Korkunç iddia: Belarus sınırında 240’tan fazla göçmen öldürüldü

Korkunç iddia: Belarus sınırında 240’tan fazla göçmen öldürüldü

Belarus-Polonya hududundaki muhacir krizi sırasında Belarus'a kaçan Emil Çeçko isimli Polonyalı asker, vakalar sırasında 240 muhacirin öldürüldüğünü iddia etti.

Geçtiğimiz aylarda çoğu Orta Doğu'dan gelen muhacirlerin Avrupa ülkelerine geçmek emeliyle Belarus'un Polonya hududuna akın etmesi neticeyi başlayan krize müteveccih Belarus tarafının açtığı soruşturma sürüyor. Hudutta yaşanan gerilim sırasında Polonya hudut muhafızı olarak görev yapan ve 16 Aralık'ta Belarus'a kaçan Emil Çeçko, Belarus Soruşturma Kurulu'nin muhacirlerle alakalı başlattığı soruşturmaya dahil olarak ifade verdi.

Belarus Soruşturma Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Polonyalı asker Emil Çeçko'ya müteveccih, "Ceza davasıyla alakalı soruşturma sırasında Emil Çeçko, 8 Haziran 2021’den bu yana Polonya’nın Semyanovka mesken yeri yakınında ve Belarus hududu süresince öteki Polonyalı askerlerle beraber organize cinayetlerde yer aldığını söyledi. Bu askerin laflarına göre hudutta 240’tan fazla birey öldürüldü" ifadeleri kullanıldı.

Çeçko'nun ifadesinde öldürülen muhacirlerin ormanlık alanda hazırlanan kuyulara gömüldüğü iddialarına da yer verilerek, "Bu askere göre muhacirlerin cansız vücutları Polonya güvenlik eforları tarafından ormanlık alanda özel olarak hazırlanmış çukurlara toplu halde gömüldü. Ayrıca meslektaşları ona, infazlara katılımlarından bahsetti" denildi.

Korkunç iddia: Belarus sınırında 240’tan fazla göçmen öldürüldü

Soruşturmanın ayrıntıları ile alakalı Dışişleri Bakanlığı üzerinden lüzumlu tarafların bilgilendirildiği ifade edilerek, "Alınan bilgilere direnilerek nesnel ispatların oluşturulması için Belarus Dışişleri Bakanlığının diplomatik kanallar üzerinden hadise ile alakalı beynelmilel kuruluşlara, Orta Doğu ülkeleri ve Afganistan’daki yetkili uzuvlara bilgilendirilmesi arzında bulunulmuştur. Belarus Soruşturma Kurulu, Almanya ve Batı Avrupa’ya giden vatandaşların kaybolmasıyla alakalı bilgi toplama teşebbüsü başlatmıştır" bilgisi paylaşıldı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Polonya Silahlı Güçleri üyeyi Emil Çeçko, geçtiğimiz 16 Aralık'ta Polonya’nın huduttaki muhacirlere müteveccih sert müdahalelerine katılmak istemediğini belirterek Belarus'a kaçmış ve ülkeden sığınma arzında bulunmuştu. Polonya Silahlı Güçleri ise Çeçko hakkında yargı süreci başlatmıştı.