Korkutan araştırma: İklim krizi hayvanların şekil değiştirmesine sebep oluyor!

Korkutan araştırma: İklim krizi hayvanların şekil değiştirmesine sebep oluyor!

Yapılan bir araştırmaya göre küresel iklim krizinin tesiriyle dünya ısındıkça, sıcak kanlı hayvanlar beden ısılarını tertip etmek için daha büyük gagalara, bacaklara ve kulaklara sahip olacak biçimde

Dünyanın en büyük meselelerinden biri olan küresel iklim krizinin dikkat toplayan bir neticeyi daha ortaya çıktı. Havaların giderek ısınması hayvanların ısıyla başa çıkmak için biçim değiştirmesine neden oldu. Değişen cins biçimlerini araştıran Deakin Üniversitesi uzmanları, ilkim krizinin görülen bir hayli metamorfozun artta olabileceğini keşfetti. Takım yaptığı tahlillerde yüzde 10’a kadar uzuv gelişmesine dair deliller elde etti.

DAHA BÜYÜK GAGA, KULAK VE BACAKLAR

Trends in Ecology & Evolution mecmuasında yayınlanan bir araştırmanına neticelerine göre; Dünya ısındıkça bir hayli sıcak kanlı hayvan beden sıcaklıklarını daha iyi tertip edebilmek için daha büyük gaga, kulak ve bacaklara sahip olacak biçimde evrimleşiyor.
Korkutan araştırma: İklim krizi hayvanların şekil değiştirmesine sebep oluyor
Sıcak iklimlerde, beden ısısının aşırısını atmak için kuş gagaları ve memeli hayvanların kulakları genellikle daha büyük olur.

GEZEGEN ISINDIKÇA GELİŞMEYE DEVAM EDECEKLER

Biçim değiştiren muhtelif cinslere ait geçmiş çalışmaları gözden geçiren Avustralya'daki Deakin Üniversitesi'nin uzmanları, ikincil uzuv ebatlarında yüzde 10'a varan farklılıklar olduğuna dair deliller buldu. Bu sayının gezegenimiz ısındıkça daha da çoğalmasını bekliyor. 

MEMELİLER DE BİÇİM DEĞİŞTİRİYOR

Araştırmacılara göre, memeli cinsleri de gözle görülür farklılıklar geçiriyor.İklim farklılığının memeliler üzerindeki tesirlerine ait çalışmaların çoğu, genel beden büyüklüğüne odaklanmış olsa da, bazı analistler belli beden uzantılarında da farklılıklar gözlemledi. Misalin, ağaç farelerinin kuyrukları uzarken, maskeli sivri farelerin hem kuyrukları hem de bacakları gelişti. Isınmayla beraber yarasaların da kulak, kuyruk, bacak ve kanat ebatlarının çoğaldığı tespit edildi. 

EVRİM İÇİN GEREKEN MÜDDETTEN ÇOK DAHA KISA ZAMANDA REELLEŞİYOR

Yazının yazarı ekolojist Epilepsi Ryding, “İklim farklılığı tartışılırken çoğu zaman ‘insanlar bunun üstesinden gelebilir mi?’ veya ‘hangi teknoloji bunu çözebilir?’ sualleri sorulur. Artık hayvanların da bu farklılıklara geçim sağlamak zorunda olduğunu kavramamızın zamanı geldi. Bu vaziyet genel olarak evrim için gereken zamandan çok daha kısa bir zamanda reelleşiyor. Bizim yarattığımız iklim farklılığı onların üzerlerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Bazı cinsler buna geçim sağlarken değişikleri  ne yazık ki geçim sağlamayacak,” yorumunda bulundu.
Korkutan araştırma: İklim krizi hayvanların şekil değiştirmesine sebep oluyor
Ryding ve meslektaşları, iklim farklılığının başkalaşımları tetikleyebileceğine dair ispat bulmak için Avustralya papağanları ve Çin yarasalarından domuz ve tavşanlara kadar geniş yelpazede muhtelif cinslerde görülen biçim farklılıklarını araştırdılar. Takım, başkalaşımların çok değişik coğrafi bölgelerde ve çok muhtelif cinslerde alana geldiğini ve iklim farklılığı dışında ortak bir potansiyel nedenin bulunamayacağını kaydoldu. 

Dailymail'de yer alan habere göre, analistler, en aşikar biçim değiştirme misalinin kuşlarda tespit edildiğini belirtti. Misalin, Avustralya papağanı cinsleri, 1871'den bu yana gaga ebadında vasati yüzde 4-10 oranında bir çoğalış sergiledi. Bu gelişmenin her sene vasati yaz sıcaklığındaki başkalaşımlarla doğrudan ilişkili olduğu görülüyor. Kuzey Amerika'da bulunan bir cins ufak serçe cinsi olan kara gözlü junkoların da, fazla sıcaklıklarla irtibatlı olarak daha büyük gaga ebatlarına sahip olduğu ortaya çıktı.Korkutan araştırma: İklim krizi hayvanların şekil değiştirmesine sebep oluyor
TÜM CİNSLERİN DEĞİŞİP YAŞAMDA KALABİLECEĞİNDEN EMİN DEĞİLİZ

"Şimdiye kadar gördüğümüz uzantı ebadındaki çoğalışlar oldukça ufak, yüzde 10'dan az, bu sebeple farklılıkların hemen fark edilmesi pek muhtemel değil. Ancak, kulaklar gibi aşikar uzantıların gelişmeye devam edeceği öngörülüyor. Bu sebeple, çok da uzak olmayan bir gelecekte reel bir Dumbo dev kulaklı bir fil olan çizgi film kişiliği ortaya çıkabilir,” diyen Ryding, “Biçim değiştirme, hayvanların iklim farklılığıyla başa çıktığı ve her şeyin "iyi" olduğu anlamına gelmez. Bu yalnızca yaşamda kalmak için evrimleştikleri anlamına geliyor. Ancak bu farklılıkların öbür ekolojik neticelerinin ne olduğundan veya tüm cinslerin değişip yaşamda kalabildiğinden emin değiliz.” diye de uyardı.

: İlginize Sürükleyebilir Afgan kadın saklıca çekti... İzleyenlerin kanı dondu!Yarına dikkat: Bölge bölge sıralandı... Güçlü olacakDSÖ'den flaş ihtar... Bu 3 semptoma dikkat!