Koronavirüs vakalarıyla çağrılar da arttı! 'Pozitif, evine misafir kabul ediyor'

Koronavirüs vakalarıyla çağrılar da arttı! 'Pozitif, evine misafir kabul ediyor'

Koronavirüs hadise rakamlarının çoğalmasıyla beraber Ankara Şehir Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan 'Koronavirüs Çağrı Merkezi'nde günlük gelen çağrı rakamı da 30 kat arkasıydı ve 6-7 binlere…

Koronavirüs salgını ile çaba kapsamında yurttaşları hastalık hakkında bilgilendirmek ve doğru yönlendirmek için kurulan Ankara Şehir Sağlık Müdürlüğü Koronavirüs Çağrı Merkezi'nde 24 saat hizmet veriliyor. Toplam 310 bireyin 3 vardiya halinde çalıştığı merkeze gelen günlük çağrı rakamı, hadise rakamlarının çoğalmasıyla beraber yükseldi. Yalnızca Ankara ve ilçelerinden aranabilen çağrı merkezinde 2 ay evveline göre çağrı rakamı günlük 30 kat çoğalarak 6- 7 binlere yükseldi. Şubat ayının sonlarına doğru hadise rakamlarındaki eksiliş ile beraber günlük 200'lere kadar düşen çağrı rakamı, bu günlerde vasati 6 binin üzerinde. Merkezde ocak ayından itibaren bugüne kadar ise toplam 250 bin çağrıya yanıt verildi.

'HADİSELERLE BERABER ÇAĞRILARIMIZ DA ARKASIYDI'

Ankara Şehir Sağlık Müdürlüğü Çağrı Merkezi Mesulü Dr. Deniz Çakmak, son yarıyılda çağrı rakamının çok çoğaldığını belirterek, "Hadiselerin çoğalışıyla beraber çağrılarımız da arkasıydı. 2021 seneyi itibari ile şu ana kadar 250 bin çağrı aldık. Geçtiğimiz ay, başka bir deyişle mart ayında toplam 50 bin çağrı aldık. Bu ay azıcık daha arkasıydı. Şubat ayı sonunda gelen günlük çağrılarla şimdiki gelen çağrıları mukayeselersek 30 katlık çoğalış var. Bu günlerde günlük 6-7 bin ortamında çağrı alıyoruz" dedi.

Çakmak, kendilerini panikle arayan bir hayli yurttaş olduğunu bildirerek, "Şayet hadiselerin semptomları ağırlaştı ise ilk etapta burayı arıyorlar ve ne yapacaklarını soruyorlar. Biz de vaziyetini değerlendirip, şayet acilse sevkini hakikatleştiriyoruz" diye konuştu.

'POZİTİF, EVİNE DAVETLİ KABUL EDİYOR'

Dr. Çakmak, acayip çağrılarla karşılaştıklarını da ifade ederek, "Temaslı grubuna ilave edilmek ya da temaslı grubundan çıkmak isteyenler arıyorlar. İş yerleri ile alakalı ihbarlar geliyor; 'dükkanında pozitif hadise çalıştırılıyor, burada temaslı var' diye. Ya da komşusu veya dostunu söyleyip 'Bu pozitif; ama dışarıda dolaşıyor ya da evine davetli kabul ediyor' biçiminde ihbarlar geliyor. 'Yalıtımımı kaldırın uçağa bineceğim' biçiminde arayan oluyor. Veya 'Yalıtımımı kaldırın, ben hasta değilim, test yanlış yapıldı' gibi iddialarla da arayan oluyor. Biz bunların araştırmasını yapıyoruz; zira hemen telefondaki beyana göre hareket edilmiyor. Yurttaşa bunun bilgilendirmesini yapıyoruz. Doğru olanı anlatıyoruz. Ve gerekeni yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs vakalarıyla çağrılar da arttı Pozitif, evine misafir kabul ediyor

'KOYUNLARIMI OTLATACAĞIM'

Dr. Çakmak, kırsal kesimden de çok acayip çağrılar aldıklarını kaydolarak, "Genellikle konutta yalıtımda olan yurttaşların farklı yerlere gitme arzları oluyor. Kırsal kesimden arayanlar oluyor; 'Koyunlarımı yayıldırmaya gideceğim', 'Köpeklerim susuz kaldı, dolaştıracağım', 'Bana izin verin, dışarı çıkacağım' diye arayanlar oluyor. Ayrıca yurttaşlarımız aşı ile alakalı da arıyor. Hangi aşıyı yaptırmak gerektiğini soruyorlar. Nerede yaptıracaklarını soruyorlar. Aşı sonrası yan tesirleriyle alakalı arayan yurttaşlarımız oluyor. Onlara lüzumlu bilgilendirmeyi yapıyoruz" dedi.