Koronadan sonra şimdi de çocuk felci! İngiltere salgını kontrol etmeye çalışıyor

Koronadan sonra şimdi de çocuk felci! İngiltere salgını kontrol etmeye çalışıyor

Dünya koronavirüs salgını kâbusundan daha yeni uyanmaya başlamışken İngiltere’de ortaya çıkan çocuk felci salgını fobi yarattı. Ülkede neredeyse 40 yıldır görülmeyen hastalık birden ortaya çıkınca gözler

İngiltere'nin 2003'te çocuk felcinden arınıldığı açıklandı, son olay ise neredeyse 40 sene evvel, 1984'te bulundu görüldü.

Şimdi ise ülkenin Milli Sağlık sistemi NHS, Birleşik Kraliyet genelinde ‘milli vaka’ duyuru edilen yeni bir salgınla karşı karşıya olunduğunu açıkladı.

Sağlıktan mesul yetkililer, hastalığın takribî 40 sene sonra ilk defa geri dönmesinin ardından dün milli bir salgın vaziyetiyle karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Britanya'nın çocuk felci salgınını hakimiyet altına alma çabasın ilk adımı olarak virüs kaynağı aranmaya başlandı ve NHS aşılanmamış çocukların aileleriyle bağlantıya geçti.

Salgın ilk olarak şubat ayında ortaya çıkan olaylarla tespit edildi.

Koronadan sonra şimdi de çocuk felci İngiltere salgını kontrol etmeye çalışıyor Salgının virüs kanalizasyona karışınca ortaya çıktığı düşünülüyor

KANALİZASYONDA ORTAYA ÇIKTI

Virüs, kuzey ve doğu Londra'da dört milyonluk bir popülasyonu içeren Beckton kanalizasyon arıtma kuruluşlarında tespit edildi. Bunun işaretleri ise ilk olarak şubat ayında bulundu.

Salgının kaynağı tespit edilirse bölge sıkı bir aşılama kampanyasıyla karşı karşıya kalacak ve hatta enfekte olduğu tespit edilen herkesten izole olmaları istenebilir.

Birleşik Kraliyet Sağlık Güvenliği Ajansı, muhtemelen Pakistan, Afganistan veya Nijerya'dan gelen bir yolcunun, ülkesindeki bir salgın sırasında canlı bir oral çocuk felci aşısı verildikten sonra virüsü dışkılama yoluyla kanalizasyon sistemine aktardığı düşünülüyor.

Virüsün daha sonra ellerin düzgün deviremeyerek ve gıda ve meşrubatları lekeleyerek bulaşmış olması mümkün. Yetkililer, sadece bir ailenin – veya geniş bir ailenin – etkilenme olasılığını inceliyorlar.

Bununla beraber, NHS, Covid-19 pandemisi buluşmalarda bir sakinliğe neden olduktan sonra rutin aşıların yapılmasını sağlamak için büyük bir saldırı başlatıyor.

Koronadan sonra şimdi de çocuk felci İngiltere salgını kontrol etmeye çalışıyorİngiltere'de kullanılmayan canlı aşılar yurt dışından gelen yolcularla ülkeye taşındı

AŞI HÜCUMU BAŞLATTILAR

NHS'nin Londra'daki baş hemşiresi Jane Clegg, mevzuyla alakalı olarak şunları söyledi:

“NHS, Londra'da çocuk felci aşıları aktüel olmayan beş yaşından minik çocukların ebeveynlerine erişmeye başlayacak ve onları korunmaya davet edecek.”

Sağlık Bakanı Sajid Javid, ‘harikulade’ aşı oranları sebebiyle çocuk felci mevzusunda 'özellikle kaygılanmadığını' söyledi.

Ancak BBC Radio 4'ün programına katılan bakan “Bir ihtiyat olarak, NHS'nin Londra'da yapacağı makul bir biçimde, beş yaş ve altı çocuğu olan ailelerle temasa geçmek ve yalnızca çocuk felci aşı vaziyetlerinin aktüel olduğundan emin olunacak.”

Büyük Britanya'nın 2003 senesinde, son olayın 1984'te gelmesiyle çocuk felcinden arınıldığı açıklandı, ancak uzmanlar bu hafta Londra'daki atık su sahasında kezlerce çocuk felci misalleri buldu.Koronadan sonra şimdi de çocuk felci İngiltere salgını kontrol etmeye çalışıyorAğızdan uygulanan çocuk felci aşıları canlı virüs taşıdığı için tehlike oluşturabiliyor

HEKİMLER HASTALIĞI ÇOKTAN UNUTTU...

Çoğunluğu hastalıkla alakalı doğrudan bir tecrübeyi olmayacak hekimlere dün semptomlarla alakalı andırdırmalar yapıldı ve dikkatli olmaları istendi.

En makûs gidişatlarda çocuk felci hastaları felç edebilir ve hatta öldürebilir. 

Çoğu insan hiçbir enfeksiyon bulgusu göstermez, ancak takribî 20 bireyden birinde ateş, adale eforsuzluğu, baş sızısı, mide bulantısı ve kusma gibi minik bulgular görülür.

Takribî 50 hastadan birinde boyun ve sırtta şiddetli adale sızısı ve sertliği büyür. Çocuk felci olaylarının yüzde birden azı felçle ve bunların 10'da biri vefatla sonuçlanmaktadır.

Aşısız erişkinler ve çocuk felci aşısı olan çocukların ebeveynlerine bir aile doktoru ile temasa geçmeleri öneri edilir ve gençlerin sekiz haftalıktan 14 yaşa kadar beş doz almış olmaları gerekir.

Koronadan sonra şimdi de çocuk felci İngiltere salgını kontrol etmeye çalışıyor İngiltere 2019'da, ağızdan uygulanan canlı çocuk felci aşısı rejimini bırakmıştı

NEDEN CANLI AŞI

Canlı oral çocuk felci aşısı, 2004'ten beri Birleşik Kraliyet'ta kullanılmamaktadır, ancak bazı ülkelerde, özellikle çocuk felci salgınlarına cevap vermek için hala uygulanmaktadır. Bu aşı bağırsak bağışıklığı oluşturur ve aşılamadan sonraki birkaç hafta süresince insanlar aşı virüsünü dışkılarıyla atabilirler.

Bu virüsler, yeterince korunmayan topluluklarda dağılabilir ve bu süreçte değişinime uğrayarak 'aşı kaynaklı poliovirüs'e dönüşebilir. Bu daha çok natürel olarak oluşan 'barbar' çocuk felci gibi davranır ve yurt dışında olduğu gibi aşılanmamış bireylerde felce yol açabilir.

Birleşik Kraliyet, NHS rutin çocukluk aşılama programının bir parçası olarak bebeklere, minik çocuklara ve gençlere birleşik aşının bir parçası olarak verilen inaktive edilmiş bir çocuk felci aşısı kullanmaktadır.

Londra'da tespit edilen aşı kaynaklı poliovirüs tip 2 VDPV2 en yaygın tiptir. 2020'de küresel olarak takribî 1.000 VDPV2 olayı vardı.

2019'DA SİSTEM DEĞİŞTİ

2019'dan beri dünyadaki her ülke, virüsün enfeksiyona veya hastalığa neden olmayan inaktive versiyonlarını kapsayan aşıları kullanıyor.

Yetkililer tarafından yapılan son açıklamada şu ifadeye yer verildi:

"Birleşik Kraliyet popülasyonunun çoğu çocuklukta aşıdan korunacak, ancak aşı kapsamının düşük olduğu bazı topluluklarda fertler tehlike altında kalabilir."