Koronavirüse karşı 3. doz BionTech aşısı ne zaman başlayacak? İşte 'hatırlatma' dozu planı

Koronavirüse karşı 3. doz BionTech aşısı ne zaman başlayacak? İşte 'hatırlatma' dozu planı

İlk doz BioNTech aşıları nisanda, ikinci dozlar haziranda yapıldı. İkinci BioNTech’i 5-6 ay evvel olanlar, kasımdan başlayarak ‘andırdırma’ dozu, başka bir deyişle üçüncü BioNTech aşısını olacak.

2 doz BioNTech olanların bir doz daha vurulmayacağı sanılırken Sağlık Bakanı Koca, “2 doz mRNA BioNTech aşısı olan yurttaşlarımızın da andırdırma dozuna gereksinimi olacak” açıklamasını yaptı. Peki 3. doz ne zaman yapılmalı, herkes bu dozu olmalı mı, koronaya karşı aralıksız aşı mı olacağız? Bilim Heyeti aboneleri cevapladı:

3’ŞANCI DOZ NE ZAMAN?

Prof. Dr. Kenan Midilli: “Basmakalıpta beden bir enfeksiyonla karşılaştığında, onu bedenden atabilmek ve yenebilmek için şiddeti bir tepki verir. Yendikten sonra da şiddetli tepki halini aralıksız olmasının kendisine hasar vereceğini bildiği için bu enfeksiyon faktörü hakimiyet altına alındıktan sonra beden tekerrür fazla tepki halinden basmakalıpa döner, ama aynı faktörle tekerrür karşılaşma ihtimaline karşı bu sefer çok daha süratli bir biçimde cevap geliştirebilecek bir bağışıklık hafızayı oluşturur. Siz o karşılaşmadan ne kadar uzaklaşırsanız, verilen tepkinin seviyeyi o kadar düşmeye başlar. Başka Bir Deyişle nedir bunlar, antikorlar ve aktive olmuş “t” hücreleri. Ama bedenin muhakkak bölgelerinde antikor üretecek olan hafıza devreye girmek üzere yedekte yakalanır. Aynı vaziyet aşı ile uyarılan bağışık cevaplar için de mevzubahisidir.

Zaman içerisinde antikor seviyeleri düşer. Ama tekerrür karşılaşma halinde süratli bir biçimde yükselir. Kalan hafızanın vereceği cevaplar enfeksiyonun yaradılışını yasaklamasa dahi, enfeksiyonun bedende büyük zarar ya da vefat gibi beklenmeyen neticelerini çoğu zaman maniler. Reel yaşam bilgileri Amerika ve İsrail özellikle bağışıklık sistemi daha düşük seviyede cevap verebilen ileri yaş grupları olmak üzere antikor hücrelerinin aşıların tesirliliğinin altıncı aydan sonra eksildiğini gösterdi. Bu nedenle Türkiye’de de hafızayı tazelemek ve kuvvetlendirmek için aşıların tesir seviyesini yükseltebilmek için ikinci doz aşıdan 6 ay sonra andırdırma dozu yapılma kararı alındı.”

HANGİ ÜLKELER YAPIYOR?

Prof. Dr. Zafer Kurugöl: “Özellikle İsrail dünyada mRNA aşısını ilk başlatan ve azami oranda, en süratli yapan ülke. Çok kısa zamanda cemiyetinin büyük bir kısmını aşılama zaferi de gösterdi. Bütün doz aşılama şu anda yüzde 63. Toplam aşı oranı ise yüzde 68. Ama buna rağmen İsrail’de olay sayıları çoğalınca ‘ilave dozlar yapılsın mı’ mevzusu gündeme geldi. İlk aldığı karar 50 yaş üstündeki bireylere ikinci dozdan 5 ay sonra andırdırma dozu yapmak oldu. Bunun için de 3. doz kampanyası başlattı ve 3. doz kararı alan ilk ülke oldu. Daha sonra da bunu 30 yaşa kadar da düşürdü. Şu anda bu ülkede iki doz BioNTech olanların yarıdan aşırısı 3. doz aşısını oldu. Bu uygulama ile çok kısa vakitte olaylarda eksilme ve ‘R’ kıymetinin şahıslar arasında hastalığın yayılma sürati birin altına indiğini bildirdi. 20 binlere kadar çıkan olay sayısı kısa vakitte 3 binlere kadar düştü. Bunun yanında İsrail kapanma da yaptı.

ARALIKSIZ AŞI MI OLACAĞIZ?

6 ayda bir aşı olup olmayacağımızı zaman gösterecek. Çünkü Türkiye’de aşısız büyük bir kesim var. Bu şahıslar aşı olmadığı zamanca aşılılara da hasar veriyorlar. Onların hastalanma tehlikeleri büyük ve virüs kaptıktan sonra varyant ortaya çıkarma olasılıkları çok yüksek. Varyantlardan bir tanesinin tüm aşılara mukavemetli olma olasılığı dahi olabilir günün birinde. Tüm bunları önlemek elimizde. Ehemmiyetli olan bir şahsın çok doz aşı olması değil, cemiyetin en az yüzde 70’inin aşılı olması. Ama baktığımızda DSÖ sayfasında Türkiye’de aşılama oranı yüzde 59, bütün aşılanma yüzde 46. Bütün aşılanma oranının çocuk popülasyon dahil yüzde 70 olması koşul.”

EN ERKEN KASIM ARALIKTA BAŞLAR

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. İsmail Balık: “Türkiye’de ilk BioNTech dozları, nisan başında yapıldı. İkinci dozlar ise gecikmeli olarak haziran başında yapılmaya başlandı. İkinci doz tarihini dikkate alırsak ikinci dozdan sonraki 6 ay, kasım-aralık ayına denk geliyor. Dünyada İsrail, Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde 3. doz uygulaması başladı. 6 milyon şahıs henüz andırdırma dozunu yaptırmadı ancak bunların hemen hepsi Sinovac olanlar. Bu şahıslar bir an evvel ya Sinovac yaptıracaklar ya da BioNtec ile aşılanacaklar.”