Koronavirüse ‘hava durumu’ gibi takip

Koronavirüse ‘hava durumu’ gibi takip

Marttan itibaren geçilecek kademeli gevşemede illerdeki vaka sayılarının yanı sıra aşılama oranları ve hastanelerin durumuna bakılacak. Her il için farklı olabilecek uygulamayı vatandaşlar hava…

PANDEMİYLE mücadele dahilinde şehir şehir tasarılanan kademeli metodun teferruatları belli olmaya başladı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın 1 Mart’tan itibaren geçileceğini izah ettiği kademeli uygulamaya ait altyapı çalışmaları sürerken, il pandemi heyetlerinin izleyeceği kriterler de oluşturuluyor. Buna göre, illerin pandemi düzeyini gösteren “Düşük, orta, yüksek ve çok yüksek rizikolu” kategorilerine geçiş kriterleri oluşturuluyor. Hangi vaziyette, hangi yasakların kalkacağına ait bu listeler, şehir hıfzıssıhha heyetlerine gönderilecek.

ŞEHİRLERDE NEYE BAKILACAK?

Yapılan çalışmaya göre, bu kaidelerin değişmesi ve bir şehrin başka kategoriye geçişi için belirlenen kriterler bulunuyor. 100 bin üzerinden yapılan olay sayısı hesabının yanı sıra, aşılama oranı, hastanelerin kapasitesi, yoğun bakımların kapasitesi gibi kriterler de göz önünde bulundurulacak.

ŞEHİR İÇİ UYGULAMA

Şehir içi takip ise değişik işleyecek. Her kazaya yönelik ayrı kararlar alınmayacak. Şehir, bir bütün olarak değerlendirilecek. İş hareketliliği ve geçirgenlik hasebiyle bilhassa metropol kazaları birbirinden ayırmak ve değişik kaideler koymanın olası olmadığı belirtildi. Ancak vaka patlaması olduğunda yerel karantinaya gidilebilecek.

HAZİRANA KADAR DEVAM

Yurttaşlar, “hava vaziyeti” gibi gidecekleri ilin vaziyeti ile pandemi düzeyini öğrenmek ve yasakları bilmek zorunda olacak. Değişimler, gerekirse bir haftalık, normalde 14 günlük izlemelerden sonra yapılacak. Uzmanlar, yeni uygulanacak sistemin yurttaşlara iyi anlatılması gerektiğini belirtiyor. Yeni sistemin haziran ayına kadar bu şekilde devam etmesi tasarılanıyor. Gelişmelere bağlı olarak, yaz aylarında yeni bir tasarı mevzubahis olabilecek.

DÜNYADAKİ SEYİR

Toplantılarda yapılan değerlendirmelerde, dünyadaki olay sayılarında bilhassa son iki haftada düşme eğilimi görüldüğü ancak yeniden de değişinimler hasebiyle belirsizliğin sürdüğü dile getirildi.

Koronavirüse ‘hava vaziyeti’ gibi takip

KARADENİZ OLAYLARI DA KONUŞULDU

PANDEMİ hasebiyle yapılan toplantılarda Samsun ayrı bir başlık oldu. Samsun’da değişinimli virüse ait verilerin yüksek çıkmasının nedenleri araştırılıyor. Değişinimli virüsün, son zamanlarda uçuş olmaması nedeniyle, bu bölgeye yaz aylarında gelen gurbetçilerden kaynaklanmış olabileceği dile getiriliyor. Değişinimli virüsün kış ayları süresince çoğalmış olabileceği yorumları yapılıyor. Türk tipi değişinimli virüs olup olmadığı da araştırılıyor.

Karadeniz illerindeki vaka sayısının yüksek olması ise hava sıcaklığına bağlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda bölgede 20 dereceyi aşan sıcaklık nedeniyle, toplumsal hareketliliğin arttığı ve kış aylarında bunalan Karadenizlilerin kaideleri dikkate almadığı yorumları yapılıyor.

KAİDELER İL GENELİNİ KAPSAYACAK

HER ilde sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlere, yaşlı ve gençler için olan ayrı uygulamalara, tercihen kafe ve lokantaların açık olup olmadığına bakılması gerekecek.Bir kişi yolcu etmek istiyorsa, kendi şehrindeki kaidelere göre takvim belirleyecek ve gideceği yerdeki kaidelere tabi olacak. Ancak yaz döneminde ciddi yasaklar olmayacağı hesabıyla, bunun ciddi mesele yaratmayacağı düşünülüyor.Bir şehirde yalnızca merkez kaza değil, diğer kazalarda de aynı program uygulanacak. Ancak olay sayısında ciddi artışlar olduğunda yerel karantina uygulanacak. O vakit kaideler farklılaşabilecek.Bakan Koca’nın izahına göre, 100 binde 10’un altındaki iller (düşük rizikolu) mavi, 100 binde 11-35 arası (orta rizikolu) sarı, 100 binde 36-100 arası (yüksek rizikolu) turuncu ve 100 binde 100’ün üstündeki iller (çok yüksek rizikolu) kırmızı olarak gösterilecek.İl bazında vaka sayıları haftalık olarak yayınlanacak. Böylelikle o illerde yaşayanlar, izah eden vaka sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini veyahut daha da genişletilip genişletilmeyeceğini evvelce görecek. Tedbirlerdeki farklıklara 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.