Korkunç cinayet 40 yıl sonra aydınlandı! Katili 1 santimetrelik saç teli yakalattı... "Bu adam tam bir canavar"

Korkunç cinayet 40 yıl sonra aydınlandı! Katili 1 santimetrelik saç teli yakalattı... "Bu adam tam bir canavar"

Minik kız, annesine, "Ben artık geliştim, mektebe kendi başıma gidebilirim" derken başına gelecek vahim şeylerden habersizdi. Bir perşembe sabahı kapıdan çıktı, bir daha evine dönemedi. 40 sene süresince

Yağmurlu bir perşembe sabahıydı. Takvimler 1982 senesinin Ocak ayını gösteriyordu. Amerika Birleşik Devletlerinin California eyaletinin Seaside şehrinde yaşayan 5 yaşındaki Anne Pham, anaokuluna gitmeye hazırlanıyordu.

Pham ailesinin 10 çocuğunun en miniklerinden biri olan Anne'i bayağıda mektebe annesi ya da abiyi götürüyordu. Ama minik kız o gün ne yapmış etmiş, büyüklerini ikna edip iki cadde ilerideki mektebine kendiliğindene gitme iznini koparmayı muvaffak olmuştu.

Yağmurluğunu ve su geçirmez ayakkabılarını giydi, yağmurluğunu sırtına taktı ve tüm kararlılığıyla mektebe doğru yol almaya başladı.

Pham ailesinin yaşadığı konut ile mektep arasında bulunan kalabalık markette bulunan hiç kimse o sabah Anne'i görmedi; mektep dostları ve hocaları de...

Ailesi, Anne'in ortalıkta olmadığını akşam yemeği saatine kadar fark etmedi. İki gün süresince Anne'den bir iz bulunamadı.

İki gün sonra konutlarına 2,5-3 km uzaklıktaki bir çalılıkta cansız vücudunu buldular ufak kızın. Tecavüze uğramış ve boğularak öldürülmüştü.

Seaside Emniyet Müdürlüğü ve Federal Soruşturma Ofisi FBI 40 sene süresince vazgeçin bir kuşkuluyu, bir ipucu dahi bulamadı. Ta ki birkaç ay evveline kadar...

BİR SAÇ TELİ KATİLE GÖTÜRDÜ

Seaside şehrinin bağlı olduğu Monterey County yetkilileri, son yarıyılda faili bilinmeyen olayları çözmek için teşebbüslerini artırdı. Anne Pham dosyası da yine açıldı. Nihayetinde polisler eksantrik bir saç telinin ve genetik geneolojinin takviyesiyle Nevada eyaletinin Reno şehrinde yaşayan 70 yaşındaki Robert John Lanoue'ya erişti.

Lanoue hakkında Anne'i planlayarak öldürme yargılamasıyla iddia belgesi hazırlandı. Kuşkulu ayrıca 14 yaşın altındaki bir çocuğu kaçırmak ve onunla cinsel eylemde bulunmakla da yargılanıyor.

Monterey County Bölge Savcısı Jeannine P. Pacioni, Lanoue'nun şu an Nevada'da himaye altında yakalandığını ve kısa vakit içinde suçlanmak üzere California'ya sevk edileceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri medyasında yer alan haberlerde California Yüksek Mahkemesi'nin Robert John Lanoue için tanımladığı kefalet fiyatının 1.020.000 dolar olduğu belirtildi. Kaynaklar, henüz Lanoue'yu temsil eden bir avukat bulunmadığını aktardı. Lanoue'nun iade mahkemesi hakkından feragat ettiği detayı da haberlerde yer aldı. Ancak California'dan Nevada'ya ne zaman sevk edileceği henüz netleşmiş değil.

KATİLLE YILLARCA BURUN BURUNA YAŞAMIŞLAR

Lanoue, cinayetin işlendiği 21 Ocak 1982 tarihinde 29 yaşındaydı ve Pham ailesinden yalnızca bir cadde ileride oturuyordu. O tarihlerde, 1917-1994 seneleri Seaside'da faaliyet gösteren bir ordu üssü olan Fort Ord'da astsubay çavuş olarak görev yapıyordu.

Lanoue, 1998 senesinde çocuk pornografisi üretmek ve gizlemek ve 16 yaşından minik bir çocukla cinsel eylemlerde bulunmak yargılamalarından Nevada'da karar giymiş ve kayıtlı seks kabahatlileri listesine ilave edilmişti.

Seaside Emniyet Müdürü Nick Borges, New York Times'a yaptığı açıklamada, Lanoue'nin takribî 20 senesini mapusta geçirdiğini söyledi.

Borges, Lanoue'nun geçmişte işlediği başka kabahatlere ait rastgele bir kayıt bulunmadığını ancak kendisinin "aşırısıyla kaygılı" olduğunu da belirterek, "Bence insan bir sabah uyanıp, 'Bir çocuğu öldüreceğim, bir çocuğa tecavüz edeceğim sonra da hayatıma devam edip misal bir yurttaş olacağım' demez" diye konuştu. Emniyet Müdürü, People'a yaptığı açıklamada ise "Bu adam bütün bir canavar" dedi.

Borges, Anne'in ailesinin Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan bir hayli Vietnamlı gibi savaştan kaçıp ülkeye sığındığını belirtti ve ilave etti:

"Hayata gözlerini bu ülkede açan, ailesini yüceltmek isteyen, Amerikan düşünü yaşamak isteyen beş yaşında bir kızdı. Yalnızca bu dahi insanı mahvetmeye yetiyor. Vietnam Savaşı'nda gördüklerinden sonra burası Pham ailesi için cennet gibiydi. Buraya, bu cennete, bu minik tatlı kente gelmenin kızlarının vefatına yol kalemtıraşını asla düşünemezlerdi."

"BU ÇOK GÜÇLÜ BİR DAVA"

Monterey Peninsula Herald gazetesinde 1982'de yayımlanan bir yazıya göre, 1976'da dünyaya gelen Anne, Pham ailesinin Amerika Birleşik Devletlerinde doğan ilk çocuğuydu. Beaumont, Teksas'ta bulunan St. Anne Katolik Kilisesi'nin çok desteğini gören aile, kızlarına da bu adı vermeyi seçim etmişti. Gazetenin haberinde Anne'in her sabah kendiliğindene giyindiği, saçını taradığı ve mektebe gitmeyi çok hoşlandığı belirtiliyordu.

Emniyet Müdürü Borges'nin yolu Anne Pham davasıyla 2009 senesinde kazara kesişti. Çok sayıda faili bilinmeyen dosyanın bulunduğu bir paketi karıştıran Borges, Anne'in davası kapsamında bir araya gelen delillerin gidişatından "tiksindiğini" ve bu mevzuda bir şey yapmak için kendiliğindene laf verdiğini belirtti.

İki sene evvel, Monterey County Bölge Savcılığı Faili Bilinmeyen Cinayetler Görev Gücü'nden bir dedektif Borges'ye ellerinde "aşırısıyla karışık ve duyarlı" bir hadise olup olmadığını sordu. Borges, "Hiç kuşku etmeden 'Annie Pham' dedim" diye konuştu.

Borges, "Bu çok güçlü bir dava. Deoksirübo Nükleik Asit ehemmiyetli bir yere sahip, geneoloji ehemmiyetli bir yere sahip ve dolaylı ispatlar aşırısıyla güçlü" ifadelerini kullandı.

Robert John Lanoue, California'da suçlanacak.

Korkunç cinayet 40 yıl sonra aydınlandı! Katili 1 santimetrelik saç teli yakalattı... Bu adam tam bir canavar

Robert John Lanoue, California'da suçlanacak.

1 SANTİMETRELİK SAÇ TELİNDEN Deoksirübo Nükleik Asit MİSALİ ÇIKARILDI

Davanın çözülmesini sağlayan şey ise 1982'deki soruşturmadan bugüne kalan bir saç teli oldu. 1 santimetre uzunluğundaki bu saç telinin ucunda kökü bulunmuyordu. Saçın bir bayana mı yoksa bir erkeğe mi ait olduğu da belirli değildi.

Astrea Adli Bilimler işletmesinin tepe idareyicisi Kelly Harkins, New York Times'a yaptığı açıklamada, saç telinden Deoksirübo Nükleik Asit misali çıkarıp sekanslamayı muvaffak olduklarını söyledi. Genetik geneoloji uzmanı CeCe Moore ise bu Deoksirübo Nükleik Asidi kullanarak bir "genetik ağ" oluşturduğunu ve bu süreçte karşısına hep Amerika Birleşik Devletlerinde pek yaygın olmayan "Lanoue" soyadının çıktığını belirtti.

Moore, "Kaderimiz varmış ki genetik ağ aracılığıyla eriştiğimiz bu soyadı, kuşkulunun soyadı çıktı" dedi.

Ardından bir dedektif, Robert Lanoue'nun Pham ailesinin bir komşusu olduğunu ortaya çıkardı. Borges de soruşturmanın ilerleyen evrelerinde saç telinin Robert Lanoue'ya ait olduğunu tespit ettiklerini belirtti ancak bu sürecin nasıl işlediğine dair bir ayrıntı vermedi.

Savcılık tarafından yapılan basın açıklamasında ise, "Geçmişte müfettişlerin elinde bulunmayan yeni bir Deoksirübo Nükleik Asit testi sayesinde, Lanoue, Pham cinayetinin kuşkulusu olarak tanımlandı" ifadeleri yer aldı.

Korkunç cinayet 40 yıl sonra aydınlandı Katili 1 santimetrelik saç teli yakalattı... Bu adam tam bir canavar

ANNIE NİHAYET MEKTEBİNE GİDEBİLDİ

Borges, Mart ayında Anne'in resmini kocaman bir kartona bastırıp Seaside Emniyet Müdürlüğü'nün girişine yerleştirdi.

Geçtiğimiz Perşembe günü Lanoue hakkındaki iddia belgesinin açıklanmasının ardından, Borges beraber çalıştığı polisleri aradı ve "Bugün Annie'yi mektebe götüreceğiz" dedi.

Resmi taşıtının arka koltuğuna dikkatle yerleştiren Borges, "Valize koymak istemedim zira Anne öldürüldüğü sırada muhtemelen valize koyulmuştu" diye konuştu. Borges ve bir grup dedektif hep beraber Anne'in mektebi olan Highland İlkokulu'na gitti.

Borges, "Annie o gün mektebe gidemedi ama bu davanın açıldığı, bir zanlının tutulduğu bugün gitti" diye konuştu.

Fox News, Lanoue hakkındaki tutma kararının 6 Temmuz'da çıkarıldığını, dava müracaatının da aynı tarihte yapıldığını duyurdu.