Kremlin tarzı karantina: Putin'i koronavirüsten korumak için hangi tedbirler alındı?

Kremlin tarzı karantina: Putin'i koronavirüsten korumak için hangi tedbirler alındı?

Koronavirüs pandemisinin başından beri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in korunması için çok kapsamlı temkinler alındı. Peki bu Kremlin stili karantinanın değeri ne oldu?

Geçen bir sene içinde suratlarca şahıs Putin ile yakın temasa geçmeden evvel kendilerini karantinaya almak zorunda kaldı. Bazı bireyler ise Putin ile yakın temasta olacak bireyler ile görüştükleri için kendilerini izole etmek vaziyetindeydi.

25 Mart 2020'de Putin, 1 Nisan haftasında işe gidilmeyeeğini açıkladı, Nisan ayında ise koronavirüs tedbirleri sıkılaştırıldı. Bu sırada Rossiya Havayolu'nun Putin ve üst seviye hükümet yetkililerine hizmet veren özel takımında yer alan 60 şahıs, 26 Mart 2020'de Moskova'ya yakın bir otelde karantinaya girdi.

O zamandan beri suratlarca kaptan, hekim, Putin'in ziyaretçileri, sürücü ve değişik personel, Rusya'daki onlarca otelde Putin'i koronavirüsten gözetmek için karantinaya alındı.

Son yarıyılda Putin'e Rusya menşeili bir aşı yapıldı ancak hangi aşı olduğu açıklanmadı. Karantina otelleri uygulamasının ise önümüzdeki seneye sarkması bekleniyor.

Kremlin tarzı karantina: Putini koronavirüsten korumak için hangi tedbirler alındı

BBC Rusça Servisi, başkanlık bürosunun kumpaslı bir biçimde işlemesinden mesul olan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Direktörlüğü bürosunun pandemiyle çabasında kamu bütçesinden 84 milyon dolar aldığını hesapladı.

Aynı zamanda en azından 12 otelin Kremlin'in karantina programı için kullanıldığını ortaya çıkardı. Oteller Moskova'da, ilhak edilen Kırım'da, 2014 Olimpiyatları'nın tertip edildiği ve Putin'in de beğendiği tatil merkezlerinden biri olan Soçi kentinin yakınlarında bulunuyor.

Listede özel otellerin olmadığı, otellerin hepsinin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Direktörlüğü bürosuna bağlı olduğu aktarıldı. Bazı rezervasyonlar Mart 2022'ye kadar yapılmış gidişatta. Otellerde kalanların büyük miktarda Rossiya Havayolu'nun takımı olduğu görülüyor. Takım, Putin'e, Başbakan Mikhail Mishustin ve değişik sekiz bakana daha hizmet veriyor.

200 ŞAHIS GEÇİT MERASİMİNDEN EVVEL KARANTİNAYA GİRDİ

BBC Rusça, Putin'in geçen senenin büyük çoğunluğunu Soçi'deki evinde geçirdiğini buldu. Mevzuya yakın bir kaynak onlarca kaptan ve havayolu çalışanının Soçi'de karantinada kaldığını aktardı.

9 Mayıs'tan 24 Haziran 2020'ye kaydırılan II. Dünya Savaşı'nın bitişini kutlamak için tertip edilen Zafer Günü kutlamasında ufak çapta da olsa bir askeri geçit merasimi tertip edilmiş, gaziler ve namlılar Putin'le el sıkışmıştı.

Kremlin tarzı karantina: Putini koronavirüsten korumak için hangi tedbirler alındı

Bloomberg'in haberine göre Putin ile iletişime geçmeden evvel 80 ve 90'lı yaşlarda olan gazilerin de içinde olduğu 200 şahıs aktiflikten iki hafta evvel karantinaya girmek zorunda kaldı.

Kremlin lafçısı Dmitry Peskov da merasim evveli bir grup gazinin çok iyi şartlarda karantinaya girdiğini teyit etmiş, tedbirin gazilerin sıhhati ve güvenliği için alındığını vurgulamıştı. TASS ve RIA-Novosti devlet haber ajansları, takribî 20 gazetecinin Moskova'daki bir otelde karantinaya girdiğini aktarmıştı.

Gazeteciler tek karakter odalarda kalmış, birbirleriyle surat surata görüşememiş, sigara ve içki kullanmalarına izin verilmemiş, dışarıdan gelen kolileri dezenfekte edilmiş, günde üç kere odalarının kapısına vazgeçilen kaplardan yemek yiyebilmişlerdi. Gazetecilerle iletişime geçen herkes şahsi gözetici donanım giymişti.

Putin ile görüşmeden evvel mahallî politikacıların da yalıtıma girdiğine dair haberler yapıldı. Sarov kasabasında Nizhny Novgorod bölgesi yetkililerinin, ziyareti sırasında Putin'in koronavirüsten etkilenmesini yasaklamak için 13 bin dolar tükettiği aktarıldı.

BBC Rusça, Sarov mahallî idaresinden 20 bireyin gaziler için yapılmış konukevinde kaldığını ortaya çıkardı. BBC, Kremlin'e Putin'i gözetmek için alınan tedbirleri ve bunun için yapılan tüketmeleri sorsa da Kremlin lafçısı Dmitry Peskov suallere cevap vermeyi yalanladı.