Kremlin Sözcüsü Peskov'dan çarpıcı Türkiye açıklaması

Kremlin Sözcüsü Peskov'dan çarpıcı Türkiye açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, katıldığı canlı televizyon yayınında Türkiye'yle alakalı sansasyonel açıklamalar yaptı. Peskov, Türkiye'nin bağımsız ve dik duruşlu davranışının Amerika Birleşik…

Kremlin Sözcüsü Peskov, katıldığı bir televizyon yayınında Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri ve NATO ile olan ilişkileriyle alakalı sansasyonel açıklamalarda bulundu.

Peskov, açıklamasında Türkiye'nin oluşturduğu bağımsız rotanın Amerika Birleşik Devletleri ve NATO'da alarm zillerini çaldırdığını, Ankara üzerine yapılan sert açıklamaların esasında ise gerçeğinde bu aslın yer aldığını söyledi.

"Türkiye ve Türkiye'nin oluşturduğu bağımsız ilerleme rotası oldukça dik bir duruş sergiliyor. Bu gidişat ise NATO'da büyük bir alaka ve hatta evham yaratıyor. Bu elbette Amerika Birleşik Devletlerinin çıkarlarıyla da yakından alakalı ve Washington'ın Ankara'ya S-400'ler mevzusunda sesini yükseltmeye çalışmasının da esas sebeplerinden bir tanesi. Bu tutum Washington idaresinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ileriye doğru götürülmesinden rahatsızlık dinlediğini de gösteriyor.  Amerika Birleşik Devletlerinin daha 'soğukkanlı' bir Türkiye istediği aşikâr."

Peskov, açıklamalarının devamında ise 24 Nisan’da 1915 hadiselerini tarihi bir skandalla ‘soykırım’ olarak belirleyen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’a değindi. Amerika Birleşik Devletlerinin bu davranışının samimiyetine kuşkuyla yanaştığını belirten Peskov "Washington'ın bu davranışı gütmeye çalıştıkları havuç-sopa siyasetinin yansımasıdır. Bu tutum ne Ermeni ulusuna sempatiyle yanaşmakla alakalıdır, ne de Osmanlı ve Ermeni tarihini kavramaya müteveccihtir." ifadesini kullandı.