Korona salgını bitmeden başladı... Kanada'da 'gizemli' beyin hastalığı panik yarattı!

Korona salgını bitmeden başladı... Kanada'da 'gizemli' beyin hastalığı panik yarattı!

Kovid-19 salgını tüm dünyayı tesiri altında yakalamaya devam ederken Kanada'da ortaya çıkan 'sırlı' beyin hastalığı panik yarattı. 40'tan fazla bireyde ortaya çıkan ve 'Çılgın dana' hastalığına…

Dünya koronavirüs salgınıyla çaba etmeye devam ederken bu defa da Kanada'dan korkutucu bir haber geldi. Ülkenin New Brunswick eyaletinde 40'tan fazla bireyde 'sırlı' bir beyin hastalığı tespit edildi.

Şimdiye kadar 43 bireyde tesadüfülen vaziyet 'Çılgın dana' hastalığına benzetilse de uzmanlar henüz hastalığın ismini ve sebebini tespit etebilmiş değil.

Uzmanlar daha evvel belirlenmemiş yeni bir hastalıkla karşı karşıya olabileceklerini belirtirken hastalığın bulguları arasında hafıza kaybı, sanrı ve adale atrofisi gibi semptomlar bulunduğu açıklandı.

Ülke çapında yarattığı panik dünya medyasına da yansıyarak dağılan bu hastalıkla alakalı araştırmalara başlayan uzmanların fobisi bunun henüz karşılaşmadıkları yeni bir hastalık olması. Dargın biçimde ilerleyen beyin hastalığıyla alakalı açıklama yapan nöroloji uzmanı Dr. Neil Cashman gidişatın etrafsal zehirli maddelerle alakalı olabileceğini düşündüklerini ancak bunun henüz netleşmemiş bir bilgi olduğunu ve araştırmalarına devam ettiklerini ifade etti.

Hastalıkla alakalı ilk hadisenin 2015 senesinde ortaya çıktığı, 2019 senesinde 11 hadise görüldüğü ve 2020'de ise 24 olaya tesadüfüldüğü belirtiliyor. Tahlilciler mahallî medyada yer alan haberleri kaynak alarak bugüne kadar sırlı hastalıktan 5 bireyin yaşamını kaybettiğine inanıyor.

Mevzu üzerinde çalışan bir başka nöroloji uzmanı, Dr. Alier Marrero 'Neyin neden olduğunu öğrenmiyoruz. tek bildiğimiz bu hastalık suratından daha fazla hadise görmeye başladık.' diyor. Hadise kümelenmesi bu sene çoğalmaya başlarken mevzu New Brunswick Ulus Sıhhati Departmanı'ndan sızan haberlerin Kanada medyasına yansımasıyla ortaya çıktı.Korona salgını bitmeden başladı... Kanadada gizemli beyin hastalığı panik yarattıUzmanlar sırlı beyin hastalığının 'Çılgın dana' olarak da öğrenilen Creutzfeldt-Jakob Hastalığına benzediğini söylüyor. Bu riskli hastalık çok süratli dağıldığı gibi rehabilitasyonu da yok ve ne yazık ki vefatla sonuçlanıyor.

Hastalık şu an için tek bölgede görülse de semptomların her yaş grubundan insanı etkilediği ve aralarında tutumsal farklılıklar, nedensiz sızılar, öğrenişsel kayıplar, salya akıtma ve sanrı gibi ciddi şikayetler olduğu açıklandı.

Nörolog Dr. Marrero, hastalığın genetik kaynaklı olmadığını ve hava, su, gıda gibi etrafsal etkenlerden kaynaklanabileceğini ifade ediyor. Kanadalı sıhhat yetkilileri ise hastalığın görüldüğü bölgelerin adını vermeyi yalanlıyor.

Uzmanlar hastalığa neden olabilecek etrafsal zehirli maddeleri inceliyor. Hazırlanan raporda deniz mahsullerine bağlı bakteriler tarafından üretilen bir nörotoksin olan BMAA B-methylamino-L-alanine üzerinde araştırmalar yapıldığı belirtildi. BMAA dışında kabuklu deniz mahsulleri, sardalye ve hamsilerdeki algler tarafından üretilen domoik asit nörotoksini de öbür bir kuşkulu olarak görülüyor. Fakat hastalığa neden olan patojen henüz bulunmuş değil.

Sırlı beyin hastalığına neyin neden olduğuna dair araştırmalar sürüyor. Araştırma takımı bu mevzuyla alakalı olarak nörologlar dışında, hayvan bilimi, etraf sıhhati, saha epidemiyolojisi, toksikoloji, mikrobiyoloji, viroloji alanlarında değişik uzmanlarla çalışıyor.

Son dakika haberi: Korkutan koronavirüs araştırması... 26 hayvan türü insanlara hastalık geçirebilirSon dakika haberi: Korkutan koronavirüs araştırması... 26 hayvan cinsi insanlara hastalık geçirebilir!