‘Köyde hayal gücü sonsuzlaşıyor’

‘Köyde hayal gücü sonsuzlaşıyor’

Sektöre küsüp köyüne yerleşen Mutlu Karaduman şimdi şehirde aylar süren moda çekimlerine bir günde tamamladığı videolarla kafa yakalıyor. Hem kendi hem de köydekilerin yaşamını, tasarladığı giysiler

Sarı yağmurluğuyla sürüklediği, viral olan videosundan tanıyanlar çıkacaktır. İstanbul’dan Amasya, Göynücek’teki köyüne dönüp pandemiyi orada atlatan stil danışmanı Mutlu Karaduman Instagram: @gorunmezkaza şimdi doğup geliştiği yerde birbirinden renkli giysiler tasarlayarak sürüklediği videolarla bir hayli moda çekimine kafa yakalıyor. Kimi zaman bir Vogue kapağını canlandırıyor, kimi zaman ünlü marka Balenciaga’nın bir defilesini köy evinde hakikatleştiriyor. Hatta zaman zaman orijinalinden daha ‘yaratıcı’ giysiler tasarlıyor. Videolarının esinini köyden aldığını söyleyen Karaduman; “Evin bodrumundaki annemin un eleği bana çekimimde şapka oluyor, sofra bezi olarak kullandığımız perdeden de giysi dikiyorum. Köyde hayal eforu sonsuzlaşıyor” diyor.

‘Köyde hayal gücü sonsuzlaşıyor’

* Sosyal medyada paylaştığınız içeriklere nasıl karar veriyorsunuz? Neler ilginize sürüklüyor?

Motivasyonum ve hayal eforum beni nereye sürüklüyorsa onlara sürüklüyorum. Tabii ilk kendim gülmeli ve “Vayy bee” demeliyim. Kendimi şöyle belirliyorum: “Arabesk ruhum&şehirli hazlarım”. Videolarımda da bunları yansıtıyorum. Videolarımda zaman zaman aksanlı bir Anadolu annesi oluyorum, bazen de dünya markalarına köyünde kafa yakalayan bir ‘fashion killer’... Ama çok da hoş oluyorum.

* Bazen moda çekimlerine yollama yaptığınız elbiseleriniz orijinallerinden daha alaka çekici oluyor. Moda sektörüne alakanız, kabiliyetiniz nereden geliyor? Giysileri kendiniz mi dikiyorsunuz?

Köye yerleşmeden önce İstanbul’da defilelerde manken giydirerek başladığım moda sektöründe 2016’da Adriana Lima’ya Antalya’da bir defilede “Go Adriana” Hadi Adriana diyerek podyuma gönderdiğim bir konuma ulaştım. Sektördenim başka bir deyişle. Aylar süren marka çekimleri yapıyordum. Bir biçimde sektöre küsüp köye döndüğümde sosyal medyada ürettiklerimle dikkat çektim. Bu işi insanları da eğlendirerek köyde neden yapmayayım? İstanbul’da aylar süren moda çekimini köyümde öğlen düşünüp ikindi süreyi sürüklemiş tamamlamış oluyorum. O pozlarımı al, moda mecmualarına koy, antla sırıtmaz. Köy zati mekân açısından natürel bir plato. E, giysiler anamın sandığından veya geleneksel kumaşlarla kendi tasarlayıp diktiklerim. Sadece altına bir çağdaş pabuç, birkaç takı... Oldu sana günümüz modası! Bu kadar basit.

* Sizi küstüren şey neydi?

Sektör neşeliydi ama beni geçindirmiyordu. Yedi seneye yakın çalıştım ama şehirli Mutlu yorulmuştu, arabesk ruhum ağır bastı. Birkaç şahsi problem de yaşadım ki çalıştığım civarın en pamuk kişisi olarak bunu hak etmiyordum. Huzuru seçtim. Şimdi modanın kalbini köyümden attırıyorum bir başıma.

‘Köyde hayal gücü sonsuzlaşıyor’

‘Şehir bir yanılsamaymış’

* Köydeki yaşam koşulları İstanbul’dan daha mı kolay? Sizi kalmaya iten neydi?

Kafa dinlemek için köye döndüğümde pandemi patladı. Yollar kapandı, İstanbul’a dönemedim. Sonra köyden İstanbul’a baktım, meğerse şehir bir yanılsamaymış. Sürenin değersiz olduğu, her şeyi ertelediğimiz bir karmaşaymış. Köy beni her anlamda çok besledi. İşim fikir üretmek. Mesela buradan evin bodrumundaki annemin un eleği bana çekimimde şapka oluyor, sofra bezi olarak kullandığımız perdeden de giysi dikiyorum. Hayal eforu sonsuzlaşıyor.

* Köylüler sizi çekim yaparken esrarengiz giysilerle gördükleri zaman donakalmıyorlar mı? Nasıl tepki veriyorlar? Size taktıkları bir isim var mı?

Artık afallamıyorlar, o eşiği atladık. Hatta köyümdeki herkes çekimim için bir ‘cast’ sanki. O saçmalıkları güle oynaya beraber yapıyoruz. Ben, annem, kuaför Nevruz, komşum Şükran, Gözdek bacım. Bir çekimimde kepçe gerekliydi, o karda kışta muhtarımız sağ olsun kepçeyi buldu. Balçıklı, karlı tarlada bata çıka kepçede çekimi yaptım. Burada bana takılan bir isim yok ama pandemide Bartu Küçükçağlayan ve Melikşah Altuntaş ‘Mücbir Sebepler’de her cumartesi bana bağlanıp moda yorumu alıyordu. Bartu hep “Modanın kalbi Göynücek’deri Mutlu” tasayı.

‘Köyde hayal gücü sonsuzlaşıyor’

Karaduman 2019’da yayımlanan Kris ve Kylie Jenner’lı Harper’s Bazaar kapağını annesi Emine ile canlandırdı.

‘Dikilecekse dikiyorum, mekânsa dağ bayır, en iyisini buluyorum’

* Sosyal medyada sizin gibi moda çekimlerini canlandıranlar var mı? Sizin farkınız ne?

Benim farkım sanırım emek tüketmem. Dikilecekse dikiyorum, tasarlanacaksa tasarlıyorum. Mekânsa dağ bayır dolanıp en iyisini arıyorum.

* Kendi yaptığınız tasarımların içinden en çok içinize sinen, en orijinal bulduğunuz hangisi?

Evore perdeler vardır, bilirsiniz. Eskiden her konutta olan nostaljik bir perde... Ondan bir ekip diktirdim kendime. Bir de duvar halısından mont ve şort tasarlayıp diktirdim. İkisi de benim için çok özel. Hatta bir gün bir davete, bir organizasyona katılırsam, içimde ukdedir, onlardan birini giyip iştirak edeceğim.

‘Köyde hayal gücü sonsuzlaşıyor’