Korkutucu bir gerçek: Sesimiz çalınabilir!

Korkutucu bir gerçek: Sesimiz çalınabilir!

İnsan sesini kopyalanma teknolojisinde çok ciddi bir ilerleme sağlandı. Yaşanan bu teknolojik ilerleme hem seslendirme sanatçılarının hem de siber eşkıyaların radarına girmiş vaziyette...

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde yaşayan 29 yaşındaki seslendirme sanatçısı ve oyuncu Tim Heller, kopyalanmış sesini ilk dinlediğinde büyük afallamışlık yaşadığını söylüyor, “Sesimin o kadar benzeriydi afallamışlıktan ağzım sarih kaldı. Bu benzerlik uslara serinkanlılık veriyor” diyor.

Ses kopyalama, insan sesinin bir bilgisayar programı yoluyla suni olarak kopyalanması anlamına geliyor. Sesi kopyalamak için yazılıma bir bireyin konuşurken kaydolunmuş sesi yükleniyor, o da bundan faydalanarak klavye ile yazılan her şeyi bu bireyin sesi ile söyleyebiliyor.

Bilgisayar programı tarafından üretilen ses teknolojisindeki ilerleme öylesine büyük ki, yazılım yalnızca şivenizi değil sesinizin tınısını, tonlamanızı, ritminizi ve hatta soluk akışınızı da idrak edebiliyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi ses fobi, hiddet, mutluluk, sıkkınlık gibi duygular da yansıtılabiliyor.

SES KOPYALAMA SAYESİNDE AYNI ANDA İKİ İŞ

Tim Heller, çizgi film kişiliklerini canlandırmaktan, sesli kitaplar, dokümansallar, video oyunları ve film tanıtımlarını seslendirmeye kadar pek çok dublaj işi yapıyor. Ses kopyalama teknolojisini kariyeri için kullanabileceğini keşfeden Heller, bu yolla daha fazla iş bulabileceğini söylüyor.

Mesela aynı gün iki farklı yerde ses kaydı yapması gerekiyorsa bunlardan birine kopyalanmak üzere ses misalini gönderebileceğini, o sırada kendisinin de değişik işi yapabileceğini düşünüyor. Heller, “Başka bir iş için bağlanmışsam değişiğine ses klonumu yollarım. Bu yöntem ile hem alıcıya zaman kazandırabilir hem de bizzat o işi yapmadan para kazanabilirim” diyor.

Tim Heller, sesini kopyalatmak için, Northeastern Üniversitesi'nde irtibat bilimleri ve bozuklukları profesörü olan CEO'su Rupal Patel tarafından kurulan Boston merkezli VocaliD isimli bir şirkete gitmiş. Profesör Patel işletmeyi, ameliyat veya hastalık sonrası sesini kaybetmiş bireyler gibi destek almadan konuşamayan hastalar için suni sesler oluşturan muayenehane çalışmaları için 2014 senesinde kurmuştu.

Korkutucu bir gerçek: Sesimiz çalınabilir

SES 15 FARKLI DİLE ÇEVRİLEBİLİYOR

Ses kopyalama aynı zamanda bir oyuncunun ya da seslendirme sanatçısının laflarını farklı dillere çevirmek için de kullanılabiliyor. Bu sayede film imal işletmelerinin, beynelmilel dağıtıma girecek dublajlı versiyonlar için ayrı olarak ses sanatçıları ile çalışması gerekmiyor.

SİBER KABAHATE DAVETİYE Mİ ÇIKARIYOR?

Ses kopyalama teknolojisi keskin bir ticari potansiyele sahip olsa da siber kabahatlerde kullanabileceğine, dolandırılıcılık emeline hizmet edebileceğine dair evhamlar da mevcut.

Siber güvenlik uzmanı Eddy Bobritsky, suni seslerle beraber gelen büyük bir güvenlik tehlikeyi olduğunu söylüyor. İsrail siber güvenlik işletmeyi Minerva Labs'ın da işvereni de olan Bobritsky’a göre bu teknoloji, insanları başka birinin konuştuğuna ikna etmek için oldukça tesirli bir yöntem ve bu da siber kabahatlere davetiye çıkarıyor.

Bobritsky, “E-posta ve ileti gibi yollarla başkalarını taklit etkenin oldukça kolay olduğu senelerdir öğreniliyor. Ama biriyle telefonda konuşmak, o şahsı gerçekten tanıdığınızdan emin olmanın en yaygın yollarından biriydi” diyor.

Eddy Bobritsky, seslere güvenme gidişatının ne yazık ki artık değiştiğinden de bahsediyor ve ilave ediyor: “Misalin bir işveren duyarlı bilgiler istemek için bir çalışanını ararsa ve çalışan işverenin sesi olduğundan eminse istenileni hemen verir. Bu, bir hayli siber kabahat için yol açacaktır.”

Ses kopyalama teknolojisinin bu kadar ilerlemesi uzmanların da söylediği gibi dolandırıcıların önünü açıyor. Öte yandan bu teknoloji ile seslerimizin çalınması ve kullanılması da olası oluyor. “Ses kopyalama, bir bireyin orijinal sesini dijital etrafta birleşimleyerek suni simülasyonunu oluşturma vaziyetidir. Kısaca orijinal sesin bire bir eş kopyasını oluşturma harekâtıdır” diyen Siber Güvenlik Uzmanı Gürsel Tursun, mevzuyla alakalı merak edilenleri hurriyet.com.tr'ye anlatıyor.

İŞVERENİNİN SESİ İLE KANDIRILDI, 260 BİN DOLAR VERDİ

Gürsel Tursun, “Bayağı oltalama yöntemlerinin yanı gizeme ses kopyalama yöntemiyle yapılan oltalama olayları her geçen gün daha fazla dinlenmeye başlandı” diyor ve bunu bir misalle anlatıyor:

“Wall Street Journal tarafından ele alınan bir habere göre 2019 senesinde bir firma ses kopyalama teknolojisi ile dolandırıldı. Bir işletmenin CEO’su, işvereninin sesinin kopyayı ile aldatılmış, 260 bin dolar parayı dolandırıcıların hesabına aktarmıştı. Bu ve buna eş hadiselerin çoğalması mevzubahisi.”

Kopyalanmış sesi orijinalinden ayırt etkenin oldukça efor olduğundan bahseden Tursun, “Ses kopyalama üzerine çalışan şirketler mevcut, bu şirketler %98’in üzerinde orijinale yakın ses kopyalayabilmekteler. Ses kopyalamada değişik ehemmiyetli mevzular ise ses kopyalamayla beraber bireyin konuşma karakteristiğini kopyalayabilmek ve taklit edebilmektir” biçiminde konuşuyor.

‘SES KOPYALAMA GERÇEĞİNDE İYİ BİR EMELLE TASARLANDI’

Siber Güvenlik Uzmanı Tursun, ses kopyalama teknolojisinin dublaj alanında kolaylık sağlayabileceğini söylüyor, “Bir filme dublaj yapılabilmesi için bir hayli birey, farklı zaman dilimlerinde stüdyoya girerek ve saatlerce tekerrür yaparak çalışırlar. Bu operasyon sıkıntılı, pahalı ve zaman isteyen bir süreçtir.  Oysa sanatçının sesi kopyalanarak aynı ses tonuyla bir hayli farklı dilde süratli bir biçimde dublaj yapılabilir. Bu sayede stüdyolarda saatlerce zaman tüketilmemiş olunur. Aynı zamanda daha ucuz bir yöntem olabilir” ifadelerine yer veriyor.

Tursun, “Ses kopyalama teknolojisi gerçeğinde iyi emelle planlanmış bir teknolojidir” diyor ve ilave ediyor: “Bir Hayli alanda ses kopyalama yöntemi kullanılabilmektedir. Misalin, çağrı merkezlerinde bu teknoloji sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun dışında farklı dillerde kitap ve film seslendirmelerinde, web sitesinin sesli betimlemelerinde, havaalanlarında ve tren istasyonlarında genel seslendirmelerde, bankaların tüm bankacılık operasyonlarında kullanılabilmektedir.”

Korkutucu bir gerçek: Sesimiz çalınabilir

SESLERİMİZ ÇALINABİLİR!

Ses kopyalama teknolojisi ile seslerimizin çalınabileceğini söyleyen Gürsel Tursun, yeniden de bunun çok kolay bir süreç olmadığının altını çiziyor. Bu mevzu için sosyal medyaya dikkat toplayan siber güvenlik uzmanı, “Bir bireyin sesinin çalınabilmesi için bir müddet konuşmasının kayıt altına alınıp birleşimlenmesi gerek. Standart bir vaziyette bunu yapmak pek kolay değil. Ancak sosyal medyaya bir hayli video içerik ve sesini yüklemiş olan bir bireyin ses kopyalaması yapılabilir” diyor.

‘SESİNİZ BANKA HESAPLARINA ULAŞMAK İÇİN KULLANILABİLİR’

Peki sesimiz çalınırsa nasıl bir risk altındayız? Tursun bu suale, “Çalınan ses, ses sahibinin tanıdıkları ve çalışma dostları üzerinden oltalama yöntemiyle kazanç elde etmek emelli kullanılabilir. Bireyin banka hesaplarına ulaşmak için kullanılabilir. Sosyal medya ve eşi hesapları ele geçirilebilir çünkü artık bir hayli mecrada ses, göz, surat tanıma sistemleri faal olarak kullanılmakta. Bu da mümkün tehditleri birliktesi getiriyor ne yazık ki” yanıtını veriyor.

‘İKİNCİ BİR HAKİMİYET MEKANİZMASI OLUŞTURUN’

Sesimizin kopyalama mevzusunda dikkat etmemiz gereken noktaları anlatan Gürsel Tursun, bir hayli mevzuda olduğu gibi ses kopyalama mevzusunda da ikinci bir hakimiyet mekanizması oluşturmanın her zaman daha güvende olmamızı sağlayacağını söylüyor.

Tursun, “Misalin, sizden para arz eden bir tanıdığınızın sesiyle arandığınızda kesinlikle başka bir tanıdık üzerinden bu arzın doğruluğunu hakimiyet ediniz. İşletmelerde bu tip para transfer onaylarını, ikinci bir bireyin daha onaya dahil edilmesi yoluyla sağlayabilirsiniz. Değişik bir tedbir de yalnızca sizin ve sesi kopyalanan bireyin öğrenebileceği sualler sormanız olabilir. Bu, dolandırılıp dolandırılmadığınız doğrultusunda size bilgi verebilir” diyor.