Kovid'e bağlı pıhtı sanıldı, ameliyatta ortaya çıkan gerçek doktorları bile şaşırttı! Literatüre de girecek

Kovid'e bağlı pıhtı sanıldı, ameliyatta ortaya çıkan gerçek doktorları bile şaşırttı! Literatüre de girecek

Samsun'da yaşayan Raşit Batur 28, 9 ay evvel Kovid-19 geçirdi. Şikayetleri aylarca geçmedi. Tekerrür tomografi çekildi, akciğer damarlarının neredeyse yüzde 90'ının "pıhtı ile" tıkandığı sanıldı. Acilen

Samsun'da avukat katibi olarak çalışan bir çocuk babası 28 yaşındaki Raşit Batur'un hayatı, geçtiğimiz Mayıs ayında geçirdiği Kovid enfeksiyonunun ardından tamamen değişti. Kolay bir soluk darlığı ile başlayan şikayetleri başta Kovid tesiri sanıldı, uzun bir müddet doğru teşhisi alamadı. Üzerine bir de zatürre geçiren Batur, bir cinsli geçmeyen soluk darlığı ve halsizlik ile aylar sonra tekerrür hekime müracaat etince, çekilen tomografisinde akciğer damarlarında "emboli"pıhtı olduğu düşünüldü. Kovid'den kaynaklandığı varsayılan pıhtıların ameliyat ile acilen çıkarılması gerekiyordu. Zira pıhtı atarsa aniden hayatını yitirebilirdi.

Batur, "pulmoner endarterektomi" ismi verilen bu operasyonu, Türkiye'de en çok yapan merkez olan İstanbul'daki Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu'ne sevk edildi.

Gözden KaçmasınTURKOVAC aşısının Faz-3 sonuçları... Tüm detaylar açıklandıTURKOVAC aşısının Faz-3 neticeleri... Tüm detaylar açıklandıHaberi görüntüle

Geçtiğimiz ay hem Göğüs Cerrahisi hem de Kalp Damar Cerrahisi takımları tarafından acilen operasyona alındığında, asıl reel ameliyat masasında ortaya çıktı. Dünyada da çok seyrek görülen ve zamanında doğru teşhisi konulabilen bir ur sebebiyle akciğer damarlarının neredeyse tamamen tıkandığı anlaşıldı. "Pulmoner atardamar sarkomu" ismi verilen bu hastalık sebebiyle, akciğer damarları yüzde 90 tıkanmış, ur, kalp kapağına kadar erişmişti. 

"KOVİD GEÇİRMESEYDİ TEŞHİSİ GECİKİRDİ"

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bedrettin Yıldızeli, "Hastamız Kovid geçirdikten sonra geçmeyen soluk darlığı şikayetiyle bir tomografi sürükletiyor ve pulmoner damarlarındaki pıhtı sebebine bize müracaat etiyor. Kovid yarıyılında 'pulmoner emboli' dediğimiz akciğer damarlarında pıhtı, çok sık görülen bir gidişat oldu. Kovid-19'un kendine özgü nedenlerinden dolayı, tam bedendeki damarlar etkileniyor. Hastamızda da bu düşünülmüş başta. Oysa biz operasyonda gördük ki bu pıhtı değil, 'pulmoner atardamar sarkomu' ismini verdiğimiz, akciğer damarlarının bir uru. Hem akciğer damarlarını yakalamış, hem de kalp kapağında bir problem yaratmıştı. Hastamızın hem kalp kapağını onararak değiştirdik, hem de damarlarını pakledik. Şu an onkoloji rehabilitasyonu alacak. Burada ehemmiyetli olan, Kovid-19 geçirmemiş olsaydı bu hasta muhtemelen bize de başvuru etmeyecekti. Kovid'e bağlı bir akciğer ambolisi varsayıldı ama altından ur çıktı" dedi. 

"İLERLEDİĞİNDE KALP YETMEZLİĞİ HATTA ANİ VEFATA YOL AÇABİLİYOR"

Geçmeyen soluk darlığı ya da göğüs sızısı şikayetlerinde kesinlikle bu mevzuda uzman hekimlere başvuru edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yıldızeli, "Kovid'e bağlı olsa da olmasa da, başka hastalıkların da çıkabileceği unutulmamalı" dedi. Batur'un Kovid geçirmiş olmasının, kısmet yapıtı teşhis almasını süratlendirdiğine de işaret eden Prof. Dr. Yıldızeli, çok ender görülen ve genellikle sinsice ilerleyen pulmoner atardamar sarkomunun ani vefatlara da yol açabildiğini söyleyerek şu bilgileri verdi: "Bu hastalık ilerledikçe sağ kalp yetmezliği yapacak ve hasta bize bir gün, aniden bayılma ile gelecekti. Biz o zaman da yeniden araştırma yapacaktık ve yeniden bu hastalığı bulacaktık. Ama o yarıyılda hasta aniden ölüm edebilirdi, böyle bir tehlikeyi var. Akciğer damarı uru çok ender görülüyor. Dünyada da 200'den fazla hadise yok. Bu sebeple bu hastalığın en büyük problemi, doğru tanı konması. Bu da ancak operasyonla olası oluyor. Tanı konulduktan sonra endarterektomi ismini verdiğimiz operasyonla hastaların sağ kalımı çoğalıyor, operasyondan sonra kemoterapi alıyorlar. Natürel ki hastaların uzun yarıyıl takipleri de çok ehemmiyetli." 

Gözden KaçmasınÇinin tecrit kamplarına ait görüntüler ortaya çıktıÇin'in tecrit kamplarına ait görüntüler ortaya çıktıHaberi görüntüle

"İKİSİ BİR ARADA GÜÇ BİR AMELİYAT OLARAK LİTERATÜRE GİRECEK"

Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Koray Ak ise "Urun hem damarı yakalaması, hem de kapaktan kaynaklanması sebebiyle uru çıkardıktan sonra natürel kalp kapağına bir müdahale yapmak gerekiyordu. Ozaki usulü ismi verilen bir prosedürle hastanın kendi kalp çeperinden bir kapak yapma usulünü seçtik. Biz olağanda bu usulü, kalp operasyonu yaptığımız hastalarda, çocukluk yarıyılı kalp hastalarının cerrahisinde de kullanıyoruz. Ama aort kapak için uygulanır Ozaki prosedürü. Bu hastamızda 'pulmoner kapak için' Ozaki usulünü kullandık. Varsayıyorum dünya literatüründe de çok seyrek yapılan bir operasyon. Ama hem akciğer damarlarında ur olması ve ona müdahale edilirken eşzamanlı olarak Ozaki operasyonu, bir ilk. Bu galibiyeti dünya literatürüne kazandırmak için de yazı haline dönüştürüyoruz. 7-8 saat süren oldukça uzun ve güç bir ameliyat oldu" dedi.

"AZ KALSIN YANLIŞ REHABİLİTASYON GÖRECEKTİM"

Operasyonun ardından birkaç hafta evvel taburcu olan ve onkoloji rehabilitasyonuna yönlendirilen Raşit Batur ise "Bir göğüs sızısı ile geldim, altından neler çıktıö diyerek yaşadıklarını şöyle özetledi: "Kovid geçirdim 19 Mayıs'ta. Göğüs sızım devam etti. Sonra zatürre'ye döndü. Zatürrenin sonunda gene göğüs sızım devam etti. Samsun'daki hekimim Bedrettin Yıldızeli Bey ile irtibata geçerek KTEPH Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon, akciğer damarlarının tıkanmasına bağlı olarak büyüyen akciğer tansiyonu teşhisi koydu. KTEPH teşhisinden sonra dolaysız İstanbul'a buluşma alıp geldim. Soluk darlığım, yürüyememe güçlüğüm de vardı. Zati Kovid'e bağladık hep. Ben çok afalladım, başka bir deyişle bir göğüs sızısı ile geldik, neler neler çektik. Akciğer damarlarım yüzde 90 tıkalıymış. 'seni acilen operasyona almamız gerekli pıhtı atarsa vefat riski var' dediler dolaysız. Başta güçlü bir kan sulandırıcı verip rehabilitasyonu öyle yapacaklardı Samsun'da. Allahtan Bedrettin Öğretmen ile iletişime geçtiler ve hemen ameliyat edildim. Şimdi kemoterapi ve ışın rehabilitasyonuna başlayacağız."

Gözden KaçmasınYoğun bakımlarda aşısız alarmıYoğun bakımlarda 'aşısız' alarmıHaberi görüntüle