Koronavirüsle mücadelede dünyanın en iyi ülkesiydi... Dikkat çeken açıklama: 'Zorunlu olmadıkça...'

Koronavirüsle mücadelede dünyanın en iyi ülkesiydi... Dikkat çeken açıklama: 'Zorunlu olmadıkça...'

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, ülkede yeni tip koronavirüs Kovid-19 olaylarının yine çoğalışa geçmesi sebebiyle İsraillilerden lüzumlu olmadıkça yurt dışına seyahat etmemelerini istedi.

Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı'nda tahlillerde bulunan Bennett, burada yaptığı açıklamada, İsrail'de artan Kovid-19 hadiselerine ve alınacak ihtiyatlara ait değerlendirmelerde bulundu.

İsrail'de günlük hadise sayılarında kaydedilen çoğalışı "salgında yeni dalga" olarak değerlendirdiklerini belirten Bennett, Kovid-19 Bakanlar Kurulusu kuracaklarını duyurdu.

Ben Gurion'daki herkesin maske takacağını ve yurt dışından gelenlerin tamamına Kovid-19 testi yapılacağını kaydeden Bennett, İsraillilerden lüzumlu olmadıkça yurt dışına çıkmamalarını istedi.

Yurt dışından İsrail'e dönüş veya yurt dışına çıkış mevzularında farklılığa gidebileceklerini ifade eden Bennett, 12-15 yaş grubundaki çocuklara da Kovid-19 aşısı olmaları çağrısı yaptı.

ETKİN HADİSE SAYISI ARTIYOR

Aşılama sayesinde salgını hakimiyet altına almayı başaran ve şubat ayından bu yana Kovid-19 ihtiyatlarının rahatlatılmaya başlandığı İsrail'de, 19 Nisan'da sarih alanlarda, 15 Haziran'da da bazı ödünler hariç kapalı alanlarda maske takma lüzumluluğu kaldırılmıştı.

Ancak hadise sayılarının yine çoğalışa geçtiği İsrail'de dün 125 Kovid-19 olayı tespit edilmiş ve bu son 2 ay içinde ülkede görülen azami günlük hadise olarak kayıtlara geçmişti.

Sağlık Bakanlığının bilgilerine göre, İsrail'de görülen yeni hadiselerin yüzde 70'i ilk olarak Hindistan'da belirlenen Delta varyantı kaynaklı.

Ülkede 6 Haziran'da 216'ya kadar düşen etkin hadise sayısı, son günlerdeki çoğalışla 434'e yükseldi.