Konya'da çevreyi kirleten 3 kişiye 38 milyon lira ceza

Konya'da çevreyi kirleten 3 kişiye 38 milyon lira ceza

Konya'da 3 kişi tarafından kimyevi atıkların atıldığı alanlarda analizlerde bulunan Çaşama, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı ÇED İzleme ve Çaşama Teftişi Dairesi Başkanı Barış Akgün, kişilere

Vaka, merkez Selçuklu şehirçesi Kayacık Semti yakınlarında boş arazide alana geldi. Edinilen bilgiye göre, arazi üzerine atılan kimyevi maddelerden 60 adet küçükbaş hayvanın hasar gördüğü ihbarı üzerine vaka yerine AFAD ve polis ekipleri sevk edildi. AFAD takımlarının vaka yerindeki tahlilinin ardından Selçuklu Şehirçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı Suç İhtiyata ve Soruşturma Ofis Amirliği takımları kimyevi maddeleri atan kuşkuluları tutmak için çalışma başlattı. Vaka yeri ve çdüzeyindeki rotalar üzerinde yapılan araştırmalarda Aliya İzzet Begoviç Sokağı üzerindeki KGYS kamera kayıtlarından 42 VL 464 plakalı bir kamyonun kimyevi atık madde taşıdığının tespit edilmesi üzerine takımlar, araçla kimyevi atıkları şehrin değişik yerlerine döken Hacı Adem Ç. ve abiyi Metin Ç.'yi tutarak nezaretine aldı. İfadeleri alınmak üzere emniyete götürülen bireylerin ilk ifadelerinde 6 kamyon kimyevi atığı şehrin muhakkak noktalarına döktüklerini ve bu işi de işletme sahibi Remzi P.'den aldıklarını itiraf ettikleri bilindi. Araç sürücüleri Hacı Adem Ç., kardeşi Metin Ç. ve nezaretine alınan işletme sahibi Remzi P. emniyetteki operasyonlarının ardından adliyeye sevk edildi. Bireyler çıkartıldıkları duruşmaca "çdüzeyi isteyerek lekeleme ve mülke hasar verme" suçundan hapsedilerek cezaevine sevk edildi.

"BİREY BAŞI 11 MİLYON LİRA VE ATIKLARI YÜKLENEN FİRMAYA DE 16 MİLYON LİRA YÖNETİMSEL PARA CEZASI UYGULADIK"

Çaşama, Şehircilik ve İklim Farklılığı Şehir Müdürlüğü koordinesinde yapılan çalışmalarda atık dökülen yerler tespit edilerek arınma çalışmalarına başlandı. Çaşama, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı ÇED İzleme ve Çaşama Teftişi Dairesi Başkanı Barış Akgün ve birliktesiki kurul kimyevi atıkların atıldığı alanda analizlerde bulundu.

Konyada çevreyi kirleten 3 kişiye 38 milyon lira ceza

Tahlillerin ardından açıklamalarda bulunan Barış Akgün, "17 Temmuz tarihinde yapılan ihbar üzerine AFAD Şehir Müdürlüğümüz, Şehir Emniyet Müdürlüğü ve Şehir Çaşama Müdürlüğümüze bağlı takımlar bölgeye sevk edildi. İklim Farklılığı Bakanımız Murat Kurum'un yönergesiyle bakanlığın teftiş takımları da bölgeye intikal etti ve yapılan ilk çalışmalarda lüzumlu numuneler alındı. Bunlar muhteviyatın tanımlanması için incelemeye gönderildi. İlk kere sülfürik asit ve karmaşık yağlama yağları şanzıman yağları gibi atık yağların döküldüğünü tespit ettik. Bir taraftan da vakanın adli ebadında döken bireylerin tespit edilerek çalışmalar bitirildi ve bu atıkları döken 2 araç sürücüsü tespit edildi. Biz çdüzeyimizi toprağımızı, havamızı, suyumuzu pisleyenlere hiçbir biçimde izin etmeyerek, hoşgörü göstermeyeceğiz. Bu mevzuda bu dökümü yapan kişilere, birey başı 11 milyon lira ve atıkları yüklenen firmaya de 16 milyon lira yönetimsel para cezası uyguladık. Aynı zamanda bu bireyler ve firma hakkında da 'çsafhanın isteyerek pislenmesi' alakalı olarak da Cumhuriyet Savcılığına suç ilanında bulunduk aynı zamanda şirketi de faaliyetten men ettik" biçiminde konuştu.

"ÇSAFHANIN AKTİF BİR BİÇİMDE KORUNMASI İÇİN TEFTİŞLERİMİZE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ"

Bölge dışında bu soruşturmada aynı bireylerin Karatay şehirçesinde de atık döktüklerini tespit ettiklerini belirten Akgün, "Bu atıkları bir taraftan kaldırıyoruz ama arınma çalışmaları bittikten sonra da bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir çaşama laboratuvarı tarafından bölgeden toprak numuneleri alacağız. Ve yapılan paklik çalışmasının yeterli olup olmadığını ilave bir rehabilitasyon çalışması sonra gerekirse yine bir arınma çalışması yapacağız. Biz çsafhanın aktif bir biçimde korunması için teftişlerimize kararlılıkla devam edeceğiz" diye konuştu.