Kovid-19'dan kurtulan ona yakalanıyor! Vaka sayısı açıklandı

Kovid-19'dan kurtulan ona yakalanıyor! Vaka sayısı açıklandı

Hindistan Sağlık Bakanlığı, ülkede bugüne kadar 28 bin 200’den fazla şahısta kara mantar mukormikoz hastalığının görüldüğünü açıkladı.

Hint basınındaki haberler göre Sağlık Bakanı Harsh Vardhan, bugüne kadar 28 eyaletten 28 bin 252 şahısta kara mantarın tespit etildiğini, bu şahısların 24 bin 370’inin daha evvel Kovid-19’a tutulduğunu kaydoldu.

Ülkenin batısındaki Maharaştra ve Gujarat eyaletlerinde kara mantar enfeksiyonunda azami rakamların tespit edildiğini aktaran Bakan Vardhan, Maharaştra’da 6 bin 329, Gujarat’ta 5 bin 486 kara mantar olayının kayıtlara geçtiğini belirtti.

Uzmanlar, Kovid-19'u atlatanların tutulduğu ve ulus arasında "kara mantar" olarak adlandırılan mukormikozun bazı gidişatlarda ölümcül olabileceğine dikkat topluyor.

Hindistan'da 21 Mayıs'ta kara mantar sebebiyle 219 şahsın yaşamını kaybettiği açıklanmıştı.

Son dakika: Kara mantar salgınında tehlike büyüyor.. İşte en savunmasız grupSon dakika: Kara mantar salgınında risk büyüyor.. İşte en korunmasız grup

KARA MANTAR MUKORMİKOZ NEDİR?

Tıbbi adıyla ‘Mukormikoz’, Kara Mantar hastalığı çok ender görülen bir enfeksiyondur. Genellikle toprakta, bitkilerde, gübrede ve çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mucor küfüne maruz kalmaktan kaynaklanır. Sinüsleri, beyni ve akciğerleri etkileyen Kara Mantar, kanser hastaları veya HIV/AIDS'li bireyler gibi diyabetik veya bağışıklık sistemi ciddi biçimde zayıflamış şahıslarda hayatı tehdit edebilir.

KARA MANTAR HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hindistanlı hekimler, ülkenin yedi günlük hadise oranında yeni bir rekora imza atıldığını bildirdi. Yüzde şişlik ve siyah lezyonlar enfeksiyon belirtileri arasında sıralanıyor. Bazı kaynaklarda göz kararması veya renk farklılığı, bulanık veya çift görme, göğüs sızısının da belirti olabileceği öne sürüldü.

DSÖ danışmanından Kovid-19 itirafıDSÖ danışmanından Kovid-19 itirafı!

HASTALIK NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?

Enfeksiyon, bir insana bir kesik veya solunum sistemi yoluyla kan dolaşımına giriyor ve öbür hayati uzuvların yanı gizeme kalbe, beyne ve akciğerlere yayılabiliyor.

Kara mantar, özellikle COVID-19 geçirmiş hastalara ağır hasar veriyor. Uzmanlar, enfeksiyonu COVID-19 hastalarında steroid kullanımının tetiklediğini belirtiyor. COVID-19'dan iyileşen hasta kara mantar sebebiyle yaşamını kaybedebiliyor.

Hekimler ve sağlık yetkilileri, siyah mantar enfeksiyonlarını rehabilitasyon etmek için zorunlu olan amfoterisin B antifungal ilacının noksanlığı mevzusunda ihtarda bulunuyor.