Koronavirüsle mücadelede unutuldu, tehlikeyi onkoloji uzmanı hatırlattı: 'Kanser pandemisi bizi bekliyor'

Koronavirüsle mücadelede unutuldu, tehlikeyi onkoloji uzmanı hatırlattı: 'Kanser pandemisi bizi bekliyor'

Onkoloji Uzmanı Halis Yerlikaya, yapılan araştırmalarda kanser taramalarının yüzde 90 oranında eksildiğini belirterek, "Son bir sene içerisinde herkesin Kovid-19’a yoğunlaştığı yarıyılda sarihçesi…

Bir seneden uzun zamandır dünyayı tesiri altına alınan koronavirüs sebebiyle, sıhhat çalışanları mesailerinin büyük kısmını pandemiye tüketti. Salgın sebebiyle insanların, değişik hastalıklarının rehabilitasyonu için sağlık kurumulara müracaat etmeye korkmasının da tesiriyle özellikle kanser gibi hastalıklarda erken tanının ehemmiyeti tekerrür ortaya çıktı. Türkiyede senede takribî 200 bin ortamında yeni kanser tanısı alan hastalandığını söyleyen Diyarbakır’da özel bir sağlık kurumunda misyonlu Onkoloji Uzmanı Halis Yerlikaya, son 1 sene içerisinde herkesin koronavirüse yönelmesiyle kanser hastalığının umursamama edildiğini ifade ederek, "Kanser, natürel ki rehabilitasyonu multidisipliner bir hastalık. Tam dalların birbiriyle koordineli şekilde ve toplanarak rehabilitasyonlarını yapmaları gereken hastalıkların başında geliyor. Bu yarıyılda konutta kal çağrıları yapıldı. Sağlık Kurumular tamamen Kovid- 19’a yoğunlaştı. İnsanlarımız sağlık kurumuna gitmekten korktular. Virüsün yarattığı fobi sebebiyle sağlık kurumulara müracaat etmediler ve çok rakamda geç tanı alan hastamız var. Tanı almayan çok rakamda hastalarımız var. Tam bunların neticesinde hakikatinde önümüzdeki senelerde biriken bir hasta grubunun olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple kanser pandemisi bizi bekliyor" diye konuştu.

’KANSER ÖNLENEBİLİR VE REHABİLİTASYON EDİLEBİLİR BİR HASTALIK’

Kanserin önlenebilir ve rehabilitasyon edilebilir bir hastalık olduğunu dile getiren Yerlikaya, "İhtiyarlayan popülasyon, beslenme şekli, obezite, sigaranın kullanılması gibi sebeplerle cemiyet içerisinde de giderek çoğalmaktadır. Kanser tanısı alan hasta rakamı çoğalmaktadır. Dolayısıyla çok rakamda yeni hastamız olabilmektedir. Tam bunların erken teşhis edilmiş olması gerekli. Bu kanser pandemisinin başka bir deyişle cemiyet içerisinde çok rakamda bireyin kansere tutulmasının önüne geçmek için de temkinler alınması, kanseri ortaya çıkaran etmenlere müteveccih bir ekip gayret gerekiyor ama aynı zamanda kanser oluştuysa da erken teşhis etmemiz gerekiyor ki çok daha rahat rehabilitasyon edelim. Böylece hastalık dağılmadan, dördüncü safhaya varmadan bu hastalarımıza zorunlu rehabilitasyonları sağlayalım ve yaşamda yakalayabilelim. Ne yazık ki Kovid-19 pandemisi sürecinde biz bunu yapamıyoruz. Hastalarımız sağlık kurumulara gelemiyorlar. Neticesinde de çok rakamda tanı almamış, tanısı gecikmiş hastamız olabilmektedir" ifadelerini kullandı.

’VEFATA NEDEN OLAN HASTALIKLARIN BAŞINDA OLACAĞINI ÖN GÖRÜYORUZ’

Önümüzdeki senelerde kanserin en çok görülen hastalıklardan biri olacağını ve vefata neden olan hastalıkların başında geleceğini ön gördüklerini kaydolan Yerlikaya, şunları söyledi:

"Cemiyetsel seviyede farkındalık oluşturamazsak, buna müteveccih zorunlu temkinleri alamazsak, zorunlu çalışmaları yapamazsak, sıhhat sistemimizi buna göre tertip edemezsek, Kovid-19 dışı hastaların sıhhate ulaşımını sağlayamazsak bu pandemiyi belki geçebiliriz, virüse bağlı pandemiyi hakimiyet altına alabiliriz ama kanserin oluşturacağı pandeminin değerini de cemiyet olarak ödemek gidişatında kalabiliriz. İnsanlarımız şayet kanserin bulgusu olabilecek belirtiler varsa sağlık kurumulara gitmekten çekinmesin. Belli yaş gruplarına göre belirlenmiş tarama programları var ve bunların kesinlikle yapılması gerekiyor. Pandemi var diye bu taramaları yapmaktan bırakmasınlar. Bizi bekleyen kanser pandemisinin önüne geçmek için hakikatinde sıhhat sistemimizin yine tertip edilmesi gerekli. Kanser pandemisi, bir hakikatlik. Misalin meme kanseri erken safhada yalnızca operasyonla tamamen düzenleyeceğimiz bir hasta, ne yazık ki bu süreçte sağlık kurumuna müracaat etmediği ve tanısı geciktiği için hastalığı dağılmış, 4’şancı safhada geliyor. Hastalık 4üncü düzeye geçtiği zaman kesintisiz rehabilitasyon altında kalması gerekiyor. Kesintisiz sağlık kurumuna gelip gitmeleri gerekiyor. Dolayısıyla iyileşme kaderi tamamen ortadan kalkıyor. Bu çok ciddi bir ulus sıhhati meseleyi."