Korkutan istatistik: İngiltere'de her 18 kişiden biri Covid

Korkutan istatistik: İngiltere'de her 18 kişiden biri Covid

Koronavirüsün süratli bir biçimde dağılan varyantı Omicron'un kendisinden de süratli dağılan alt varyantları BA.4 ve BA.5'in tesiriyle Avrupa'yı saran Covid dalgası gelişiyor...

İngiltere Milli İstatistik Ofisi'nin ONS son bilgilerine göre, ülke genelinde Covid enfeksiyonları çoğalmaya devam ediyor.

Takribî 3,5 milyon şahıs, başka bir deyişle her 18 şahıstan biri virüsü taşıyor. Bu sayı evvelki hafta 2,7 milyon ya da her 25 şahıstan biri idi.

Covid hadiselerindeki çoğalış, Omicron'un BA.4 ve BA.5 olarak adlandırılan ve süratle dağılan alt varyantlarından kaynaklanıyor.

Daha evvel Covid geçirmiş olanlar dahi yine enfeksiyona tutulabiliyor.

Bilgiler, etrafta ne kadar virüs olduğunu hipotez etmek için ülkenin değişik bölgelerindeki hanelerden binlerce şahsın semptomları olsun ya da olmasın test edilmesine bir araya geliyor.

Covid-19 Enfeksiyon Araştırması Analitik Bilgiler mesulü Sarah Crofts, "Enfeksiyonlar eksilme bulgusu göstermiyor ve oranlar en son bu senenin Mart ayında Omicron BA.2 dalgasının doruğunda kaydolunan seviyelere yanaşıyor" dedi.

Sayıların ülke genelinde ve tüm yaş gruplarında çoğalmaya devam ettiğini belirten Crofts, bilgileri yakından izlemeye devam edeceklerini söyledi.

İngiltere'de Covid'li şahısların sağlık kurumuna uyuyuşları da çoğalıyor, ancak bu çoğalış yavaşlama bulguları gösteriyor.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı'na UKHSA göre, 10 Temmuz'da sona eren haftada sağlık kurumuna kabul oranı 100 bin şahıs başına 17,9 olarak reelleşti.

Bir evvelki hafta 15,7 olan bu oran, son birkaç haftadır görülen en ufak çoğalış.

GÜZDE 50 YAŞ ÜZERİ HERKESE YARDIM AŞI

Covid aşılarının virüse karşı korunma ve enfeksiyonun ağır geçirilmesini tedbire mevzusunda tesirli olduğu vurgulanıyor.

Güzde 50 yaş üzeri herkese yardım aşılar sunulacak.

Sağlık yetkilileri, virüse karşı gözetmenin devamı için yardım aşıların yaptırılması mevzusunda uyarıyor.