binanın içerisinde sonradan yapılan bir asma katta bulunuyordu.”

İBB AÇIKLAMA YAPTI, REKTÖRLÜK SUSKUN

İBB’den yapılan açıklamaya göre onarımın sonunda Haldun Taner Sahnesi’nde 448 koltuk kapasiteli ana sahne ve 95 koltuk kapasiteli çocuk sahnesi olacak. Binaya sonradan ilave edilen tüm kısımlar arınılacak. Binanın tek işlevi tiyatro olacak. Dış cephesi ise aynı kalacak. Bilgi almak istediğimiz İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ise mevzuyla alakalı görüş vermek istemedi.