Koronavirüs salgını sürecinde Kuşadası ve Didim'deki kiralık konutlara talep patlaması!

Koronavirüs salgını sürecinde Kuşadası ve Didim'deki kiralık konutlara talep patlaması!

Koronavirüs salgını sürecinde megakentlerden kaçan yurttaşlar Kuşadası ve Didim'deki kiralık konutlara yönelince, iki ilçede de kiralık ev piyasasında hareketlilik yaşanıyor.

Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun, Anadolu Ajansı muhabirine salgınla beraber ilçedeki konutları kiralamak isteyen çok fazla bireyden müracaat aldıklarını, özellikle megakentlerden gelmek isteyenlerin rakamının çoğaldığını ifade etti.

Salgının başladığı yarıyılda ilçeye olan alakanın bir ölçü çoğaldığını, yazın gelmesi ve bütün kapanma sürecinin tesiriyle kiralık ev arzının beklemedikleri miktarda çoğaldığını kaydolan Coşkun, şöyle konuştu:

"MALİYETLERDE YÜZDE 50'YE ERİŞEN ÇOĞALIŞLAR OLDU"

"Günlük, haftalık, aylık ya bayağı kiralık konutlara yoğun arzdan dolayı elimizde neredeyse kiralık konut kalmadı. İnsanlar, kendilerini daha rahat sezecekleri, deniz havası olan yerleri seçim ediyor. Maliyetlerde de geçen yıla göre yüzde 50'ye erişen çoğalışlar oldu." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgını sürecinde Kuşadası ve Didimdeki kiralık konutlara talep patlaması

Yoğun arz sebebiyle dolandırıcılık hadiselerinin de yaşanabildiğine işaret eden Coşkun, kiralanacak ev görülmeden kapora verilmemesi gerektiğine dikkati çekti.

Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz da salgınla beraber tatil bölgeleri ve kırsal alanlardaki konutlara yoğun arzın görüldüğünü, bunun kiralama maliyetlerini artırdığını kaydoldu.

Durmaz, "Yurttaş da haklı, artık çok bunaldı ve sahil kesimindeki konutlara müracaat etiyor. Bu da onların kiralarını artırıyor. Bu çoğalışta son yarıyılda yeni ev inşaatlarının yavaşlamasının da tesiri var" değerlendirmesinde bulundu.