Korkutan haber Hong Kong'dan geldi: Aynı kişide iki varyanta bir arada rastlandı!

Korkutan haber Hong Kong'dan geldi: Aynı kişide iki varyanta bir arada rastlandı!

Koronavirüs salgınıyla gayret tüm dünyada süren aşılama kampanyalarıyla devam ettirilirken ortaya çıkan Kovid-19 varyantları değişinimler fobi yaratıyor. Hong Kong'da bir şahısta daha bulaşıcı…

Çin'in Hong Kong Özel Yönet Bölgesi'nde bir şahısta yeni tip koronavirüsün Kovid-19 Güney Afrika ve Brezilya'da ortaya çıkan değişinimlerinin ikisine birden tesadüfüldüğü bildirildi.

South China Morning Post gazetesinin haberinde, virüs tespit edilen bireyin çocuk bakıcılığı yapan 39 yaşındaki Filipinli bir bayan muhacir olduğu ifade edildi.

Hastadan alınan numunede Güney Afrika ve Brezilya'da ortaya çıkan "N501Y" ve "E484K" değişiniminin izlerine tesadüfüldüğü belirtildi.

Muhacir emekçinin çalıştığı Tung Çung mahallesindeki 52 katlı rezidansın, tüm durgunlarına test yapılmak üzere yarın sabaha kadar karantinaya alındığı bildirildi.

Hastanın çalışmak için 2019'da Filipinler'den Hong Kong'a geldiği ve o zamandan beri hiç yurt dışına çıkmadığı kaydolundu.

Bayanın bakıcılığını üstlendiği 10 aylık bebeğin Kovid-19 testinin de pozitif çıktığı ifade edildi.

Virüsün kaynağının henüz tanımlanamaması, virüsün değişinime uğramış versiyonunun halihazırda cemiyet içinde dağılmış olabileceğine dair kaygılara yol açtı.

Hong Kong Baş İdareyicisi Carrie Lam, "Bu olayın temas geçmişinde başka olayla irtibat bulamadık. Hastalık bulguları 23 Nisan'da ortaya çıkmış, 14 günlük kuluçka yarıyılında Hong Kong'daymış. Bu kaynağına erişemediğimiz ilk yurt içi kaynaklı olay oldu. Bu surattan vakayı çok ciddiye alıyor ve dikkatle inceliyoruz." ifadelerini kullandı.Korkutan haber Hong Kongdan geldi: Aynı kişide iki varyanta bir arada rastlandıKovid-19'un Güney Afrika, Brezilya, İngiltere ve son olarak da Hindistan'da ortaya çıkan değişik değişinimleri, hücrelere tutunmasını sağlayan protein ve enzimlerde yarattığı başkalaşımlarla virüsün daha süratli artmasına yol açarak bulaşıcı özelliğini artırıyor.

7,5 milyon popülasyonlu Hong Kong'da bugüne dek 11 bin 771 Kovid-19 hadisesi tespit edilirken 209 şahıs yaşamını kaybetti.