Kovid-19'da korkutan araştırma: Her üç kişiden birinde bu sorunlar görülüyor!

Kovid-19'da korkutan araştırma: Her üç kişiden birinde bu sorunlar görülüyor!

Kovid-19 tüm dünyayı tesiri altına alan bir salgın olmasının yanı gizeme bedende yol açtığı sıhhat meseleleriyle de korkutmaya devam ediyor. Kovid-19 geçiren şahısların vaziyetini araştıran…

Yeni tip koronavirüse Kovid-19 tutulan her 3 bireyden birinin psikolojik ya da nörolojik rahatsızlık yaşadığı ortaya çıktı.

Lancet Psychiatry tıp mecmuasında yayımlanan ve Amerika Birleşik Devletlerinden 236 bin bireyin araştırıldığı araştırmaya göre, Kovid-19'a tutulanların yüzde 34'ünde enfekte olduktan sonraki altı ay içinde nörolojik ya da psikolojik rahatsızlık tespit edildi.

Hastaların yüzde 17'sinde yaygın şekilde "anksiyete" görülürken, yüzde 14'üne "duygudurum bozukluğu" teşhisi kondu.

Kovid-19 suratından sağlık kurumuna kaldırılanlarda ise nörolojik tesirlere daha fazla tesadüfüldü.

Kovid-19'a tesadüfülen her 50 bireyden birinde ise beynin kan damarlarında daralma ya da tıkanma neticeyi kan akışındaki eksilme sebebiyle "iskemik inmesi" görüldü.

Kovid-19da korkutan araştırma: Her üç kişiden birinde bu sorunlar görülüyorKORONAVİRÜS SONRASI BEKLEYEN RİSK

Akciğerleri etkilemesiyle öğrenilen koronavirüsün, hastalarının 3'te 1'inde ciddi biçimde beyin ve asap sistemi problemleri yarattığını bildiren elde edilen bilgilerle bu hastalığın artık en az akciğer kadar beyini de etkilediğinin görüldüğünü mevzusunda ihtarda bulunuyor. 

Kovid-19 geçiren bireylerde baş sızısı, beyinde irin, beyin çeperlerinde irin, asap sisteminde koku- tat duyusunun kaybı, felçlerin tetiklenmesi, denge kaybı, görme kaybı, omurilik etkilenmesine bağlı felçler ve başka bir hayli nörolojik problemlerin de görülebildiği bilim insanları tarafından açıklandı.

Geçtiğimiz sene yapılan bir araştırmanın neticesine göre bilim insanları koronavirüs hücrelerinin beyinde kendini kopyalayarak sıhhatli hücreleri de enfekte ettiğini ortaya çıkarmıştı. Buna göre sıhhatli beyin hücrelerinin yakınında yer alan bu virüslü hücreler sıhhatli olanları sanki boğarak oksijensiz kalmalarına ve can vermelerine neden oluyor!

Bilim insanlarının daha evvel yaptığı araştırmalarda da Kovid-19'a tutulan hastalar arasında %30 ila %84 oranındaki hastanın nörolojik semptomlar geliştirdiği ortaya çıkmıştı.Kovid-19da korkutan araştırma: Her üç kişiden birinde bu sorunlar görülüyorÖte yandan koronavirüsle enfekte olan beyin hücrelerinin hastalığı yenen şahıslardan alan antikorlarla düzelebildiği açıklandı. Bu neticeye laboratuvarda geliştirilen beyin üzerinde yapılan çalışmalarla varıldı. Böylece koronavirüsün kendini kopyalayıp beyin hücrelerini öldürdüğünü delillerken bir yandan da hadiselerde görülen hezeyan ve beyin sisi gibi semptomlara da sarihlik getirilmiş oldu.