Kovduğu elçinin ayağına gitmişti... İlk sözü Türkiye oldu!

Kovduğu elçinin ayağına gitmişti... İlk sözü Türkiye oldu!

Birkaç gün evvel Libya'nın başşehri Trablus'u ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe flaş bir görüşme hakikatleştirmişti.…

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin 2019 senesinde Libya ile imza attığı deniz yetki alanlarını tanımlayan uzlaşmanın Yunanistan tarafından tanınmadığını ve yok kararında olduğunu söyledi.

6 Nisan'da Libya'ya reelleştirdiği ziyaret sonrasında temaslarını Yunanistan'da yayın yapan Star TV kanalına değerlendiren Miçotakis, mevzubahisi uzlaşmayla Yunanistan'ın hakimlik haklarının tamıyla göz arkasını edildiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu'nun Yunanistan'ın bu görüşlerine katıldığını da belirten Miçotakis, "Libya'nın komşusu Türkiye değil, Yunanistan'dır" diye konuştu ve bu vaziyeti Libya'nın geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi'ye de andırdırdığını aktardı.Kovduğu elçinin ayağına gitmişti... İlk sözü Türkiye olduBu mevzuda Menfi ile iki ülke arasındaki deniz yetki alanlarını tanımlayacak ortak bir kurul oluşturulması mevzusunda mutabık kalındığını vurgulayan Miçotakis, takribî 10 senenin ardından Libya'ya asıllaştırılan ziyaretin oldukça zaferli olduğunu söyledi.

Görüşmede "Türkiye Yunanistan ilişkilerinde 2020 eşi bir gerginliği bekleyip beklemediği" istikametindeki bir suale ise Miçotakis, "Oruç Reis araştırma gemisinin tekerrür bir gerginlik yaratacağına inanmadığını" söyledi.

Türkiye ile AB arasında yine başlayan istikşafi görüşmelerde ortaya konan pozitif gündemin, her an değişebileceğinin de bahseden Miçotakis, görüşmelerin seyrini bunun Ankara'nın Yunanistan ve Kıbrıs'a müteveccih tavrının tanımlayacağını korundu.

YUNANİSTAN LİBYA'NIN ATİNA BÜYÜKELÇİSİ OLAN MENFİ'Yİ "İSTENMEYEN BİREY" BÜLTEN ETMİŞTİ

Libya'da 2014'te Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa'nın da takviyesiyle ülkenin doğusunda bazı bölgeleri ele geçiren General Halife Hafter, Trablus'taki hükümete karşı silahlı gayret başlatmıştı.Kovduğu elçinin ayağına gitmişti... İlk sözü Türkiye olduBu tarihten sonra ülkede Trablus ve Tobruk merkezli iki meclis, iki idare, iki askeri efor ve hatta iki merkez bankası çalışmaya başladı.

27 Kasım 2019'da Türkiye, Birleşmiş Milletler'in yasal kabul ettiği Trablus hükümetiyle askeri işbirliği ve deniz yetki alanları uyuşması imza attı.

Bu uyuşmaya Yunanistan, Akdeniz'deki çıkarlarına ters olduğu mazeretiyle karşı çıktı.

İç savaşta Halife Hafter'i destekleyen Atina hükümeti, Libya'nın Atina Büyükelçisi Muhammed Yunus Menfi'yi "istenmeyen birey" bülten ederek hudut dışı etmişti.