Koronavirüs salgını ile boğuşan Kuzey Kore'de yeni salgın hastalık...

Koronavirüs salgını ile boğuşan Kuzey Kore'de yeni salgın hastalık...

Neredeyse tamamı aşısız bir popülasyonla koronavirüs salgını ile gayret etmeye çalışan Kuzey Kore'de yeni bir salgın hastalığın baş gösterdiği bildirildi.

Koronavirüs salgını ile gayret edilen Kuzey Kore'de yeni bir salgın hastalığa daha tesadüfüldüğü açıklandı. Devlet hakimiyetindeki Kore Merkezi Haber Ajansı KCNA, ülkenin güneydoğusundaki Haeju kentinde yeni bir salgın hastalık tespit edildiğini duyurdu.

AKUT ENTERİK HASTALIK! GIDA VE SU YOLUYLA GEÇİYOR

Yeni salgın hastalığın ismi ve salgının ebadı hakkında net bir bilgi paylaşılmazken, lider Kim'in ailesine ait stok ilaçları "akut enterik hastalık" teşhisi konan şahıslara affettiği kaydedildi.

Uzmanlar, Kuzey Kore devlet medyasının "enterik hastalık" olarak deyim ettiği hastalığın gıda ve su yoluyla veya enfekte bireylerin dışkılarıyla temasla bulaşan bağırsak hastalıkları karahumma, dizanteri veya kolera olabileceğini dikkat toplarken, mevzubahisi hastalıkların ülkede zati sıkça görüldüğü belirtildi.

GÜNEY KORE: KOLERA VEYA KARAHUMMA OLABİLİR

Güney Kore'den adı açıklanmayan bir yetkili Kuzey Kore'deki yeni salgının kolera veya karahumma olduğundan şüphelendiklerini belirterek takipte olduklarını vurguladı. Ülkede halihazırda sıkça görülen hastalığın yaşanan kıtlık ve koronavirüs pandemisi ile birleşmesi kaygılara neden oldu.

Kuzey Kore koronavirüs salgınında da 'Kovid-19' ismi yerine 'yüksek ateş' adını kullanıyor.

Koronavirüs salgını ile boğuşan Kuzey Korede yeni salgın hastalık...
Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un

"ULUSUNU DÜŞÜNEN LİDER" İMAJI

Covid-19 salgını ve Birleşmiş Milletlerin yaptırımları sebebiyle güç günler geçiren Kim'in yeni salgın haberlerini kullanarak "ulusunu düşünen lider" imajı çizmeye ve millet dayanağı sağlamaya çalıştığı doğrultusunda yorumlar yapıldı.

OLAY SAYISI  4 MİLYONU AŞTI

Covid-19 salgınında takribî 2 senelik vaktin ardından ilk enfeksiyonu geçtiğimiz mayıs ayında açıklayan Kuzey Kore'de olay sayısı kısa müddette milyonları bulmuştu.

Kesin olay sayısını açıklamayan devlet medyası, "kuşkulu ateş bulgusu" gösteren hasta sayısının dün haysiyetiyle 4 milyon 532 bin 240'a yükseldiğini bildirmişti. Ülkede 73 şahıs da kuşkulu Covid-19 olayları sebebiyle hayatını kaybetmişti.

DÜNYANIN EN MAKÛS SAĞLIK SİSTEMİ

Uzmanlar, Kuzey Kore'nin beceriksiz teçhizatlı sağlık kurumuları, az sayıda yoğun bakım birimi ve hiçbir Kovid rehabilitasyon ilacı veya toplu test uygulaması olmaması sebebiyle dünyanın en makûs sağlık sistemlerinden birine sahip olduğunu söylüyor.

Makûs sağlık sistemine bir de ülkede yaşanan kıtlık ilave edilince tablo daha da korkunç hale geliyor. Uzun zamandır yeterli biçimde beslenemeyen ulusun hastalıklara karşı bağışıklıklarının ciddi biçimde düşük olduğu konuşulurken uzmanlar salgının bir trajediye dönüşebileceğini belirtiyor.

Koronavirüs salgını ile boğuşan Kuzey Korede yeni salgın hastalık...
İDARE AŞI ÖNERİLERİNİ YALANLADI

Geçen Eylül ayında Çin'den gelen takribî üç milyon doz Sinovac aşısını yalanlayan ve daha fazla gereksinimi olan ülkelere sevk edilmesini isteyen Kuzey Kore geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın aşı takviyeyi önerisini de yanıtsız vazgeçmişti.

Ülkede Çin'den geldiği belirtilen aşılar şimdilik yalnızca ehemmiyetli projelerde çalışan askerlere uygulanıyor. Millet aşıya erişemediği için büyük bir fobi içinde.