Koronavirüs salgınının korkutan sonucu: Anne-bebek ölümleri üç kat arttı!

Koronavirüs salgınının korkutan sonucu: Anne-bebek ölümleri üç kat arttı!

Koronavirüs salgının küresel çaptaki tesirleri zaman içinde korkutucu neticeleriyle beraber ortaya çıkmaya devam ediyor. Yeni yayınlanan bir araştırmanın neticesine göre Kovid-19 salgınında…

Çarşamba günü İngiltere'deki Lancet adlı tıp mecmuasında yayımlanan beynelmilel bilgi araştırmasının neticelerine göre, gebelikler son bir senede hem anneler hem de bebekler için daha riskli hale geldi.

17 ülkeden gelen 40'tan fazla araştırmanın bilgilerinin değerlendirildiği çalışmaya göre, gebelerin sıhhat hizmetlerine ulaşımı pandemi yarıyılında kısıtlandı. Bunda hem sıhhat merkezlerindeki doluluk hem de hamile bayanların koronavirüs kapma fobisiyle sağlık kurumulara gitmemeyi seçim etmesi tesirli oldu.

Araştırma kapsamına alınan ülkeler Türkiye, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, Botswana, İtalya, Hindistan, Çin, Danimarka, İsrail, Japonya, Nepal, Meksika, İrlanda ve Brezilya ile Hong Kong bölgesi oldu.

Araştırmayı yürüten takımın başındaki, St George Üniversitesi'nden Prof. Asma Khalil, "Kovid-19 salgını sıhhat sistemleri üzerinde derin tesirlere yol açtı. İşleyişteki kasvetler, bayağıda önüne geçilebilecek bir hayli yeni doğan ve anne vefatına yol açtı. Çoğu da düşük ya da orta kazançlı ülkelerde alana geldi.

Lancet Evrensel Sıhhat mecmuasında yer alan neticelere göre, ölü doğumların rakamı da bu yarıyılda arkasıydı.Koronavirüs salgınının korkutan sonucu: Anne-bebek ölümleri üç kat arttıSıhhatlı doğumlar sonrası alana gelen post-partum, başka bir deyişle lohusalık bunalımı, analıkla alakalı endişe bozuklukları ve annelerin ruh sıhhatinde bozulma da büyük oranda arkasıydı.

Hindistan'daki Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Postgraduate Enstitüsü'nden Jogender Kumar, "Kaynakları eksik olan ülkelerde, değil salgın basmakalıp zamanlarda dahi gebelerin ve yeni doğum yapan bayanlarla yeni doğan bebeklerin kumpaslı hakimiyeti bir hayli güçken, Kovid-19 salgını gelişmiş ülkelerle aralarındaki bu farkı iyice artırarak bir uçuruma çevirdi." yorumunu yaptı.