Koronavirüste flaş gelişme: İlk can kaybı bilinenden daha önce gerçekleşmiş

Koronavirüste flaş gelişme: İlk can kaybı bilinenden daha önce gerçekleşmiş

Koronavirüs salgını 2019 yılının aralık ayında Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıktı ve o tarihten beri dünya çapında iki milyondan fazla insanın ölümüne neden oldu. Avrupa'da ilk Kovid-19 ölümü…

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında olay sayısı 112 milyon 102 bini, yaşamını yitirenlerin sayısı 2 milyon 480 bini, iyileşenlerin sayısı 87 milyon 496 bini aştı. 

Kovid-19'a öncelikle Çin'in Vuhan şehrinde 2019'un aralık ayında rastlanmış, salgın buradan tüm dünyaya dağılmıştı. 

Avrupa ülkeleri de salgından ağır şekilde etkilenmiş, sıkı karantina önlemleri 2020 süresince dönem dönem uygulanmış, vaka ve ölüm sayılarında düşüş oldukça tedbirler gevşetilmişti.

Yetkililer Avrupa'da koronovirüsten ilk ölümün Fransa'da 15 Şubat 2020'de gerçekleştiğini izah etmişti. İlk olay ise yeniden Fransa'da, 24 Ocak'ta izah etmişti.

Fransa'da Çinli bir turistin koronavirüsten can verdiğinin izah etmesiyle Asya dışında ilk ölüm olayı kayda geçmişti. Fransa Sıhhat Bakanlığı'ndan yapılan izahta, can veren kişinin 80 yaşında olduğu, 16 Ocak'ta Çin'in Hubei eyaletinden Fransa'ya geldiği ve 25 Ocak'ta Paris'te karantinaya alındığı belirtilmişti.figure class="rhd-article-news-img-wrapper">Koronavirüste flaş gelişme: Ä°lk can kaybı bilinenden daha önce gerçilave etŸmişAncak Sırbistan'dan gelen bir haber koronavirüsün Avrupa'daki seyriyle alakalı bildiğimiz her şeyi değiştireceğe benziyor. Reuters'da yer alan habere göre Avrupa kıtasında ilk kovid-19 ölümü bilinenden tam 10 gün önce, 5 Şubat 2020'de gerçilave etŸmiş. 

Belgrad'da yaşayan 56 yaşındaki bir inşaat işçisi, üstelik hiç yurt dışı yolcusu yapmadığı halde, 5 Şubat'ta yüksek ateş, öksürük ve soluk darlığı şikâyetiyle hastaneye yattı. Birkaç saat içinde hayatını kaybeden adamın otopsisinde ölüm nedeni zatürre olarak kayıtlara geçti.

Olaydan birkaç ay sonra Belgrad Tıp Fakültesi Adli Tıp Enstitüsü araştırmacıları adamın Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği yönünde kanıtlar buldu.

Adli Tıp Patolojisi uzmanı Milenko Bogdanovic, 12 bilim insanının katıldığı çalışmanın geçen hafta yayınlandığını ve koronavirüsün Avrupa'da düşünülenden çok daha önce var olduğunu aktardığını açıkladı.Koronavirüste flaş gelişme: Ä°lk can kaybı bilinenden daha önce gerçilave etŸmişAraştırmayı yürüten bilim insanları, 2020 yılının ocak ve şubat aylarında kayıt altına alınan 'sebebi bilinmeyen zatürre' vakalarının sebebinin Kovid-19 olduğunu ortaya koydu.

Bogdanovic, koronavirüsün varlığını kanıtlamak için hayatını kaybeden Belgradlı adamdan dondurulmuş 'vitre sıvısı' (gözün içini dolduran saydam, jel şeklindeki sıvı) örneği aldıklarını açıkladı. Bogdanovic açıklamasında 'Bu, şimdilik, ölüm sonrası araştırmayla anlaşılmış ilk Kovid-19 ölümü vakası' ifadesini kullandı. 

Sırbistan'da kayıtlara geçen ilk resmi koronavirüs vakasının tarihi 6 Mart 2020 olarak biliniyor. 7 milyon nüfusa sahip ülkede bugüne kadar 4 bin 351 Kovid-19 ölümü gerçilave etŸti. 

Çin'de ilk vakaların görüldüğü Aralık 2019 tarihinden beri koronavirüs 210'dan fazla ülkeye yayıldı.