Koronavirüs salgınında korkutan rekor! Uzmanlardan flaş açıklamalar: Pik değil

Koronavirüs salgınında korkutan rekor! Uzmanlardan flaş açıklamalar: Pik değil

Hadise rakamında dün 39 bin 302’yle korkutucu bir rekor geldi. Uzmanlar, “Bu sayılara ilk kere çıktık. Fakat mutant virüsün neden olduğu salgında henüz pik noktaya da erişmedik. Kalabalık civarlardan…

Sağlık Bakanlığı’nın dün hadise rakamını 39 bin 302 olarak açıklamasıyla, ‘salgında 3’namcı dalganın pik noktasına mı çıktık’ suali gündeme geldi. Ancak Hürriyet’e konuşan uzmanlar, henüz pike erişilmediğini söyledi.

İşte uzmanların değerlendirmeleri:

MUTANT VİRÜSÜN TESİRİ

Koronavirüs salgınında korkutan rekor Uzmanlardan flaş açıklamalar: Pik değil

Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: “Bulaşıcılık oranı yüzde 70 daha fazla olan İngiltere orijinli varyantın ülkemizdeki pozitiflik oranının yüzde 75 olması ve bu kadar süratli bulaşma özelliği göstermesi, olayların 30 binin üzerine çıkmasındaki en ehemmiyetli faktörlerden biri oldu. Son yarıyılda aile içi-ev içi bulaşta daha evvel bir birey bir şahsa bulaştırırken, şimdi bir birey aile abonelerinin tamamına bulaştırıyor. Kalabalık ve kapalı etraflarda çalışan bireylerin ailelerine İngiltere orijinli varyantın taşınmasıyla, öbür abonelerin de korunmasız olmaları sebebiyle bulaşma oranı çok arkasıydı.”

ÇOK SÜRATLİ RAHATLADIK

Koronavirüs salgınında korkutan rekor Uzmanlardan flaş açıklamalar: Pik değil

Prof. Dr. Necmettin Ünal: “Hadise rakamının 39 binlere çıkmasının en ehemmiyetli sebeplerinden ilki banale dönüşle alakalı ihtiyatların çok süratli ve basamaklandırma yapılmadan uygulamaya sokulması oldu. Olaylar 6 bindeyken rahatlamaya başladık. Süratli rahatlamanın o zaman dahi neticelerini yaşamıştık. Aşılamada iki doz aşıyı olanların rakamı yalnızca yüzde 9. Pandemiyi aşmak için bu sayı yeterli değil. Yüzde 75’lere çıkarmak gerekli. Natürel her şeye karşın Türkiye çift doz aşıyı en çok yapan ülkelerden biri, bunu da sıçramamak gerek. Başka Bir Deyişle aşı yalnızca Türkiye’nin değil, tüm dünyanın problemi. Avrupa ile birlikte pikleri yaşıyoruz. Günlük hadise rakamı bakımından Avrupa’da ilk sıraya, dünyada ise 4’namcı sırada yükseldik. Çözüm çok süratli aşılamak ya da hafifleme temkinlerini gecikmeden sıkılaştırmak. Bugüne kadar kısmen uygulanan ihtiyatları tamamen devreye sokmak koşul. Zira daha pikin en üst noktasına erişmedik.

OLAYLAR DAHA DA ÇOĞALACAK

Hadise rakamı daha da çoğalacak. Türkiye’de 3 milyon birey hastalığı geçirdi. Asemptomatikler dahil edildiğinde 10-15 milyon şahsın hastalığı geçirdiği varsayım ediliyor. Bu koşullar altında bu bireylerin bağışıklık geliştirdiğinden çok emin olamayız, zira hastalığı hafif geçirenlerin bağışıklığı da çok eforlu olmuyor. Orijinal virüsle hastalığı geçirenlerin, varyantlara karşı ne kadar bağışıklığı olduğuna müteveccih de bilgimiz yok.”