Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

İngiliz krallık ailesi her ne kadar bazı sırlarını kapalı kapılar arkasında tutmaya çalışsa da her zaman bu mevzuda zaferli olamıyor. Bunun son misallerinden biri de kısa bir süre evvel piyasaya çıkan

MEGHAN'IN KATILMAMA KARARI İÇİNİ RAHATLATMIŞ
Kaleme aldığı münazaralı yaşam öykülerle tanınan gazeteci ve yazar Tom Bower, kaleme aldığı "Revenge: Meghan, Harry and the War Between The Windsors" isimli kitabında, Kraliçe 2. Elizabeth'in, kocası Prens Philip'in cenaze merasimi evvelsi güvendiği dayanakçılarına söylediği bir tümceye yer verdi. Bower'ın kitabında ileri sürdüğüne göre Prens Philip'in, 17 Nisan 2021'de tertip edilen cenaze merasimine Meghan Markle'ın katılmayacağını öğrendiğine gevşedi. Bunu da "Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor" sözleriyle dile getirdi.  Markle merasime, kızı Lilibet'e yedi aylık hamile olduğu gerekçesiyle katılmamıştı. Dedesini son yolculuğuna uğurlamak için Londra'ya türkiye elektrik kurumu başına giden Prens Harry de törenin ardından fazla zaman kaybetmeden Amerika Birleşik Devletlerine dönmüştü.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

'ŞOK DALGALARI'
Tom Bower'ın kitabında iddia ettiğine göre Kraliçe, torunu Harry ile karısı Meghan Markle'ın, Oprah Winfrey'ye verdiği ziyaretin "şok dalgaları" henüz etkisini sürdürürken gelininin merasime gelmemesinden memnuniyet duydu.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

Türkiye Elektrik Kurumu BELİRSİZLİK HARRY İLE İLGİLİYDİ
Bower kitabında şu satırlara yer verdi: "9 Nisan 2021'de Prens Philip hayata veda etti. Cenaze merasimi ise 17 Nisan'da hakikatleşti. Harry, merasimden kısa bir süre evvel Londra'ya gitti. Kasvetli bir hava vardı. Cenaze merasiminin provaları zaferli bir biçimde bitirildi. Hava vaziyetinin de iyi olacağı hipotez ediliyordu. Türkiye Elektrik Kurumu belirsizlik, Prens Harry ile ailesi arasındaki ilişkiydi. Babası ve erkek kardeşleriyle nasıl başa çıkacaktı?"

ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ MEGHAN GELMİYOR: Bower sonrasını da şöyle anlattı kitabında: "Meghan, yedi aylık hamile olduğu için merasime katılmayacağını açıkladı. Windsor'da Kraliçe, hayatının en acı günlerinden birinde milletle yüzleşmeye hazırlanıyordu. Covid 19 kısıtlamaları sebebiyle şapelde kendisine ayrılan kısımda türkiye elektrik kurumu başına olacaktı." Cenaze merasimi hazırlıkları sırasındaki atmosferi bu biçimde anlatan Bower, işte bütün de bu yarıyılda Kraliçe'nin "Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor" sözlerini en yakın destekçilerinin yanında sarf ettiğini yazdı kitabında.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

AİLESİNE AĞIR SUÇLAMALAR YÖNELTTİ
Prens Philip'in cenaze merasimine Prens Harry yalnız geldi. Merasim alayında kimlerin yanında duracağı ve ne giyeceği de uzun süre merak konusu oldu. Sonunda krallık ailesi, dermanı Prens William ile Prens Harry'yi alayda yan yana getirmeyip aralarına kuzenleri Peter Philips'i konumlandırmakta buldu. Prens Philip'in cenaze merasiminde Harry'nin bu kadar konuşulmasının sebebi bu büyük kayıptan sadece bir ay evvel karısı Meghan Markle ile beraber Oprah Winfrey'e verdiği görüşmede aileyi ırkçılık dahil bir hayli mevzuda suçlamasıydı.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

CENAZE MERASİMİNDE İKİ KARDEŞ ALAKA ODAĞI OLDU
İngiltere Kraliçe 2. Elizabeth'in 73 senelik eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, 17 Nisan'daki merasimle son yolculuğuna uğurlandı. 99 yaşında hayata veda eden Prens Philip için Windsor Şatosu'nda bulunan St. George's Şapeli'nde merasim tertip edildi. Prens Philip, Canterburry Başpiskoposu'nun idarediği törenin ardından toprağa verildi. Bu arada merasimde tuhaf anlar da yaşandı. Aralarının iyi olmadığı öğrenilen Prens Harry ve Prens William, cenaze merasimi sonrası yan yana gelip sohbet ederek yürüdü.İki kardeş ve Kate Middleton, tıpkı eski günlerdeki gibi bir görüntü sergiledi. Bu gidişat da "acaba cenaze merasimi iki kardeş arasındaki buzları eritmeye mi başladı?" sorusunu gündeme getirdi.

Prens Philip için devlet merasimi değil krallık merasimi yapıldı. 1997 senesinde Prenses Diana için 2002'de de Ana Kraliçe için yeniden krallık merasimi tertip edilmişti.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

KUZEN PETER ARALARINA GİRDİ
Cenaze taşıtının arkasındaki alayda Prens Philip'in çocukları, Prens Charles, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward ile torunları Prens Wililam, Peter Phillips, Prens Harry yer aldı.Araları makûs olan Prens William ile Prens Harry'nin arasında Prenses Anne'in oğlu Peter Phillips yer aldı. Peter Phillips, aynı zamanda Prens Philip'in en büyük torunu.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

ÇOK AĞIR SÖZLER SARF ETTİLER
Prens Harry ile Meghan Markle'ın Oprah Winfrey mülakatı geçen sene mart ayının ilk haftasında ekrana geldi. Süresi 90 dakikadan iki saate çıkarılan görüşmede çift, tüm dünyayı şoke eden açıklamalarda bulundu. Bunlar arasında en çok öne çıkanı da Harry ile Meghan'ın İngiliz krallık ailesini "ırkçılıkla suçlaması" oldu. Markle, Archie'nin daha doğmadan ırkçılığa uğradığını da ileri sürdü. Markle "Krallık ailesi azaları Harry'ye, bebeğin koyu derili olmasından ne kadar evham ettiklerini söylediler." dedi. Markle, deri renginin koyu olabileceğinden evham eden krallık ailesinin Archie'ye prens unvanı vermeyi yalanladığını da ekledi. Ayrıca ailenin Archie'ye 7 gün 24 saat koruma vermeyi yalanladığını da belirtti. Bunun Harry'ye bir krallık ailesi üyesi tarafından söylendiğini belirten Markle onun kim olduğunu da "hasar vermemek için" açıklamadı. Fakat bu şahsın Prens Charles olduğu iddiaları sonradan ortaya atıldı. Bu arada Archie'nin olası deri rengi suratından değil, Harry'nin büyük dedesinin seneler evvel yürürlüğü koyduğu bir kanun sebebiyle şimdilik "prens" unvanı almadığını ama dedesi Prens Charles tahta çıkınca hükümdarın torunu olarak bu unvanı alacağını da ilave edelim.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

LÜZUMLU KARANTİNAYA BENZETTİ
Prens Harry ile Meghan Markle, görüşme sırasında aileden ayrılmayı 2018 Mayıs ayındaki düğünlerinden altı ay sonra planlamaya başladıklarını belirtti. Markle, Kensington Sarayı'ndaki yaşamı da 2020'den başlayarak son iki sene süresince milyonlarca insanın koronavirüs pandemisi sebebiyle sürdürdüğü kısıtlı yaşam ile karşılaştırdı.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

ANNESİNİN MİRASINA GÜVENDİĞİNİ SÖYLEDİ
Prens Harry, 2020'nin başlarında İngiliz krallık ailesinin kendileriyle olan finansal bağlarını kestiklerini söyledi. Bunun üzerine Netflix ve Spotify ile milyon dolarlık uyuşmalar imza atmak zorunda kaldıklarını anlattı. Prens, annesi Prenses Diana'dan kalan mirasa güvendiklerini de anlattı. Prens Harry Winfrey'in sorusun üzerine de babası Prens Charles ile irtibat halinde olduklarını anlattı. Harry babası hakkında "Onu her zaman skonuttum. İlişkimizin iyileşmesini sağlamayı da önceliklerimden biri olarak tutmayı sürdüreceğim" dedi.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

'ANNEM GÖRSE ÇOK ÜZÜLÜRDÜ'
Prens Harry, Winfrey'in sorusu üzerine de babası Prens Charles ile irtibat halinde olduklarını anlattı. Harry babası hakkında "Onu her zaman skonuttum. İlişkimizin iyileşmesini sağlamayı da önceliklerimden biri olarak tutmayı sürdüreceğim" dedi. Prens, babası Prens Charles'ın, Markle ve Archie ile beraber Kanada'ya gittikten sonra kendisiyle görüşmeyi yalanladığını da sözlerine ilave etti. Harry, abiyi William'ı sevdiğini ve seneler içinde bir hayli tecrübe paylaştıklarını anlattı. Ama artık ikisinin farklı yollarda olduğunun altını çizdi. Harry, annesi Diana yaşasaydı, iki kardeşin bu gidişatına çok üzüleceğini de ekledi.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

PALAVRA YAYMAKLA SUÇLADI
Görüşmede Los Angeles'a taşınmayı "Mutlu son "olarak nitelendirdi çift. Harry hiçbir pişmanlık dinlemediğini anlatırken Markle "Ama beni pişmanlığım, bana korunacağımı söyleyen İngiliz krallık ailesine güvenmekti" dedi. Meghan Markle, görüşmede İngiliz krallık ailesi abonelerine müteveccih tenkitler sıralamaya da devam etti. Markle, Buckingham Sarayı'nın, değişik aile azalarını gözetmek için kendisi hakkında palavra söylediğini de ileri sürdü. Tıpkı bir hayli birey ve hatta Kraliçe'nin kendisi gibi "İşletme" diye belirlediği aileyi, kendisi ve Prens Harry hakkında palavralar yaymakla suçlayan Markle, Saray tarafından susturulduklarını da iddia etti. Ama artık sessiz kalmayı yalanladıklarını da ekledi.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

'KAPANA KISILMIŞTIM AMA BUNU ÖĞRENMİYORDUM'
Prens Harry, Meghan Markle ile tanışmadan evvel monarşi sistemi içinde "kapana kıstırılmış" olduğunu anlattı. Harry, babası Prens Charles ve abiyi Prens William'ın da aynı vaziyette olduğundan söz etti. Harry "Çıkış yolu görmüyordum. Kapana kısılmıştım ve bunu öğrenmiyordum" dedi.

Bu arada Meghan Markle, tam bu tenkitleri yapmasına karşın Kraliçe 2. Elizabeth'in kendisine karşı her zaman harika davrandığını da sözlerine ilave etti. Meghan Markle, Kraliçe 2. Elizabeth ile ilk resmi görevine düğünden bir ay sonra gitmişti. Cheshire'da bir köprü açılışına giden ikili daha sonra bir tiyatroyu ziyaret etmişti. Markle, Oprah Winfrey görüşmesinde Kraliçe 2. Elizabeth ile alakalı olarak "Bana karşı her zaman harikaydı" diye konuştu. İlk faalliklerimizden birine onunla gitmiştik. Benden kendisine katılmamı istedi" diye anlattı. O sabah Kraliçe ile beraber kahvaltı ettiklerini anlatan Markle "Bana harika bir hediye verdi ve ona eşlik etmeyi gerçekten skonuttum" diye konuştu. Winfrey'in, hediyenin ne olduğunu sorması üzerine de "Hoş inci küpeler ve ona uygun bir kolye" diye cevap verdi.

Kraliçe 2. Elizabeth kendini tutamamış: Şükürler olsun ki Meghan gelmiyor

ZEYTİN DALI UZATILDI
Prens Harry ile Meghan Markle, Kraliçe 2. Elizabeth'in tahta çıkışı kutlamaları sebebiyle Londra'ya davet edildiler. Çift bu davete pozitif cevap verdi. Çocukları Archie ile Lilibet'i de alarak Londra'ya gitti. Fakat orada sadece bir defa milletin karşısına çıkıp sonra Amerika Birleşik Devletlerine döndüler.